مردم منطقه قطیف در شرق عربستان با برپایی تظاهراتی به حکم صادر شده علیه آیت الله شیخ نمر اعتراض کرده و آزادی وی را خواستار شدند.

به گزارش مسلم پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شیخ نمر باقر النمر، مردم منطقه قطیف در شرق عربستان شب گذشته در اعتراض به حکم صادر شده علیه آیت الله شیخ نمر باقر النمر یکی از علمای برجسته شیعه این کشور تظاهرات کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات با تاکید بر پایان حبس این روحانی شیعه، آزادی وی را خواستار شدند.

دادگاه رژیم سعودی پس از ۸۰۰ روز زندان و ۱۱ جلسه محاکمه شیخ النمر را به ۱۷ سال زندان و ممانعت از سفر به مدت ۱۷ سال و همچنین پرداخت غرامت ۱۰۰ هزار ریال سعودی محکوم کرد.

اتهامی که این روحانی بزرگ شیعی به خاطر آن محاکمه شده است تشویق مردم به شورش علیه رژیم آل‌سعود عنوان شده و دادستانی عربستان پیش از این خواستار اعدام این روحانی شیعی عربستانی شده بود که با اعتراضات مراجع شیعی تعویق و منتقی شد.

نیروهای امنیتی سعودی هشتم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۲ با تعقیب خودروی آیت‌الله نمر، به طرف وی تیراندازی کرده و او را با گلوله جنگی مجروح کردند.

شماری زیادی از شخصیت‌های سیاسی و دینی از جمله آیت‌الله العظمی سیستانی خواستار آزادی آیت الله نمر شده و درباره هرگونه آسیب رسیدن به وی به رژیم سعودی هشدار داده‌اند.