رئیس بانک مرکزی آلمان(بوندسبانک) از فرانسه خواسته است تا قوانین کسری بودجه حوزه یورو را جدی بگیرد.

ینس وایدمن، رئیس بانک مرکزی آلمان در گفت و گویی با روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» که روز یکشنبه(۲۹ اردیبهشت(منتشر شد، گفت، اگر قرار باشد کشورهای حوزه یورو برای جبران این کسری از انعطاف پذیری خود(اصلاح بودجه) استفاده کنند، اعتبار قوانین جدید زیر سوال خواهد رفت.»

وایدمن تصریح کرد، «رشد اقتصادی دربرخی از کشورها در حقیقت از آنچه که انتظار می‌رفت کندتر بوده است و قوانین اروپا درچنین مواردی بر مقداری خاص از انعطاف پذیری تاکید دارد.»

این اظهارات رئیس بانک مرکزی آلمان به تصمیم هفته گذشته کمیسیون اروپا اشاره داشت. کمیسیون اروپا هفته گذشته مهلت کسری بودجه فرانسه ایتالیا و اسلوونی را دو سال دیگر تمدید کرد تا کسری بودجه خود را به کمتر از سه درصد تولید ناخالص داخلی برسانند.

رئیس بوندسبانک تصریح کرد، «اگر قرار باشد از همین ابتدا یکی از اعضا از تعهدات شانه خالی کند و از نهایت انعطاف پذیری استفاده کند، اعتبار قوانین جدید تقویت نخواهد شد.»

در همین حال، ولفانگ شوئبله، وزیر دارائی آلمان، تصمیم به اعطای مهلتی دوساله به فرانسه را تصمیمی «قابل قبول» توصیف کرد.

این مقام آلمانی همچنین افزود، پاریس می‌داند برای کاهش کسری بودجه خود چه اقدامی انجام دهد.

انستیتوی ملی امار و مطالعات اقتصادی فرانسه(INSEE) در ۱۵ می اعلام کرد، اقتصاد کشور پس از کاهش تولید ناخالص داخلی فرانسه در سه ماه دوم، دچار رکود شده است.

اروپا در اوایل سال ۲۰۰۸ میلادی دچار رکود اقتصادی شد. وخامت بحران بدهی، دولتهای اروپایی را به اتخاذ سیاست های سخت ریاضتی و اصلاحات اقتصادی واداشته است.