آیت‌الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران صبح پنج شنبه در دیدار با اعضا و نمایندگان اقشار مختلف سازمان بسیج مستضعفین جمهوری اسلامی ایران، ضمن تحسین تلاش، جدیت و ایستادگی هیأت مذاکره کننده(هسته ای) ایرانی، ملت ایران را بی نیاز به جلب اعتماد آمریکا دانست.


احساس مسئولیت و بصیرت پایه اصلی تفکر بسیجی

رهبر انقلاب اسلامی ایران، در این دیدار، اولین پایه‌ی تفکر بسیجی را احساس مسئولیت انسانی و الهی در قبال خود و خانواده و جامعه و بشریت دانست.
وی دومین پایه‌ی تفکر بسیجی که تکمیل‌کننده‌ی پایه‌ی اول است را بصیرت و روشن‌بینی به معنای شناخت زمان و اولویت‌ها، شناخت دوست و دشمن و شناخت ابزار مقابله با دشمن عنوان کرد.
آیت‌الله خامنه ای تأکید کرد: احساس مسئولیت بدون داشتن بصیرت، بسیار خطرناک است،
وی با اشاره به روشن بینی امام خمینی(ره) که در مقاطع مختلف همه مسائل مورد نیاز را بیان و جهت‌گیری‌ها را مشخص می‌کرد، گفتند: امام بزرگوار رحمه‌الله هم فرمان تشکیل بسیج را صادر کرد و هم جهت‌گیری و هدف اصلی را نشان داد و گفت: «هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید».
آیت‌الله خامنه ای در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود افزودند: حتی برای یک لحظه هم نباید از «احساس مسئولیت» به عنوان پایه‌ی اصلی تفکر بسیجی و «بصیرت» به عنوان شرط لازم آن، غفلت کرد.
ایشان با تأکید بر اینکه با چنین نگاهی می‌توان تعریف دقیق از «بسیجی» ارائه کرد، افزودند:هر فردی که با احساس مسئولیت و بصیرت مشغول فعالیت است، هر جا باشد بسیجی است، بنابراین اکثریت قاطع ملت ایران بسیجی هستند.

تفکر بسیجی اکنون صادر شده است
آیت‌الله خامنه ای تأکید کرد: این تفکر بسیجی که پایه‌گذار آن امام بزرگوار رحمه‌الله بود، اکنون صادر شده و همچون عطر گل‌های بهاری است که کسی نمی‌تواند جلوی آنرا بگیرد.
وی افزود: نسیم روح‌افزا و روانبخش تفکر بسیجی را اکنون در عراق، سوریه، لبنان، و غزه شاهد هستیم و به لطف خداوند در آینده‌ی نه چندان دور، در قدس شریف و برای نجات مسجدالاقصی هم شاهد آن خواهیم بود.
رهبر انقلاب اسلامی ایران تفکر بسیجی را دلیل شکست ناپذیر شدن جمهوری اسلامی ایران دانسته و خاطرنشان کرد: بسیجی بودن اکثریت قاطع ملت ایران، دلیل شکست‌ناپذیری نظام اسلامی است اما این به معنای غفلت از امتحان‌ها و جهت‌گیری حرکت نیست.
وی تأکید کرد: جهت‌گیری اصلی حرکت نظام اسلامی، مقابله با استکبار و دولت استکباری آمریکا است و نباید در این جهت‌گیری سستی و یا اشتباهی به‌وجود آید البته ما با ملت یا کشور آمریکا مشکلی نداریم، بلکه مشکل ما زورگویی و زیاده‌خواهی دولت آمریکاست.

