صبح امروز(دوشنبه) نشستی با موضوع " رنج کودکان و زنان یمنی " با حضور محمد القبلی، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، کمال مجاهدالحوثی و حسام الرمیمه، دو پزشک یمنی و محمدالحوری یکی از کودکان مجروح یمنی که برای مداوا به تهران اعزام شده بود در موسسه فرهنگ مطبوعاتی ایران برگزار شد.

به گزارشMuslimPress،در این نشست، " محمدالقبلی " که در کمیته روابط خارجی انصارالله حضور دارد در ابتدای سخنان خود با تشکر از کشورها و سازمان‌هایی که در موضع حمایت از مردم یمن هستند، گفت: در حال حاضر یمن زیر بمباران آل سعود است و آن‌ها تاکنون تعداد زیادی از زنان و کودکان یمنی را مجروح و به شهادت رسانده‌اند.

مردم، کلیه آزادگان یمنی و ارتش در کنار انصارالله حضور دارندعضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن با بیان این‌که سعودی ها به بهانه بازگرداندن مشروعیت به یمن، به این کشور حمله کرده‌اند، اظهار کرد: مگر یمن کشوری پادشاهی است که آن‌ها می‌خواهند مشروعیت را به آن برگردانند. مشروعیت یمن مبتنی بر آرا و نظرات مردم است.وی با بیان این‌که آن‌ها اعلام کرده‌اند که می‌خواهند در یمن گفت‌وگوی سیاسی برقرار شود، تصریح کرد: پیش از حمله آل سعود گفت‌وگو بین گروه‌های مختلف در یمن برقرار بود. آن‌ها با حمله نظامی خود باعثشدند که جمال بن عمر(نماینده پیشین سازمان ملل در امور یمن) نتواند به مسوولیت خود عمل کند.این عضو کمیته روابط خارجی انصارالله هم‌چنین به ادعای دیگر آل سعود برای حمله به یمن اشاره کرد و افزود: آن‌ها گفته‌اند که می‌خواهند با انصارالله بجنگند. در حالی که مردم، کلیه آزادگان یمنی و ارتش در کنار انصارالله حضور دارند و این تجاوزها را محکوم می‌کنند." محمد القبلی " اضافه کرد: همین انصارالله و مردم یمن بودند که مانع ایجاد آشوب از سوی آن‌ها شدند. اکنون آن‌ها می‌گویند برای جنگ با القاعده به یمن آمده‌اند. در حالی که القاعده چیزی نیست جز زاییده اندیشه وهابی تندرو؛ اندیشه‌ای که به مردم می‌گوید کمربند انتحاری ببندید، در بین مردم بروید و آن‌ها را بکشید.وی ادامه داد: آن‌ها از سویی می‌گویند به اهداف خود دست پیدا کرده‌اند ولی از طرف دیگر هم‌چنان به بمباران خود ادامه می‌دهند و این گفتار و عملکرد با یکدیگر تعارض دارد.این فعال سیاسی یمنی با اشاره به هدف قرار دادن تأسیسات زیربنایی این کشور توسط متجاوزان، گفت: آن‌ها رسانه‌های داخلی یمن را بمباران کرده‌اند، ‌ رسانه‌های خارجی را خریده‌اند و اجازه نمی‌دهند که ملت‌های جهان عرب و کل جهان در جریان واقعیت‌های جاری در یمن قرار بگیرند.وی در بخشی از سخنانش با بیان این‌که این انتظار از ملت‌های عربی و مسلمانان وجود دارد که در کنار حق، ‌ عدالت و ایمان بایستند و از مواضع و خواسته‌های مردم یمن حمایت کنند، ادامه داد: بار دیگر لازم می‌دانم که از دولت و ملت ایران و سلطان‌نشین عمان و کلیه سازمان‌هایی که از مطالبات مردم یمن حمایت می‌کنند تشکر کنم.

