همزمان با فرارسین ایام شهادت امام حسین(ع) و یارانش، پرچم گنبد قرمز حرم‌ مطهر ایشان و همچنین برادرش حضرت ابوالفضل(ع) شامگاه دیروز، با پرچم مشکی تعویض شد.

به گزارش مسلم پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس حسینی، در مراسم سالانه تعویض پرچم گنبدهای این اماکن زیارتی، به نشانه آغاز ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع)، پرچم سرخ برداشته و پرچم سیاه جایگزین می‌شود.
سیدافضل الشامی، معاون تولیت آستان مقدس حسینی اظهار کرد: هدف از برگزاری مراسم تعویض پرچم‌های این اماکن زیارتی این است که این پیام را به جهانیان ابلاغ کنیم که موسم حزن و عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) آغاز شده و نخستین جایی که این حزن و اندوه را اعلام می‌کند، گنبد حرم امام حسین(ع) است.
وی افزود: تعویض پرچم یک رویداد تاریخی و سنت سالانه است که مؤمنان شهر مقدس کربلا به آن عادت کرده‌اند، کسانی که همواره در برابر ظلم و حکومت‌های فاسدی که مخالف شعائر حسینی هستند، متحد و یکپارچه ایستاده‌اند.
الشامی تصریح کرد: مراسم تعویض پرچم برای نخستین‌بار در سال ۲۰۰۴ میلادی پس از سقوط رژیم بعثبا حضور شخصیت‌های برجسته شهر کربلا و مداحان حسینی برگزار شد.