با تمدید مذاکرات هسته ای مخالف نیستم
رهبر انقلاب اسلامی ایران درباره تمدید مذاکرات ایران با گروه ۱ + ۵ افزود: به همان دلیلی که با اصل مذاکره مخالفت نکردیم، با تمدید هم مخالف نیستیم اما باید به چند نکته نیز توجه کرد.
وی هیأت مذاکره‌کننده‌ ایران را پرتلاش، جدی، دلسوز، مستحکم و منطقی خواندند و افزود: هیأت ایرانی حقاً و انصافاً در مقابل حرف زور ایستادگی می‌کند و بر خلاف طرف مقابل، حرفش را هر روز عوض نمی‌کند.
در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات بیش از همه آمریکا ضرر می کند
رهبر انقلاب ایران با اشاره به برخوردهای دوگانه‌ی آمریکایی‌ها افزود: آنها در مجالس خصوصی و در نامه‌پراکنی یک جور حرف می‌زنند و در سخنان عمومی یک جور دیگر!
آیت‌الله خامنه ای، با یادآوری عقبه‌های مختلف «دیپلماتیک، سیاسی و رسانه‌ای طرف‌های مقابلِ ایران» گفت: پشت سر هر کدام از مذاکره‌کنندگانِ با ایران یک لشکر قرار دارد و در میان آنها، آمریکا از همه بداخلاق‌تر و انگلیسی‌ها از همه موذی‌ترند.
وی افزود: هم ملت ایران و هم طرف‌های مذاکره‌کننده بدانند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آنکه بیش از همه ضرر می‌کند آمریکایی‌ها هستند نه ما.
رهبر انقلاب اسلامی ایران، مسئله هسته‌ای را فقط یک بهانه خواند و افزود: البته آنها بهانه‌های دیگری هم دارند اما هدف واقعیِ تحریم و فشار اقتصادی به عنوان عاملی مهم، متوقف کردن پیشرفت ایران است.
وی اذعان رسانه‌های غربی به کاهش محبوبیت رئیس‌جمهور آمریکا، میزان بسیار پایین شرکت‌کنندگان در انتخابات اخیر آمریکا و حوادثفرگوسن را از جمله نشانه‌های متعدد شکاف عمیق ملت و دولت آمریکا برشمردند و در تبیین نیاز دولت آمریکا به مذاکرات هسته ای خاطرنشان کردند: مقامات آمریکایی با توجه به همین مشکلات روزافزون، نیاز به یک موفقیت و پیروزی بزرگ دارند.

ما اصلاً به اعتماد آمریکا هیچ احتیاجی نداریم
رهبر انقلاب با انتقاد از سخنان برخی مقامات آمریکا بعد از تمدید مذاکرات افزودند: آنها می‌گویند ایران باید اعتماد جامعه‌ی جهانی را جلب کند که در این حرف دو نکته‌ی کاملاً غلط وجود دارد.
وی افزود: اولین نکته این است که این چند کشور معدود، نام خودشان را جامعه‌ی جهانی گذاشته‌اند و برای اثبات این حرف حدود ۱۵۰ کشور عضو غیرمتعهدها و میلیاردها نفر از جامعه‌ی بشری را عملاً از جامعه‌ی جهانی حذف می‌کنند.
آیت الله خامنه ای همچنین افزود: نکته دوم این است که ما اصلاً به اعتماد کردن آمریکا هیچ احتیاجی نداریم و نمی خواهیم اعتماد او را جلب کنیم چرا که برای ما اهمیتی ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه ای تأکید کردند: اینها مستکبرند و ما آبمان با مستکبران در یک جوی نمی‌رود.
وی با اشاره به یک نکته دیگر از سخنان مقامات آمریکایی درباره ضرورت حفظ امنیت اسرائیل در سایه‌ی مذاکرات هسته‌ای تأکید کرد: این رابدانید که چه توافق هسته‌ای بشود و چه نشود، اسرائیل روزبه‌روز ناامن‌تر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی ایران در همین زمینه افزود: البته مقامات آمریکایی حتی در همین حرفشان نیز صادق نیستند چرا که دولت‌مردان امریکا در واقع دنبال منافع و امنیت فردی خودشان هستند نه امنیت اسرائیل.

هدف اصلی آمریکا، راضی نگاه داشتن سرمایه‌داران صهیونیست است
آیت الله خامنه ای هدف اصلی مقامات آمریکایی را راضی نگاه‌داشتن شبکه‌ی جهانی سرمایه‌داران صهیونیست دانست و افزود: چرا که این شبکه هم به آن‌ها رشوه و پول و مقام می‌دهد هم در صورت مخالفت، آنها را تهدید، رسوا و یا حتی ترور می‌کند.
وی با اشاره به صداقت مسئولان ایرانی با ملت این کشور و ایستادگی ملی ایرانیان را در مقابل حرف زور، خاطرنشان کرد و افزود: اگر در مذاکرات حرف منطقی زده، و قرارهای عادلانه و عاقلانه گذاشته شود قبول می‌کنیم اما ایران، از صدر تا ذیل از آحاد مردمش تا همه مسئولانش در مقابل زیاده‌خواهی می‌ایستند.

منبع: khamenei. ir