راه‌حل یمن ادامه گفت‌وگوهاست" محمدالقبلی " در مورد راه‌حل موضع یمن، گفت: راه‌حل یمن ادامه گفت‌وگوهاست؛ گفت‌وگوهایی که از پیش وجود داشت.این عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن با اشاره به گفت‌وگوهایی که پیش از حمله نظامی عربستان بین گروه‌های مختلف در یمن وجود داشته است، گفت: گفتمان ملی که گروه‌های مختلف در یمن نیز در مورد آن توافق داشته‌اند راه‌حل این موضوع است. در حالی که تجاوزگران تلاش کردند این گفت‌وگوها را به حاشیه بکشانند.وی در مورد پیامدهای تجاوزگری عربستان به یمن، گفت: روز به روز تنفر مردم از متجاوزان افزایش پیدا می‌کند و در واقع از چهره منفور کسانی که خود را خادم‌الحرمین می‌نامند در جریان این حملات پرده‌برداری شد.این عضو کمیته روابط خارجی انصارالله در پاسخ به سوالی که چرا انصارالله در برابر خط قرمزهایی که متجاوزان می‌شکنند پاسخی جدی به آن‌ها نمی‌دهد و از همه برگ‌های برنده خود استفاده نمی‌کند؟ گفت: در این مدت انصارالله تلاش داشت که نقش دفاعی ایفا کند و حقیت خود را ثابت کند. ما سعی کردیم وجدان جهان را با خود همراه کنیم و هدف ما این بوده که چهره کریه عربستان برای همه آشکار شود و این مسأله روز به روز ابعاد بیش‌تری به خود می‌گیرد." محمد القبلی " افزود: باید به این نکته نیز اشاره کنیم که آمریکا نظام عربستان را به این امر تشویق کرد. آمریکا می‌خواهد با این اقدام هرچه بیش‌تر عربستان را در دامن خود بیاندازد و امنیت اسراییل را حفظ کند.او هم‌چنین گفت: برخی از افراد تندرو در یمن حضور دارند که چهره زشتی از اسلام ارائه می‌کنند و ما باید سعی می‌کردیم چهره واقعی آن‌ها را نشان دهیم.

اگر عربستان، آمریکا و اسراییل را دارد ما خدا را داریم و هرگز به زانو در نخواهیم آمد." محمد الحوری "، کودک مجروح یمنی نیز که در این نشست حضور داشت، خاطرنشان کرد: من در نمازجمعه در مسجد بودم که مجروح شدم و پدرم شهید شدم.وی در بخشی از سخنانش گفت: اگر عربستان، آمریکا و اسراییل را دارد ما خدا را داریم و هرگز به زانو در نخواهیم آمد.

