دومین روز کنگره " جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام " در سالن اجلاس موسسه امام کاظم(ع) شهر قم در جریان است.

دومین روز از کار این کنگره با حضور علما و اندیشمندان فرق و مذهب اسلامی از بیش از ۸۳ کشور جهان در قم در حال برگزاری است.


عده ای بیایند بر اساس تفسیر غلط از اسلام برخی از مسلمانان را محکوم به خروج از دین کرده و اموال، جان و نوامیس آنها را به تاراج می برند
در دومین روز این کنگره آیت الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه های علمیه جمهوری اسلامی ایران گفت: مشکل جریان های تکفیری و افراطی که اکثریت امت اسلام را کافر می دانند، فهم نادرست از اسلام است و تکفیری ها از جمله داعش چهره رحمانی اسلام را خدشه دار می کنند.
وی افزود: امروز تهدیدی بزرگ تر از این وجود ندارد که عده ای بیایند بر اساس تفسیر غلط از اسلام عده ای از مسلمانان را محکوم به خروج از دین کرده و اموال، جان و نوامیس آنها را به تاراج ببرند.
آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه نباید یک رفتار غیر طبیعی زندگی مسلمانان را مورد تاثیر قرار دهد گفت: مصیبتی بالاتر از این را سراغ نداریم که تکفیری ها از جمله داعش چهره رحمانی اسلام را خدشه دار کنند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور ادامه داد: شاهد هستیم که میلیون ها نفر از مردم دنیا به دلیل جنایاتی که تکفیری ها انجام می دهند از اسلام می ترسند در حالیکه باید به این دین الهی جذب شوند.
وی با طرح این سوال که آیا این روش پاسداشت تلاش های پیامبر اکرم(ص) برای دعوت همه مردم به اسلام است یا خیر گفت: اسلام دین رحمت و مهربانی بوده و حضرت محمد(ص) نیز در روایتی فرموده اند مسلمان کسی است که مردم از دست و زبان او در امان باشد.
آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: معیارهای جهاد در اسلام کاملا مشخص هستند و در مورد دشمن خارجی به کار می روند ولی در داخل جامعه اسلامی باید با آرامش با دیگر مسلمانان برخورد کرد.
وی با بیان اینکه خداوند اسلام را در اوج رحمت توصیف می کند افزود: پیامبر اکرم(ص) نیز رحمتی برای جهانیان معرفی شده است.


هدف تکفیری ها به چالش کشاندن اسلام است
آیت الله تسخیری، مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران در حوزه جهان اسلام گفت: برگزاری این نشست بسیار مهم و اساسی است و موجب می شود تا اختلافات از بین رفته و جریان تکفیری ها شفاف سازی شود.
وی گفت: باید از شکل گیری این همایش قدردانی کنیم و این همایش می تواند نقش موثری در کاهش جریانات تکفیری داشته باشد.
آیت الله تسخیری تأکید کرد: عوامل پیدایش این پدیده(افراطی گری) از یک عامل داخلی نشات گرفته و با کمک عوامل خارجی دیگر و تعدادی از کسانی که خودشان را منتسب به اهل علم می دانند ایجاد می شود
مشاور آیت الله خامنه ای در امور جهان اسلام گفت: هدف تکفیری ها جدا کردن ملت های مسلمان از اسلام است و اینکه اسلام را به چالش بکشانند که باید نسبت به این امر هوشیار باشیم.


