هزاران تن از اهالى هرات در مراسم تشییع پیکر شهید عزیزالله نجفى؛ یکی از علمای دبنی افغان که دو روز تروریست ها به شهادت رسیده بود، خواستار بازداشت و محاکمه عاملان این جنایت شدند.

به گزارش مسلم پرس به نقل از روزنامه انصاف، ترور حجت الاسلام عزیزالله نجفی، یکی از علمای دینی افغان، خشم مردم این کشور را در پی داشته است.
مردم هرات همزمان با مراسم تشیع جنازه این عالم برجسته دینی از مقام هاى محلى این ولایت خواستند که در برابر این رویداد اقدام کرده و عوامل آن را به سرعت شناسایى و دستگیر کنند.
معترضان که پیکر حجت الاسلام نجفى را تشییع مى کردند، با شعارهاى " حسین حسین شعار ما، شهادت افتخار ماست " و " مرگ بر منافق " مسیر محل زیارت سلطان میرعبدالواحد شهید(ره) تا ساختمان ولایت هرات را پیمودند.
معترضان همچنین با تجمع در برابر دفتر فضل‌ الله وحیدی؛ سرپرست ولایت هرات، نسبت به وضعیت امنیتی در این ولایت اعتراض کرده و خواستار بازداشت عاملان ترور این عالم برجسته دینی شدند.
والی هرات در خطاب به معترضان، با تاکید بر این که " ما را هم می ‌کشند، عالم ما را هم می ‌کشند، بزرگان قومی ما را هم می ‌کشند، وکیل ما را هم می ‌کشند "، آنها را به اتحاد و همبستگی فراخواند.
اما معترضان گفتند که ناامنی در هرات یک مشکل فراگیر است و مقام‌ های دولتی در کابل و هرات باید به این موضوع توجه جدی تری داشته باشند.
این اعتراض ها در پی آن صورت می گیرد که پیش از این نیز علمای دینی اعم از شیعه و سنی در هرات، ترور شده و عوامل این ترورها هرگز شناسایی و بازداشت نشده اند.
در همین حال، سرپرست ولایت هرات وعده داد که تا سه روز آینده عاملان ترور شهید نجفی بازداشت خواهند شد.
آقای وحیدی گفت که ترور این روحانی برجسته سازمان یافته بوده است.
به گفته وی، کشورهای بیرونی در ترور آقای نجفی دست دارند و تاکید کرد که این بار سازمان های ترویستی، رویکرد خود را در برابر ترور علمای مذهبی تغییر داده اند.
مقام های محلی و مرکزی افغانستان، بارها ترور شخصیت های دینی و ملی را به «کشورهای بیرونی» نسبت داده اند؛ اما کمتر مشخص می شود که چه کشوری، با کدام انگیزه و از طریق چه کسان و برای چه هدفی اقدام به این ترورها می کند.
این در حالی است که سخنگوی رسمی طالبان، مسئولیت ترور شهید نجفی را بر عهده گرفته است.
در همین حال عبدالرووف احمدی، سخنگوی قوماندانی امنیه هرات در مصاحبه با خبرگزاری بخدی از بازداشت یکی از عاملان ترور شیخ عزیزالله نجفی پس از چهل دقیقه زد و خورد مسلحانه با پلیس در ناحیه اول این شهر خبر داد.
وی افزود: فرد بازداشت شده حمید الله نام دارد که همراه با مقداری مواد انفجاری و سلاح از سوی پلیس بازداشت شده است.
مردم افغان با هوشیاری و بیداری نشان دادند که این واکنش ها، ورای صف بندی های سخیف مذهبی است و آنها علمای دینی شان را فراتر از اختلاف های شیعه و سنی به عنوان رهبران اجتماعی می شناسند و این نیز بدون شک، نتیجه تلاش ها، مبارزات و مجاهدت های علمای دینی به ویژه شهید نجفی است.
شیخ عزیزالله نجفی پنج شنبه گذشته از سوی دو مهاجم مسلح از ناحیه سر به شدت مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان دولتی هرات به شهادت رسید.