رویترز: جنگ اسرائیل با جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) که یک ماه پیش آغاز شد، تحریم کالاهای اسرائیلی را در سرزمین های فلسطینی به دنبال داشت و ممکن است به تمایل سرمایه گذاران برای حضور در اسرائیل تاثیر منفی بگذارد.

جنگ اسرائیل با جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) که یک ماه پیش آغاز شد، تحریم کالاهای اسرائیلی را در سرزمین های فلسطینی به دنبال داشت و ممکن است به تمایل سرمایه گذاران برای حضور در اسرائیل تاثیر منفی بگذارد هرچند اقتصاد اسرائیل که از نظر فناوری پیشرفته است و تولید ناخالص داخلی آن به ۲۵۰ میلیارد دلار می رسد چندان تحت تاثیر این حرکت فلسطینی ها قرار نخواهد گرفت.
تحلیلگران پیش بینی می کنند جنگ در غزه موجب کاهش نرخ رشد اسرائیل شود و میلیاردها دلار هزینه داشته باشد. بخش گردشگری به تنهایی در ماه ژوئیه ۲۵ درصد رشد منفی داشت. اما اسرائیل که در سال های گذشته رشد ۳ تا ۴ درصدی تولید ناخالص داخلی خود را ادامه داده است در گذشته نیز با چنین طوفان هایی مواجه شده و ظرف مدت کوتاهی آنها را پشت سر گذاشته است. اما این بار نگرانی ها از این است که ناآرامی ها در کرانه باختری بیش از گذشته تکرار شود و شدیدتر باشد. همچنین احتمال از سر گرفته شدن جنگ در غزه - که در هشت سال چهار بار تکرار شده - تهدیدی واقعی به شمار می رود. همچنین این جنگ موجب انتقاد شدید بین المللی از اسرائیل به ویژه در اروپا شده است که از تحریم کنندگان کالاهای اسرائیلی حمایت می کند. این عوامل به تنهایی آسیب زیادی به اقتصاد اسرائیل وارد نمی کند ولی جمع شدن این عوامل، ممکن است به اعتماد به این اقتصاد آسیب برساند و آن را از شکل باثبات کنونی که موجب جذب گسترده سرمایه گذاری مستقیم خارجی شده است خارج کند.
لوئیس کاستا کارشناس اقتصادی سیتی بانک معتقد است «رشد اقتصاد اسرائیل حتی پیش از آغاز جنگ در غزه نیز به علت کاهش تقاضای داخلی و کاهش صادرات، کند شده بود. شرکت های اسرائیلی به شدت به حمایت نیاز دارند در حالی که سرمایه گذاران خارجی برای حضور در اسرائیل محتاط تر شده اند».
جنبش تحریم اسرائیل و تحریم آن که فلسطینی ها هدایت آن را در دست دارند فعال تر شده است و از خارجی ها می خواهد از خرید کالاهایی که در شهرکهای اسرائیلی در کرانه باختری تولید می شود خودداری کنند. هنرمندان نیز به جنبش تحریم پیوسته اند. شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شرکت های اروپایی درباره معامله با شرکت های اسرائیلی که در شهرکهای کرانه باختری مستقر هستند هشدار داده اند و این اتحادیه محدودیت هایی در زمینه طرح های تحقیقات علمی که با اسرائیل اجرا می شود در نظر گرفته است.
نگرانی دیگر این است که جنگ غزه خطر ورود اسرائیل را به جنگ های مکرر و پرهزینه افزایش دهد که نتیجه آن افزایش هزینه نظامی و متورم شدن بودجه خواهد بود و زنگ خطر را برای بخش مالیه عمومی دولت به صدا در خواهد آورد. این بی اعتمادی و کاهش تقاضای داخلی و خطرات حاشیه ای ناشی از تحریم کالاهای اسرائیلی دورنمای تیره ای برای اقتصاد اسرائیل ترسیم خواهد کرد.