یکی از نمایندگان پارلمان کره جنوبی طی اظهاراتی فاش کرد، بحرین از سال ۲۰۱۱ تا به حال یک میلیون و چهارصد هزار گلوله گاز اشک آور از این کشور خریداری کرده است.

" کیم جای یون " نماینده پارلمان کره جنوبی طی اظهاراتی فاش کرد که یکی از شرکت‌های کره جنوبی از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳ ملیون گلوله گاز اشک‌آور را به ۲۴ کشور جهان صادر کرده است، اما اغلب این گلوله‌ها به بحرین صادر شده‌اند و این کشور بزرگترین خریدار گلوله‌های گاز اشک آور است.

وی گزارش داد که رژیم آل‌خلیفه از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از یک میلیون و چهارصد هزار عدد گلوله گاز اشک آور از این شرکت کره‌ای خریداری کرده است.

این نماینده پارلمان کره جنوبی تاکید کرد که این اطلاعات را از مرکز پلیس استان " کیونام " به دست آورده است و مرکز پلیس کیونام مسؤول صدور مجوز فروش این مهمات بوده است.

سال گذشته، در پی شکایت فعالان سیاسی و حقوق بشری بحرینی و بین المللی از فروش گاز اشک آور به رژیم آل‌خلیفه و استفاده از آنها در سرکوب و قتل عام مردم بحرین، مقامات کره جنوبی تصمیم گرفتند تا صادرات گاز اشک‌آور به این کشور را به طور کل متوقف کنند.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که دیده‌بان حقوق بشر فعالیت‌های گسترده‌ای را برای جلوگیری‌از فروش این گاز‌ها به رژیم آل‌خلیفه انجام داده و اقدام به انتشار یک سند محرمانه کرد که نشان می‌داد رژیم آل‌خلیفه قصد دارد یک میلیون ششصد هزار گلوله گاز اشک‌آور را از شرکت‌های " دایکوینگ " و " سی ان او " در کره جنوبی و " رینمیتال دینیل " در آلمان خریداری می‌کند.

همچنین این موسسه حقوق بشری تعدادی شکایت علیه ارسال گاز اشک‌آور به بحرین از سوی کره جنوبی را به مسئولان سازمان ملل ارائه کرده بود.

این موسسه طی این شکایت نامه‌ها از مسئولان سازمان‌ملل درخواست کرده بود که هرچه سریع‌تر برای جلوگیری از ارسال گاز اشک‌آور به بحرین وارد عمل شوند، همچنین آنان با یادآور شدن این نکته که این گازها برای سرکوب و شکنجه مردم بحرین مورد استفاده قرار می‌گیرد از سازمان ملل خواستند تا در مورد غیر قانونی بودن معاملات فروش گاز اشک‌اور به آل‌خلیفه تحقیق کند.

پایگاه خبری دیپلمات در خصوص فروش گاز اشک آور از سوی کره جنوبی به دولت بحرین، اعلام کرده است که بر اساس گزارش‌های جدید به نظر می‌رسد دولت کره جنوبی درصدد لغو دستور منع صادرات گاز اشک آور به بحرین است.

بر اساس این گزارش‌ها، شرکت کره‌ای سازنده گاز اشک آور از سال ۲۰۱۳ تاکنون هیچ گلوله‌ای به بحرین صادر نکرده است اما با این وجود آل‌خلیفه با خرید بیش از یک میلیون و چهارصد هزار گلوله گاز اشک آور بزرگترین خریدار این محصول باقی مانده است.