پس از ۱۳ سال، با پایان ماموریت نظامیان انگلیسی در افغانستان تعداد تلفات ارتش این کشور ۴۵۳ نفر اعلام شده است اما اکنون سوال این است چه تعداد افغان در این دوران کشته شدند؟

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، در حالی که کشته شدن ۴۵۳ نیروی ارتش انگلیس با دقت ثبت شده، ارزیابی تعداد بسیار زیاد غیرنظامیان کشته شده بدون در نظر گرفتن مجروحین جسمی و روحی، کار بسیار بسیار دشواری است.

در سال‌های اولیه این جنگ که در اکتبر سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شد، اکثر گزارش‌ها درباره تلفات غیرنظامیان از طریق مطبوعات منتشر می‌شد.

روزنامه گاردین با استفاده از داده‌های آژانس‌های امدادرسان گزارش داد، احتمالا ۲۰ هزار تن در نتیجه مستقیم با غیر مستقیم جنگ افغانستان در سال نخست کشته شدند. این در حالی است که روزنامه لس آنجلس تایمز گزارش داد، در نخستین سال از جنگ افغانستان ۱۲۰۱ تن کشته شدند که البته این آمار از گزارش‌های تائید نشده، برگرفته شده است. چنین اختلافات فاحشی در آمارها بر دشواری تائید و اثبات این داده‌ها در مناطق جنگی تاکید دارد.

اواخر جنگ افغانستان هیات کمک رسان سازمان ملل در افغانستان تلاش کرد تا با جمع آوری داده‌ها در یک مرکز داده به این مشکل رسیدگی کند. تمامی کشته شدگانی که آن‌ها ثبت می‌کردند کاملا تایید شده هستند.

آمارهای آن‌ها که به سال‌های ۲۰۰۷ تا پایان ژوئن ۲۰۱۴ میلادی مربوط می‌شود، حاکی از ان است که در جنگ افغانستان ۱۱ هزار و ۶۱۴ تن کشته شدند. با این حال این آمار که با روش‌های بسیار دقیقی به دست آمده تنها نیمی از ۱۳ سال جنگ افغانستان را پوشش داده و احتمالا تعداد کشته شدگان این آمار از تعداد واقعی کمتر اعلام شده است.

موسسه واتسون از دانشگاه براون آمریکا در بخشی از پروژه " تلفات جنگ " برآورد کرده که ۲۱ هزار غیرنظامی در جنگ افغانستان کشته شدند.

در اصل هرگز تعداد دقیق تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان و نام آن‌ها را متوجه نخواهیم شد.

این در حالی است که اگر تعداد تلفات غیرنظامیان را به تعداد تلفات سربازان بین المللی و ارتش ملی افغانستان اضافه کنیم. متوجه خواهیم شد که جنگ ۱۳ ساله افغانستان تلفات انسانی بسیار سنگینی داشته است. هر مرگ یک تراژدی است.