رهبر انقلاب اسلامی ایران در دیدار مسئولان و سفیران وزارت خارجه این کشور تعامل با رژیم صهیونیستی را موضوعاً منتفی خواند و درباره آمریکایی‌ها هم گفت: تا وقتی وضع کنونی یعنی دشمنی آمریکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره آمریکا درباره ایران ادامه دارد تعامل با آنها نیز هیچ وجهی ندارد.

آیت الله خامنه ای در دیدار با مسئولان و سفیران وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می‌تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، انسانی و اجتماعی به‌همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگهای پرهزینه و پرخطر نیز حاصل نمی‌شود و این واقعیت نشان دهنده وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است.
قدرت‌هایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند
وی رویدادهای چندین سال اخیر در منطقه را نشان دهنده واقعیت یادشده خواند و خاطرنشان کرد: قدرت‌هایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت، هوشمندی و تحرک توانستند منافع خود را به‌خوبی تأمین کنند.
رهبر انقلاب اسلامی ایران دوران فعلی را دوران گذر به یک نظم جدید جهانی ارزیابی و خاطرنشان کرد: در کنار بازیگران سنتی، بازیگران جدیدی در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین وارد عرصه شده‌اند و در تلاش‌اند جایگاه خود را در نظم جدید پیشِ‌رو، تثبیت کنند.
نهراسیدن از قدرت‌های سلطه‌گر، خصوصیت بارز سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است
رهبر انقلاب اسلامی ایران به مسئولان وزارت خارجه این کشور تأکید کرد: نهراسیدن از قدرت‌های سلطه‌گر، بعد از انقلاب، به خصوصیت بارز سیاست خارجی جمهوری اسلامی تبدیل شده که این ویژگی هم در دل ملتها جاذبه ایجاد کرده و هم سیاست‌مداران دنیا را چه بگویند و چه پنهان کنند به تعظیم و تجلیل وا داشته است.
آیت‌الله خامنه‌ای، «دفاع صریح، قاطع و واقعی از مظلوم» را از دیگر ویژگی‌های دیپلماسی ایرانی معرفی کرد و افزود: این خصوصیت در تمام سالهای بعد از انقلاب، در دفاع از ملت و مبارزین فلسطینی و لبنانی و موارد مشابه دیگر، جلوه داشته است.
وی «مخالفت جدی با نظام سلطه» را از خصوصیات آشکار سیاست خارجی جمهوری اسلامی برشمرد و افزود: مسئولان ما با شهامت و بدون رودربایستی با حضور سلطه‌گران و به‌ویژه آمریکا در هر جای جهان، مقتدرانه مخالفت کرده و می‌کنند.
با همه دنیا تعامل می کنیم به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی / مذاکره با آمریکا هیچ نفعی ندارد
رهبر انقلاب اسلامی ایران با تأیید سخنان دو روز قبل رئیس جمهوراین کشور(دکتر روحانی) درخصوص تعامل با همه دنیا افزودند: در این میان دو استثنا وجود دارد، رژیم صهیونیستی و آمریکا.
وی تأکید کرد: رابطه با آمریکا و مذاکره با این کشور به‌جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه‌تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی‌منفعت برود؟!
آیت الله خامنه ای افزود: قضایای یک سال اخیر(مذاکرات هسته ای) برای چندمین بار این واقعیت را اثبات کرد که اگر با آمریکا مذاکره کنیم مشکلات حل نمی شود.
رهبر انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر به‌خاطر مسائل حساس هسته‌ای و به جهت کسب تجربه برای برخی از مسئولان، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه‌تنها فایده‌ای عاید نشد بلکه لحن آمریکایی‌ها تندتر و اهانت آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبون‌های عمومی بیان کردند.
آیت‌الله خامنه‌ای د ر همین رابطه گفت: آمریکایی‌ها نه‌تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه تحریم هم، فایده‌ای نداشته است.
وی تعامل با رژیم صهیونیستی را موضوعاً منتفی خواندند و درباره آمریکایی‌ها هم گفتند: تا وقتی وضع کنونی یعنی دشمنی آمریکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره آمریکا درباره ایران ادامه دارد تعامل با آنها نیز هیچ وجهی ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی ایران به افزایش نفرت ملتها از آمریکا به‌خاطر هم‌دستی با جنایات صهیونیست‌ها در غزه اشاره کرد و افزود: هیچ‌کس در دنیا نیست که آمریکایی‌ها را از مشارکت با جنایات و نسل‌کشی رژیم «غاصب، گرگ‌صفت، قاتل، کافر و ظالم صهیونیست» در غزه مبرا بداند، بنابراین آمریکایی‌ها اکنون در موضع ضعف بیشتری قرار دارند.
منطق فلسطینی‌ها در قضیه آتش‌بس درست است
وی در اشاره به اوضاع این روزهای مردم مظلوم غزه تأکید کرد: منطق فلسطینی‌ها در قضیه آتش‌بس درست است. آنها می‌گویند قبول آتش‌بس به‌معنای این است که رژیم خونخوار و درنده صهیونیست هر فاجعه‌ای خواست بیافریند و بعد بدون هیچ تاوانی، اوضاع به روز قبل از حمله یعنی محاصره شدید و ادامه فشارها برگردد.
آیت‌الله خامنه‌ای افزود: همان‌گونه که فلسطینی‌ها می‌گویند، برای این‌همه جنایت، باید تاوانی وجود داشته باشد که پایان محاصره غزه است و هیچ انسان منصفی نمی‌تواند این خواسته بر حق را نفی کند.
رهبر انقلاب اسللامی ایران در پایان سخنانش درباره اوضاع عراق گفت: ان‌شاءالله با تعیین نخست وزیر جدید عراق، گره کارها باز و دولت تشکیل می‌شود تا بتواند کار کند و به کسانی که قصد فتنه در عراق داشته و دارند درس خوبی بدهد.