یروی پلیس مصر و معترضان ضد دولتی بار دیگر در شهر بورسعید، در شمال شرق این کشور، درگیر شده‌اند.

معترضان روز چهارشنبه(۶ مارس، ۱۶ اسفند) در اجتماع خود نزدیک ساختمان دولت در شهر بورسعید، به نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند؛ نیروی پلیس مصر نیز به منظور متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان خشمگین، از گاز اشک آور استفاده کرد.

معترضان مصری در این تظاهرات، شعار «دولت کثیف» سر دادند.

گزارش‌های منتشرشده از استقرار نظامیان مصر در اطراف این ساختمان دولتی خبر می‌دهند. هواپیماهای نظامی نیز بر فراز شهر بورسعید، به پرواز در ارتفاع پایین پرداختند.

شهر بورسعید، همچنین روز سه‌شنبه(۵ مارس، ۱۵ اسفند)، صحنه تظاهرات ضد دولتی مشابه بود؛ نیروی پلیس برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان، تیر هوایی شلیک کرد و به معترضان یورش برد.

شهر بورسعید از ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، صحنه اعتراضات خشونت آمیز است. این ناآرامی‌ها بعد از بازداشت ده‌ها نفر در ارتباط با آشوب مرگ‌بار حاشیه مسابقه فوتبال در سال ۲۰۱۲ میلادی، آغاز شد.

موج جدید خشونت در بورسعید از روز یک‌شنبه(۳ مارس، ۱۳ اسفند) تاکنون، دست کم شش کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.

وزارت کشور مصر روز دوشنبه(۴ مارس، ۱۴ اسفند) در بیانیه‌ای اعلام کرد، درگیری‌های جدید، یک‌شنبه، بعد از آن آغاز شد که مقامات این کشور تصمیم گرفتند، حدود ۴۰ زندانی را که در انتظار صدور حکم خود به اتهام دخالت در آشوب مرگبار حاشیه مسابقه فوتبال بودند، به زندانی در خارج از شهر منتقل کنند.

قرار است حکم این ۳۹ متهم، نهم مارس اعلام شود.

تماشاگران مسابقه فوتبال در استادیوم بورسعید، سال گذشته میلادی، هنگام برگزاری مسابقه فوتبال بین دو تیم «الاهلی» و «المصری»، درگیر شدند که ۷۴ کشته برجا گذاشت.

۲۷ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، قاضی دادگاه بدوی مصر، ۲۱ تن از مقصران این حادثه را که مسئولان ورزشگاه و چند تن از عناصر امنیتی بودند، به اعدام محکوم کرد.

در پی اعلام این حکم، شهر بورسعید به صحنه درگیری‌های مسلحانه میان معترضان به حکم و نیروهای امنیتی تبدیل شد. حکم این دادگاه، درگیری‌های خشونت‌آمیزی را به دنبال داشت که در اثر آن دست‌کم ۴۰ نفر کشته شدند.

مصر در ماه‌های اخیر صحنه ناآرامی ‌و درگیری بوده است. معترضان مصری از محمد مرسی رئیس جمهور این کشور خواسته‌اند، اهداف انقلاب را دنبال کند؛ انقلابی که در سال ۲۰۱۱ میلادی به سرنگونی حسنی مبارک دیکتاتور پیشین این کشور منجر شد.