مدل وحدت در جمهوری اسلامی الگویی برای همه مسلمانان است
الله شکور پاشازاده، مفتی آذربایجانی گفت: با تمجید از الگویی برای وحدت میان همه اهل اسلام در جمهوری اسلامی ایران اجرا شده است گفت: در حال حاضر برخی نیروها با قصد و غرض درصدد ایجاد درگیری و تفرقه میان مسلمانان هستند.
وی افزود: تفرقه ها و جنگ هایی که در سال های اخیر روی داده مخالف با آن شعارهایی است که غربی ها در مورد دموکراسی سر می دهند.
مفتی آذربایجانی با بیان اینکه رسم کاریکاتورها و پخش فیلم هایی موهن در مورد پیامبر اکرم(ص) موجب درگیری های قومی و مذهبی می شود گفت: در همین روزها شاهد هستیم که قدس شریف و مسجدالاقصی مورد تهاجم صهیونیست ها قرار گرفته و توهین های زیادی صورت می گیرد؛ تمام این هجمه ها علت درگیری های فراوان در منطقه هستند و همه مسلمانان را به صلحی فراگیر دعوت می کنیم.
وی ادامه داد: فعالیت های تخریبی و جریان هایی مانند تکفیری ها، تهدیدی جدی برای امنیت جامعه و انسان ها هستند.
شکور پاشازاده با بیان اینکه جهان اسلام در معرض خطرات بزرگی قرار گرفته است گفت: نیروهایی که قصد دارند وحدت اسلامی را از بین ببرند امروز در عراق، لیبی، یمن و … فعالیت هایی انجام می دهند.
این مفتی آذربایجانی با اشاره به تهدیداتی که داعش در عراق و سایر کشورها ایجاد کرده است عنوان داشت: ما مسلمانان نمی توانیم در مقابل قتل انسان ها و تهدید همه نمادها و سمبل های اسلامی بی تفاوت باشیم.
وی خاطرنشان کرد: دولت های غربی با راه اندازی تکفیری ها از جمله داعش، کشورهای اسلامی را تهدید می کنند تا ثروت های آنها را به دست بگیرند.
شکور پاشازاده با بیان اینکه در نظر استعمارگران، قیمت جان یک انسان به اندازه یک بشکه نفت هم نیست گفت: تکفیری ها و جریان های افراطی که دارای پیروانی هستند و همه مذاهب اسلامی را کافر می دانند ابزار دست دشمنان شده اند.
این مفتی آذربایجانی افزود: با فتنه ای که داعش و تکفیری ها ایجاد کرده اند، قبور مطهر اولیای الهی با خاک یکسان می شوند و با شعار الله اکبر، سر مسلمانان بریده می شود؛ امروز بشریت با خطر بزرگی روبه رو شده و بدتر از آن اینکه دشمنان داخلی و خارجی جهان اسلام متحد شده اند و قصد دارند ارزش های اسلامی را در دید جهانیان خدشه دار سازند و معنویت را از بین ببرند.
وی تصریح کرد: به عنوان ملت آذربایجان نمی توانیم در مقابل قتل عام ها در عراق و برادرکشی در سوریه توسط داعش و سایر تکفیری ها سکوت کنیم.
شکور پاشازاده با بیان اینکه وظیفه همه مسلمانان است که مدل وحدت را پیگیری کنند گفت: جمهوری اسلامی ایران الگویی برای وحدت میان همه اهل اسلام ایجاد کرده و امام خمینی(ره) این مدل را معرفی کردند و رهبری کنونی انقلاب نیز این روش را ادامه می دهند؛ این روش می تواند سد محکمی در برابر گروه هایی مانند داعش و تکفیری ها باشد.


اسلام از جنایات داعش و تکفیری ها بری است
شیخ شرف الدین شمس الدین، ازاندیشمند جهان اسلام گفت: اسلام بری از اقداماتی که داعش و گروه های تکفیری انجام می دهند و باید بدانیم که چنین چیزهایی که اگر شکل گرفته، نتیجه ضعف کاری خودمان بوده است.
وی افزود: اسلام کاملا بری از اقداماتی که داعش و گروه های تکفیری انجام می دهند بوده و باید بدانیم که چنین چیزهایی که اگر شکل گرفته، نتیجه ضعف کاری خودمان بوده است.
شیخ شرف الدین شمس الدین تأکید کرد: باید از خودمان دفاع کنیم و بسیاری از مذاهب اسلامی تاکید دارند بر توحید و وحدت میان مسلمانان و باید بیاییم و از آن آیاتی که ما را به توحید دعوت می کند در زندگی عملی خود پیاده کنیم.
وی بیان کرد: نباید اجازه دهیم که احکام فرعی در میان ما رواج یابد و نباید از برادران مسلمان خود فاصله بگیریم و ۱۲۰ آیه ای که در خصوص مودت و وحدت آمده نشانه این است که مسلمانان باید وحدت عملی داشته باشند و به دور محور دین خود باشند.
این اندیشمند جهان اسلام گفت: ما با وجود اینکه غیر اهل کتاب با ما اختلاف دارند، باز هم خداوند می فرماید که با هم همزیستی داشته باشید چه برسد بر ما که شیعه و سنی هستیم و قبله و کتاب و پیامبر ما یکی است.
شیخ شرف الدین شمس الدین اضافه کرد: باید مراقب باشیم که مبادا احادیثجعلی ما را از اهداف خود دور سازد و باید تلاش کنیم که نگذاریم مال و نوامیس مسلمانان خدشه دار شود.
وی گفت: خداوند تاکید می کند که هیچ دلیلی بر پذیرفتن دین نیست و هر کس می توانند هر گونه که می خواهد زندگی کند و نباید تکفیری ها اینگونه رفتار کنند.

لازم به ذکر است آیین اختتامیه این کنگره جهانی شامگاه امروز با قرائت بیانیه های کمیسیون های چهارگانه، سخنرانی شیخ حسون از سوریه، اهدا جوایز به مقالات برتر، قرائت بیانیه پایانی توسط شیخ عبدالناصر جبری و سخنرانی آیت الله جعفر سبحانی برگزار خواهد شد.