بخش بین الملل مسلم پرس

به گزارش مسلم پرس، «الن ند سبروسکی» یکی از کارشناسان سرشناس آمریکایی (وی دارای مدرک دکتری از دانشگاه میشیگان بوده و ده سال در ارتش دریایی آمریکا خدمت کرده است) در مصاحبه ی اختصاصی خود با مسلم پرس «کلینگتن» را بدترین گزینه برای ریاست جمهوری این کشور خواند. در ادامه متن کامل مصاحبه آمده است:

سناتور آمریکایی «باب کورکر» اخیرا با سرزنش کاندیدای برتر حزب دموکرات وی را بدترین گزینه برای آمریکا دانست. شما تصمیمات هیلاری کلینگتن در در زمان خدمت به عنوان وزیر خارجه را چگونه ارزیابی می کنید؟

- این سوال بسیار وسیع است، به دلیل محدودیت هایی که اوباما برای او تعریف کرده بود – وی تنها یک عامل اجرایی بود تا یک تصمیم گیرنده.

آیا با «کورکر» موافق هستید زمانی که گفت: «هیلاری نقش مهمی در ایجاد جایی که اکنون داعش در آن تصرف کرده، داشته است.»؟

- خیر، نقش اصلی را دولت «جرج بوش» و تصمیم نادرست حمله به افغانستان  و سپس عراق داشته است. نقش وی در زمان وزیر خارجه تنها حمایت و بهبود شرایطی بود که از دولت قبل به او و اوباما ارث رسیده بود.

آیا رابطه ای بین تشکیل داعش و تصمیمات هیلاری کلینگتن وجود دارد؟ چرا؟

- همانطور که گفتم بستگی دارد داعش چگونه بوجود آمده باشد. برای من به شخصه جالب است که چرا داعش تا کنون به هیچ هدف اسرائیلی حمله نکرده است و همچنین اسرائیل نیز به داعش حمله ای نکرده است. این آدم را به فکر فرو می برد.

آیا به نظر شما سابقه ی هیلاری به عنوان وزیر امور خارجه برای کمپین ریاست جمهوری او نکته ی منفی محسوب می شود؟

- ممکن است، اما برخی رفتارهای ناشایست خود او عامل قوی تری هستند (مانند پرونده ی جاسوسی ایمیل او)، البته اگر قوه ی قضایه بتواند آن را قبل از انتخابات اثبات کند که اگر هیلاری برنده شود چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

سیاست های او را در لیبی چگونه ارزیابی می کنید؟

- برای لیبی و آن قسمت از شمال آفریقا فاجعه بود، اما هماهنگ با چیزی که قبلا در کابینه ی بوش اتفاق افتاده بود و این موضوع در زمان «جان کری» هم تغییری نکرده است. درحالی که آمریکا خود را به کوری زده است اسرائیل به دشمنان خود وحشیانه حمله می کند و شرایط همه جا را بدتر از قبل رها می کند. اگر هیلاری به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، به نظر من بهترین رئیس جمهور حامی اسرائیل خواهد بود. ترامپ کمتر این گونه است زیرا باورهای او تاکتیک های قوی «کمیته ی روابط عمومی اسرائیل و آمریکا» (AIPAC) را دست کم نخواهد گرفت.