تشکیلات خودگردان فلسطین درباره توطئه رژیم صهیونیستی برای ایجاد دروازه‌ای ویژه برای ورود یهودیان به مسجدالاقصی، هشدار داد.

رادیو رژیم صهیونیستی، روز دوشنبه فاش کرد که وزارت گردشگری این رژیم، در حال بررسی زمینۀ اجازه دادن به یهودیان و گردشگران برای ورود به مسجدالاقصی از راه دروازه القطانین است؛ این دروازه که در دیوار غربی مسجدالاقصی واقع شده است، دقیقا به روی " قبة الصخره " باز می شود که بنا بر روایات، محل معراج پیامبر اسلام(صلی الله علیه واله) است. رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به این توطئه رژیم صهیونیستی اعلام کرده که این اقدام، مردود و غیرقابل قبول است، زیرا قدس و مقدسات آن خط قرمز فلسطینیان به شمار می رود و هیچ کس حق تعرض به آن ها را ندارد.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرده که این اقدام یک جانبه رژیم صهیونیستی می تواند به فروپاشی کامل هرگونه فرصت بازگشت به روند سازش بینجامد. شهرک نشینان صهیونیست، پیش از این برای ورود به مسجدالاقصی از دروازه باب المغاربه استفاده می کردند که در دیوار غربی مسجدالاقصی قرار دارد. باب المغاربه، از سال ۱۹۶۷ تحت اشغال عناصر پلیس رژیم صهیونیستی است. اداره اوقاف اسلامی فلسطین که مسئول رسیدگی به امور مسجدالاقصی است، بارها ورود صهیونیست ها به مسجدالاقصی را محکوم و تاکید کرده که هدف از این گونه اقدامات، تقسیم مسجدالاقصی هم از نظر مکانی و هم از نظر زمانی میان مسلمانان و یهودیان است. رژیم صهیونیستی پیش از این، نقشه زوج و فرد کردن و سپس تقسیم مکانی را بر روی حرم حضرت ابراهیم(علیه السلام) اجرا کرده و موفق شده بود که بخشی از این مسجد را در اختیار یهودیان قرار دهد. مسجدالاقصی ۱۰ دروازه دارد که عبارتند از: الاسباط، حطه و فیصل در دیوار شمالی مسجد و الغوانمه، المجلس، الحدید، القطانین، المطهره، السلسله و المغاربه در دیوار غربی مسجد. موسسه اوقاف و آثار باستانی فلسطین که موسسه ای متخصص در امور مقدسات است، پیش از این فاش کرده بود که تنها در مدت ماه سپتامبر، ۱۶۱۵ صهیونیست، وارد مسجدالاقصی شدند.