کنگره بین‌المللی «مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی دینی»، از امروز در دمشق، پایتخت سوریه آغاز بکار کرد.

در این کنفرانس که در هتل «داما روز» دمشق برگزار می‌شود، شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ۲۱ کشور عربی و خارجی حضور دارند.
«تروریسم و حاکمیت ملی»، «تروریسم از موضع حقوق بین‌الملل»، «تروریسم و افراط‌گرایی دینی» و «غیرقانونی بودن تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه سوریه» از محورهای این کنفرانس است.
وائل الحلقی، نخست‌وزیر سوریه ضمن سخنانی در این کنفرانس گفت: تروریسم و تندروی دینی دو واقعیت به هم مرتبط هستند و ریسمان مخفی که آنها را به هم متصل می‌سازد باید برای توقف تروریسم قطع شود.
وی افزود: باید این تروریسم متوقف شود، چراکه همگان و تمامی کشورها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و تروریسم همچون یک بیماری است که در تمامی دنیا سرایت خواهد کرد.
نخست وزیر سوریه با بیان این که مردم سوریه همراه با ارتش خود تصمیم با مقابله با تروریسم گرفتند، افزود: تروریسم یک مشکل جهانی شده و مقابله با آن یک مسئولیت دسته‌جمعی است.
وائل الحلقی همچنین خواهان برگزاری کنفرانس بین‌المللی با نظارت سازمان ملل شد تا در جریان آن تعریف مشخصی از تروریسم ارائه شود، چراکه این مسئله در مقابله با تروریسم نقش خواهد داشت.
وی از قانون‌گذاران و حقوقدانان شرکت‌کننده در این نشست خواست تا برای توقف تروریسم و مقابله با آن در دولت‌های خود اعمال فشار کنند.
نجم الاحمد، وزیر دادگستری سوریه و محمد عبد الستار السید، وزیر اوقاف و امور اسلامی سوریه از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه این کنفرانس بودند و فیلم مستندی از جنایات جریان‌های تکفیری علیه شهروندان سوری به نمایش گذاشته شد.
یادآوری می‌شود، احمد بدرالدین الحسون، مفتی اعظم سوریه، وزاری کشور، فرهنگ، اطلاع‌رسانی، آشتی ملی و شخصیت‌ها و هیئت‌هایی از کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، اتریش، روسیه، لهستان، انگلیس، رومانی، روسیه، مجارستان، بلغارستان، آفریقای جنوبی، ایران، ترکیه، هلند، بلژیک، تونس، بحرین، مصر، اردن، لبنان، الجزایر، عراق، فلسطین و یمن در این کنفرانس حضور دارند.