حمله ترویستی در ایالت فلوریدا در آمریکا جان 50 نفر را گرفت و منجر به زخمی شدن 53 نفر دیگر شد. اما چه کسی پشت پرده ای این جنایت بوده است؟

به گزارش مسلم پرس، به نقل از راشاتودی، مرد 29 ساله آمریکایی به نام «عمر ماتین» که روز گذشته به یک کاباره در شهر اورلاندو آمریکا حمله کرد و شب قبل از آن همکاری خود با داعش را فاش کرده بود موفق شده بود بدون مشکلی یک سری کامل اسلحه خریداری کند و با وجود تجسس های FBI دست به حمله تروریستی بزند و جان 50 نفر را بگیرد.

رئیس پلیس محلی در اورلاندو تایید کرده که این مرد ساکن آمریکا بوده و خود به همکاری با داعش اعتراف کرده است و از همان کاباره ابتدا با پلیس تماس گرفته و اعلام کرده که با داعش همکاری دارد.

این درحالی است که گروهک تروریستی داعش نیز از طریق پیامی در «عماق نیوز» مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و تایید کرده که عمر ماتین از سربازان این گروه بوده است.

اگرچه برخی باور دارند که این ادعای داعش می تواند تنها سیاست این گروه برای بزرگ جلوه دادن خود باشد، درحالی که این مرد هیچ رابطه ای با این گروه نداشته است.

همسر قبلی این مرد وی را سودجو و از نظر عاطفی و روانی بدون ثبات معرفی می کند و اعتراف کرده که خانواده ی او مجبور به نجات وی از دست همسر سابقش شده بودند. همکاران عمر ماتین نیز می گویند او همیشه در مورد کشتن مردم حرف می زده و سخنان نژاد پرستانه می گفته است، اما شرکت او را اخراج نکرده زیرا قصد محکوم کردن او به اسلام هراسی را نداشته است.

پلیس FBI نیز اعتراف کرده این فرد در زمان حمله تحت نظارت پلیس نبوده اما در گذشته تحقیقاتی در مورد وی انجام شده بود. عمر ماتین در یک خانواده ی افغان مهاجر در آمریکا بزرگ شده بود.

درسال 2014، وی توسط پلیس به دلیل داشتن رابطه با «منار محمد ابو صلعه» - اولین فردی که در سوریه عملیات انتحاری انجام داده بود - مورد بازجویی قرار گرفت اما جرم وی ثابت نشد. از آن پس پرونده ی وی مختومه اعلام شده است.

در سال 2015 نیز ماتین دو بار دیگر به دلیل جملات توهین آمیز توسط پلیس مورد بازجویی قرار گرفت که به دلیل اثبات نشدن این جملات باز پرونده بسته شد.

خرید اسلحه

به دلیل اینکه جرم وی اثبات نشده باقی مانده بود وی بطور قانون اقدام به خرید اسلحه کرده بود. موسسه اسلحه و مواد منفجره ی آمریکا می گوید وی چند روز قبل از حمله اقدام به خرید دو اسلحه کرده بود. عمر ماتین از سال 2007 در یکی از بزرگ ترین شرکت های خدمات امنیتی مشغول کار بوده است و اسلحه ها را به بهانه نیاز در کار خریداری کرده است.

طبق قانون ایالت فلوریدا برای خرید اسحله فرد باید سه روز در نوبت باشد اما نیازی به دریافت مجوز یا تاییدیه نیست. پس از این حمله اوباما نیز در بیانیه ی خود گفت: «این حادثه نشان می دهد که چقدر خریدن اسلحه برای یک فرد آسان است.»

 با کشته شدن 50 نفر و زخمی شدن 53 نفر دیگر این حادثه توسط اوباما «مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ آمریکا» شناخته شد. وی این حادثه را «عملی تروریستی و نفرت بار» خواند که توسط فردی «لبریز از نفرت» اجرا شده است.

این درحالی است که رهبران جهان نیز از واشنگتن تا مسکو و واتیکان نیز به مردم آمریکا بایت این حادثه تسلیت گفته و این حمله را محکوم کرده اند.

از سویی دیگر کاندیدای جمهوری خواه آمریکا نیز که قبلا خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به کشور شده بود بار دیگر درخواست خود را تکرار کرد و گفت که در مورد خطر اسلام در آمریکا حق با او بوده است. وی تصریح کرد: «برای اینکه حق با من بوده نباید به من تبریک بگویید بلکه جدی و هشیار رفتار کنید.»

وی در ادامه گفت: «به دلیل اینکه رهبران ضعیف بوده اند این اتفاق افتاده است و هر روز بدتر نیز خواهد شد. من تلاش دارم زندگی مردم را نجات دهم و از حملات بعدی جلوگیری کنم.»

این درحالی است که رهبران مسلمان در آمریکا در بیانات خود این حادثه را محکوم کرده اند و اعلام کرده اند که این جلوه واقعی اسلام نیست و این افراد خارج از اسلام هستند.