اساتید و علمای برجسته در نشست تخصصی کمیسیون تبار شناسی در جریان کنگره بین المللی " جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام " به ارائه مقاله خود پرداختند.

آموزش عقیدتی گامی مهم در جهت مقابله با گسترش تفکر تکفیری در جوامع اسلامی
شیخ پرفسور «محمد طی» از اساتید برجسته لبنان، ضمن ارائه مقاله ای با موضوع «حقوق بشر در اسلام»، آموزش عقیدتی نوجوانان و جوانان را گامی مهم در جهت مقابله با گسترش تفکر تکفیری در جوامع اسلامی دانست.
وی با تاکید بر اینکه برای گسترش جریان تکفیری باید از نوجوانان و جوانان حرکت را آغاز کنیم ابراز کرد: باید مدارسی که تکفیری ها در آنجا مغز دانش آموزان را شستشو داده و آنان را به راه های منحرف هدایت می کنند را از بین برد و با آگاهی بخشی به جوانان آنها را نجات داد تا قربانی این نوع افکار و ایده ها نشوند.
" محمد طی " با ارائه مقاله خود با موضوع «حقوق بشر در اسلام» تاکید کرد: حاکمان و فرمانروایان مانند فراعنه مصر، حقوق انسان را کنار گذاشته و خود را مالک همه چیز می دانند و به قتل و عام و دست درازی به اموال مردم می پردازند و تصور می کنند جانشین خداوند بر روی زمین هستند.
استاد برجسته لبنانی با بیان اینکه خدا مالک همه هستی است، ابراز کرد: توحید به دلیل این بود که همه به سوی خدای متعال گرایش پیدا کنند و تنها او را بپرسند.
وی ادامه داد: جوهر و خلقت انسان بر اساس توحید بنا شده و تکفیری ها می خواهند این آزادی را از مردم بگیرند و هیچ آزادی برای مردم قائل نیستند. آنها مسلمانان را به دلیل اینکه بر خلاف عقاید آنها رفتار می کنند کافر و مشرک می دانند و بر این اساس از اسلام به دور هستند.

جوامع اسلامی مسئولیت خودشان را در قبال پدیدار شدن گروه های تکفیری فراموش نکنند
دکتر قاسم جوادی از اساتید ایرانی حوزه و دانشگاه نیز ضمن ارائه مقاله ای با عنوان «مسئولیت ما در برابر وضع تکفیری»، تأکید کرد: جوامع اسلامی مسئولیت خودشان در قبال پدیدار شدن گروه های تکفیری را فراموش نکنند
وی با بیان اینکه همه ما مسئولیتی در قبال اسلام داریم اظهار داشت: باید ببینیم چه کردیم که وضعیت جهان اسلام به اینجا رسیده است، جامع نگری ما نسبت به اسلام دچار مشکل شده است و اگر مجموعه آیات و روایات مورد تحلیل و بررسی قرار می گرفت امروز شاهد چنین وضعیتی نبودیم.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مجموعه ای از جوانان کشورهای اسلامی مشاهده کردند غیر مسلمانان به کشورهای اسلامی آمدند و حکومت را در دست گرفتند و پایتخت های کشورهای اسلامی را به پایگاه های فساد تبدیل کردند و طبیعی بود که برخی ها خواستند در برابر این وضع کاری انجام دهند و از سوی دیگر تربیت درستی نبود و برخی تفکرات و برداشت های نادرست از دین صورت گرفت.
جوادی با اشاره به اینکه اسلام دین رحمت و مهربانی است گفت: قرآن ما را به روابط احسن با اهل کتاب دعوت می کند و در جایی دیگر مطلق انسان ها را با حسن خلق و مهربانی به دین دعوت کنید ولی امروز شاهدیم تکفیری ها با پرچم اسلام فجیع ترین جنایات را علیه مسلمانان مرتکب شده و موجب خدشه دار شدن چهره رحمانی اسلام شده اند.

تکفیری گری ناشی از عدم پایبندی به میانه روی است
مولوی سید احمد عبداللهی، امام جمعه اهل سنت شهر بیرجند(یکی از شهر های ایران) دین اسلام را دین اعتدال دانست و بروز جریان تکفیر و افراطی را ناشی از عدم پایبندی به میانه روی دانست.
وی با بیان اینکه خداوند در قرآن می فرماید شما را امت میانه قرار دادیم تا بر مردم شاهد باشید گفت: تا زمانی که پیروان اسلام بر روش اعتدال پایبند باشند سعادت دنیا و آخرت نثار آنان خواهد شد. ولی اگر از خطی و مشی که اسلام برای ما تعیین کرده تخطی کرده و ذره ای منحرف شویم نه تنها سعادت دنیا و آخرت نصیب ما نخواهد شد بلکه جامعه به فساد کشیده خواهد شد.
عبداللهی با تاکید بر اینکه پدیده شوم تکفیر چهره اسلام را خدشه دارد کرده و موجب اسلام هراسی شده است گفت: این جریان نشات گرفته از عدم پایبندی به اعتدال است چرا که موجب می شود کسانی که چنین تفکراتی دارند همه افرادی را که بر خلاف آنها فکر می کنند مهدور الدم بدانند.

گروه های تکفیری در خدمت افکار غرب هستند
دکتر " خالد رمزی البزایعه " فعال سیاسی اردنی با تاکید بر اینکه گروه های تکفیری در خدمت افکار غرب هستند گفت: آنها به دنبال منهدم کردن جهان اسلام هستند.
وی با تاکید بر اینکه گروه های تکفیری در خدمت افکار غرب و به دنبال منهدم کردن جهان اسلام هستند بیان کرد: آنها سلاح بر می دارند و شیعه و سنی را می کشند و به افراد خود آنگونه یاد می دهند که اگر کشته شوند جایشان در بهشت است.
فعال سیاسی اردنی ادامه داد: چه کسی به آنان پول می دهد، برخی کشورها حامی تکفیری ها هستند. برخی از کشورها نیز در قبال تکفیر سکوت کردند و می ترسند حق را بازگو کنند چرا که نمی خواهند برای خود دشمن تراشی کنند.
خالد رمزی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تفکر تکفیری انگیزه دارد، این کشور را با توجه به موقعیتش در بین کشورهای جهان اسلام به برداشتن گام های اساسی در از بین بردن تفکر تکفیری توصیه کرد.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم مباحثی که در این کنگره مطرح می شود بایگانی نشود و عملی و کاربردی شود چرا که همه ما در برابر جنگ با تکفیری ها مسئول هستیم و باید همه برای از بین بردن این مشکل بزرگ وارد میدان شویم.

هویت یابی برخی مسلمانان عامل حل مشکلات جوامع اسلامی
پرفسور شیماموت، نماینده جامعه المصطفی العالمیه در ژاپن با اشاره به اینکه بر اساس تفکر شهید مطهری(یکی از علمای شهید ایرانی) گم شدن هویت برخی مسلمانان عامل اصلی گرایش به تکفیر است، گفت: یافتن این هویت گمشده باعثحل بسیاری از مشکلات جوامع خواهد شد.
وی با اشاره به روش های معتدل شهید مطهری، مشکل امروز جوامع اسلامی را به خطر افتادن تعادل در این کشور ها دانسته و نتیجه این موضوع گم شدن هویت برخی مسلمانان عنوان نمود.
وی خاطر نشان کرد: مردم جهان همه باید به تواضع برسند و سعی کنند خود را بشناسند که تنها در این صورت است که مشکلات جوامع به ویژه مسلمان حل خواهد شد