آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با اشاره به اعلام انزجار عمومی علمای جهان اسلام(از جریان های افراطی و تکفیری) در جریان " کنگره جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام "، خاطرنشان کرد: برگزاری این کنگره سبب شد تا همه نفرت خود را از این گروه‎ها اعلام کنند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی یکی از علمای مطرح ایرانی، جریان در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به آثار برگزاری " کنگره جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام "(که در ماه جاری در ایران برگزار شد)، بیان کرد: دست یاری خداوند سبب شد تا این کنگره به‌خوبی برگزار شود و شب گذشته نیز از همکارانی که در برپایی این کنگره کمک کردند نیز تقدیر شد.
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مهم‌ترین آثار برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری در قم، تأکید کرد: این کنگره سبب شکل‌گیری سنت حسنه‌ای شد که از آن اقتباس شده و امروز و فردا نیز در مصر کنگره‌ای بر ضد جریان‌های تکفیری برگزار شده است و نماینده ایران نیز در آنجا حضور دارد، البته در سوریه و عربستان هم این کنگره برگزار می‌شود.
این عالم ایرانی با اشاره به اعلام انزجار عمومی علما(از جریان های افراطی و تکفیری) در این کنگره، خاطرنشان کرد: برگزاری این کنگره سبب شد تا همه نفرت خود را از این گروه‎ها اعلام کنند، وقتی که روشنگری علما جهانی شد دیگر کسی فریب این گروه‌ها را نمی‎خورد.
آیت‎الله مکارم شیرازی اظهار کرد: حضور علمای ۸۰ کشور سبب ایجاد وحدت همگانی و تکیه بر مشترکات شد، البته دنیا فهمید تکفیری‌ها از ما نیستند زیرا اسلام دین رحمت است و تکفیری‌ها نمی‌توانند وصله خشونت را به اسلام بچسبانند.
وی با اشاره به بازخورد برگزاری این کنگره، تصریح کرد: نیروها‌ی رزمنده با برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری تقویت روحیه شدند، وقتی رزمندگان از حمایت علمای اسلام باخبر شوند روحیه می‌گیرند زیرا جنگ پبش از آنکه خون بگیرد، روحیه می‌گیرد.
این عالم ایرانی تأکید کرد: برگزاری این کنگره سبب ارتقای جایگاه قم در جهان شد، قم آبرومند است اما برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری سبب ارتقای جایگاه قم شد، البته در برگزاری این کنگره همه دوستان همکاری کردند اما لطف خداوند مقدم بر همه‌چیز است.
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: تمام سخنرانی‌های همایش را برای استفاده همگانی آماده کرده‌ایم، ۱۷ جلد کتاب از ارائه مقالات نوشته شده است که به همه کشورها‌ی جهان نیز ارائه می‌شود.