کنگره جهانی " جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام " امروز(یکشنبه دوم آذر / قوس ۱۳۹۳) در قم آغاز بکار کرد.

کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام ساعتی پیش باحضور علمایی از ۸۴ کشور دنیا جهان اسلام آغاز به کار کرد.
به گزارش مسلم پرس به نقل از ستاد خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام، این همایش به مدت دو روز در سالن اجتماعات امام موسی کاظم(ع) قم برگزارمی‌شود.
در این همایش علمای اسلام از ۸۴ کشور دنیا حضور دارند که در خصوص مسائل مربوط به افراطی‌گری و تکفیری به بحثو تبادل نظر می پردازند.
در ابتدای مراسم افتتاحیه این کنگره، حجت‎الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی(رئیس ستاد برگزاری کنگره) ضمن ارائه گزارشی از نحوه شکل گیری این کنگره گفت: این کنگره دارای چهار کمیته شامل تبار شناسی، شناسایی عقاید تکفیری‎ها، جریان‌های تکفیری و سیاست و راه‎های برون رفت از تکفیر است که در این دو روز مقالات این چهار حوزه قرائت می‌شود.

سپس آیت الله مکارم شیرازی(رئیس کنگره جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام) هدف از برگزاری این کنگره را بررسی انگیزه‌های گروه های منحرف و شناخت اندیشه‌های آنان و همچنین خشکاندن ریشه‌های آنان دانست و افزود: امروز در اینجا جمع شده ایم تا درباره یکی از مهمترین مشکلات جهان اسلام مشورت و رایزنی کنیم و راه حلی برای این مشکل بزرگ و اعمال شوم تکفیری‌ها بیابیم.
آیت الله مکارم شیرازی سه هدف دیگر این کنگره را(به زبان عربی) بیان نموده و گفت:
هدف اول اینکه به دنیا اعلام کنیم به اجماع علمای اسلام، جنایات تکفیری ها ربطی به اسلام ندارد. اسلام دین محبت و رحمت و همزیستی به همه مذاهب است.
هدف دوم اینکه جوانانی که به گروههای تکفیری ملحق شده‌اند را از آتش جهنم نجات دهیم. زیرا خداوند فرموده هرکس مومنی را عمدا بکشد تا ابد در جهنم خواهد بود.
هدف سوم اینکه مشاوره کنیم برای دست یافتن به راه حلی که مسلمانان بتوانند از این وضعیت خارج شوند.
وی همچنین سه خط قرمز را برای این کنگره اعلام کرد و افزود:
ما سه خط قرمز داریم: اولا: دوری از مسائل سیاسی مختلف و مسائل افراطی دینی.
ثانیا غدم طرح هیچ مساله اختلافی مذهبی، حتی یک کلمه. بلکه باید دستان خود در دست یکدیگر بگذاریم.
ثالثاً: احترام به همه مذاهب اسلامی.

آیت الله احمد جنتی(رئیس شورای نگهبان جمهوری اسلامی ایران) نیز در این مراسم با بیان اینکه مسئله تکفیری‌ها مسئله روز جهان اسلام است افزود: تکفیری‌ها اساس اسلام را تهدید می‌کنند.
آیت‌الله احمد جنتی گفت: علمای مسلمان در سراسر جهان به دنبال تبلیغ اسلام است ولی تکفیری‌ها ماهیت اسلام را تهدید می‌کنند.
وی با تاکید بر این‌که «این تهدید نیز کاملا سیاسی است که به جهان اسلام ضربه زده است» اظهار کرد: در این جریان حتی عالم مسیحیت و علمای یهود نیز باید در این مراسم شرکت کنند و در این برنامه‌ها حاضر شوند زیرا آنها هیچ ارزشی را رعایت نمی‌کنند و ناموس مردم را غارت می‌کنند و به هیچ چیز اهمیتی نمی‌دهند.

حجت‌الاسلام سیدمحمود وزیری(معاون بین‌الملل این کنگره) نیز تأکید کرد: ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان این کنگره را شیعیان و ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان را برادران اهل تسنن تشکیل می‌دهند.

تصاویر مراسم افتتاحیه کنگره جهانی " جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام "