پس از حمله تروریستی به شهر اورلاندو، دوباره زمزه های اخراج مسلمانان از آمریکا قدرت گرفته اند، اما آیا آمریکا چنین کاری را خواهد کرد؟ هزینه این کار برای دولت این کشور چه خواهد بود؟

به گزارش مسلم پرس، دونالد ترامپ، کاندیدای جمهوری خواه آمریکا، روز دوشنبه در کنفرانس خبری خود اعلام کرد مهاجرین مسلمان تهدیدی برای امنیت در آمریکا هستند و خواستار منع ورود مهاجر مسلمان با سابقه ی تروریستی به آمریکا و کشورهای متحد با آن شد.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: «حادثه ی اورلاندو تازه شروع کار است. رهبری ما ضعیف و ناکارآمد است. من درخواست ممنوعیت ورود مسلمانان را دارم. ما باید جدی باشیم.»

وی در ادامه نوشت: «ما هرساله بیش از 100 هزار مهاجر از خاورمیانه می پذیریم. از زمان حادثه ی 11 سپتامبر صدها مهاجر و خانواده هایشان در تروریسم در آمریکا نقش داشته اند.

هیلاری کلینگتون می خواهد میزان پذیرش از خاورمیانه را افزایش دهد، همانطور که قبلا هزاران نفر بدون نظارت وارد کشور شدند و حالا باید تقاص آن را پس بدهیم. نباید اجازه ایجاد نسل دوم تروریست ها را بدهیم.

ما باید از آمریکایی ها با هر پیشینه و باوری در مقابل تروریسم افراطی اسلامی دفاع کنیم، این گروه هیچ جایگاهی در جامعه ما ندارند. تروریسم افراطی اسلامی از تنفر برضد زنان، همجنسگرایان، یهودیان، مسیحیان و همه آمریکایی ها حمایت می کند. من رئیس جمهور کل آمریکا خواهم بود و از همه آمریکا دفاع خواهم کرد. ما دوباره آمریکا را امن و عالی خواهیم کرد.»

اما آیا چنین تجزیه ای برای آمریکا ممکن است و چه هزینه هایی برای کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش اداره ملی توریسم در آمریکا، از سال 2013 تا کنون بیش از 1.2 میلیون نفر از خاورمیانه از آمریکا دیدن کرده اند. آنها حدود 6.7 میلیارد دلار برای این کشور سودآوری داشته اند، بنابراین حذف آنها معادل حذف 6.7 میلیارد دلار از بودجه ی آمریکا خواهد بود.

این درحالی است که اکثر مسلمانان در خاورمیانه نیستند و در آسیا، جنوب شرقی آسیا و آفریقا نیز مسلمانان زیادی وجود دارد. که آضافه کردن این میزان به درآمد قبلی برابر 18 میلیارد دلار کسری بودجه برای آمریکا خواهد بود.

این درحالی است که درآمد بخش آموزش را نیز نباید فراموش کرد. در سال 2015 بیش از 153 هزار و 586 دانشجو ی مسلمان برای ادامه تحصیل وارد آمریکا شده اند که میلیاردها دلار ارز وارد کشور کرده اند. اگر این تعداد دانشجو را ضرب در میانگین شهریه کنیم معادل 5 میلیارد دیگر از درآمدهای این کشور کسر خواهد شد. این درحالی است که بسیاری از دانشجویان مسلمانان هندی هستند.

درحالت کلی می تواند تخمین زد که حدود 24 میلیارد دلار در سال از بودجه این کشور کسر خواهد شد، البته این آمار شامل کارکنان بخش های مختلف در کشور نمی شود که نبود آنها سیستم تخصصی بسیاری از شرکت ها را بخصوص در بخش کامپیوتر دچار مشکل خواهد کرد.

درکل هرنوع محاصبه ی این سیاست اجرای آن را غیرممکن می کند و اظهار کننده ی چنین ایده هایی را احمق و نادان جلو می دهد.

یکی از کارشناسان بخش مهاجرت آمریکا می گوید: «چنین ایده ای به نظر شعار انتخاباتی خوبی است اما این کار در عمل غیر ممکن است زیرا بسیاری هستند که در پاسپورت غیرمسلمان هستند اما در عمل به اسلام ایمان دارند و جدا کردن این افراد غیرممکن و ناکارآمد است. از سویی دیگر همه مسلمانان تروریست نیستند.»

درکل می تواند گفت این میزان کسری بودجه برای آمریکا تنها بخش اندکی از هزینه ای است که دولت آمریکا برای چنین سیاست احمقانه ای باید متقبل شود.

برخی دیگر به مسئله حقوق بشر اشاره دارند و می گویند ترامپ از روز اول درحال نقض این قانون است و این کار جهان را به سمت جهانی آزاد پیش نخواهد برد. تکلیف آن دسته از مسلمانانی چه می شود که در سوریه و عراق درحال فرار از دست داعش هستند، داعشی که اسناد نشان می دهد ساخته ی دست خود آمریکا هستند.

 

حامد عبدالهی