پزشک یمنی: ۷۰ انبار مواد غذایی، ۵ سیلو، ۲۰ ماشین حمل مواد غذایی، ۷۵ خودرو حامل گازوییل و بنزین منهدم شده انددر ادامه نشست " رنج کودکان و زنان یمنی " حسام الرمیمه، پزشک یمنی با بیان این‌که آن چه که در حال حاضر در یمن در حال شکل‌گیری است تاکنون نه در جهان عرب و نه در هیچ کشور و منطقه‌ای رخ نداده است. مردم یمن به خاطر جنایاتی که مرتکب نشده‌اند در حال مجازات هستند. آن‌ها به خاطر این‌که به دنبال عزت و رهایی از تبعیت از عربستان و مطالبات خود بودند در حال حاضر این‌گونه مورد حمله قرار گرفته‌اند.این پزشک یمنی با تأکید بر این‌که در حال حاضر ۲۵ میلیون شهروند یمنی زیر بمباران هوایی، زمینی و دریایی عربستان است، تصریح کرد: ۲۵ میلیون یمنی روزانه نیازمند ۷۵ میلیون نان هستند، هر کدام از آن‌ها نیازمند ۲۰ لیتر آب در روز هستند.او با بیان این‌که در حال حاضر ۹ میلیون یمنی هر روز در ترس و وحشت از بمباران عربستانی‌ها قرار دارند، تصریح کرد: عملاً ۵ میلیون دانش‌آموز یمنی از مدرسه جدا شده‌اند، ده‌ها مکان اسلامی و باستانی در جریان این حملات مورد بمباران قرار گرفته است. در این مدت یمن نزدیک به ۵ هزار بار مورد حملات هوایی قرار گرفته است که هدف از این حملات مردم بی‌گناه یمن و تأسیسات زیربنایی کشور است.الرمیمه با بیان این‌که در طول این مدت بیش از ۷۵۰۰ خانه در یمن مورد بمباران قرار گرفته است، ‌ گفت: در این مدت ۳۵ مدرسه، ‌۲ دانشگاه، ‌۳۶ بیمارستان و ۲۵ مدرسه در معرض بمباران قرار گرفته‌اند.وی هم‌چنین به ارائه آمار دیگری در ارتباط با حملات عربستان به تأسیسات زیربنایی این کشور اشاره کرد و افزود: در طول این مدت ۷۰ انبار مواد غذایی، ۵ سیلو، ۲۰ ماشین حمل مواد غذایی، ۷۵ خودرو حامل گازوییل و بنزین، ۳۵ انبار تجاری، ۱۰ مکان تاریخی و ۲۵۰۰ خودرو مورد حمله قرار گرفته‌اند.این پزشک یمنی هم‌چنین با بیان این‌که متجاوزان در این مدت رسانه‌های این کشور را نیز مورد حمله قرار داده‌اند و قوانین بین‌المللی در این زمینه را نیز نقض کرده‌اند، ادامه داد: ‌آن‌ها کانال المسیره و الیوم الیمن را مورد حمله قرار دادند و در ادامه اقدام به تأسیس کانالی جعلی به نام المسیره با همان نام و لوگوی قبلی کردند.او به ممانعت متجاوزان از ورود موادغذایی به این کشور اشاره کرد و گفت: آن‌ها در جریان این حملات از اسلحه‌هایی استفاده کردند که از نظر قوانین بین‌المللی نباید مورد استفاده قرار می‌گرفت. آن‌ها هم‌چنین از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کردند بمب‌هایی که ممکن است اثرات آن در حال حاضر مشخص نباشد ولی در آینده نزدیک آثار خود را به جا می‌گذارد.وی در بخش پایانی سخنانش در حالی که تعدادی از عکس‌های کودکان مجروح یمنی را در برابر خبرنگاران و دوربین‌ها گرفته بود، ‌ گفت: با وجود تمام بمباران‌هایی که صورت گرفته ما هرگز به زانو در نخواهیم آمد.

۶۵۰۰ نفر زخمی در یمن وجود دارند که ۵۵ تا ۶۰ درصد آن‌ها زنان و کودکان هستنددر ادامه این نشست کمال مجاهد الحوثی، دیگر پزشک یمنی با بیان این‌که شرایط بهداشتی در یمن غیرقابل توصیف است، گفت: در حال حاضر ۶۵۰۰ نفر زخمی در یمن وجود دارند که ۵۵ تا ۶۰ درصد آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.او با بیان این‌که تعداد شهدا ۱۷۵۰ نفر گزارش شده است، اظهار کرد: ۴۰ درصد زخمی‌ها در یمن در شرایط دشوار و خطرناکی به سر می‌برند.این پزشک یمنی با اشاره به محدودیت‌هایی که بیمارستان‌های این کشور دارند، گفت: ۳۰ درصد از این زخمی‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند در حالی که یمن با توجه به امکانات می‌تواند از ۵۰۰ بیمار در شرایط ویژه مراقبت کند.الحوثی با اشاره به این‌که ۱۵ بیمارستان در این کشور به خاطر کمبود امکانات با خطر ارائه نشدن خدمات پزشکی و بهداشتی مواجه هستند، ادامه داد: برخی از این بیمارستان‌ها به دلیل نبود برق دیگر نمی‌توانند امکانات لازم را به زخمی‌ها بدهند. چرا که برخی از مراکز تولید برق مورد حمله قرار گرفته است.او هم‌چنین با ارائه آمارهای دیگری در مورد کمبود امکانات پزشکی و بهداشتی در یمن، گفت: شرایط روحی و روانی کودکان در یمن به یک معضل تبدیل شده است، چرا که آن‌ها به خاطر بمباران و دیدن مجروحان و شهدا در شرایط بدی هستند و این بر آینده آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

منبع: ایسنا