«حسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر برای اولین بار امروز در جریان محاکمه‌اش، شخصا از خود دفاع کرد، وی در این دفاعیه به گزارشی درباره فعالیت‌هایش و تلاش‌هایی که در دوران نظامی و ریاست جمهوری داشته اشاره کرد.

به گزارش شبکه مصری «البلد»، «حسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر امروز برای اولین بار در جریان محاکمه‌اش شخصا از خود دفاع کرد.

محاکمه مبارک در آکادمی پلیس قاهره که خود او تأسیس کرده برگزاری می‌شود.

مبارک دفاعیه خود را با نام خدا آغاز کرد و از احترام فراوانش به نهاد قضائی مصر از زمان آغاز مسئولیت ریاست جمهوری اش سخن گفت.

وی همچنین از دادگاه برای فرصتی که برای او فراهم شده تا از خود دفاع کند تقدیر کرد، ‌ مبارک گفت: در حالی با شما سخن می‌گویم که ایمان دارم چرخ تاریخ به عقب باز نمی‌گردد و کسی نمی‌تواند تاریخ را تحریف کند.

وی افزود: با وجود تلاش های فراوان برای تحریف تاریخ اما تاریخ حق هر کسی را به او می‌دهد.

مبارک گفت من بیش از ۲۶ سال به این کشور کمک و خدمت کردم و در همه جنگ‌های مصر بعد از انقلاب ۲۵ جولای حضور پیدا کردم.

مبارک گفت: من و خانواده‌ام از زمانی که از قدرت برکنار شده ام مورد حملات فراوانی قرار گرفته‌ام و برایم مهم نیست که اسم من از روی خیابان‌ها و یا پروژه‌های ملی حذف شود زیرا این اقدامات به عنوان شاهد باقی خواهند ماند.

مبارک همچنین درباره روابط با اسرائیل گفت: هیچگاه حاضر نشدم تا زمانی که اشغالگری وجود داشته به اسرائیل سفر کنم و از حقوق شهروندان فلسطینی در نوار غزه دفاع کردم اما با تلاش‌ها برای تهدید امنیت کشور مقابله کردم.

مبارک همچنین گفت که مصر در دهه هشتاد و نود میلادی با بحثمبارزه با تروریسم مقابله کرده و امروز نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

رئیس جمهور مخلوع مصر گفت: هیچگاه به دنبال قدرت و یا فرمانروای نبودم و امروز کشور نیاز به بازسازی زیرساخت‌های دولتی و ترمیم اقتصاد آسیب دیده است.

وی همچنین گفت: هیچگاه در برابر حفظ تمامیت ارضی کشور کوتاه نیامدم و جایگاه مصر را در زمینه سیاست خارجه حفظ کردم و هیچگاه و تحت هیچ شرایطی دخالت در امور داخلی و یا حضور نظامی در خاک مصر را نپذیرفتم.

وی یادآور شد که بارها و به ویژه در اصلاحاتی که در آخرین سالهای قدرتش اعمال کرده نسبت به خطر دخالت دین در سیاست هشدار داده بود.

مبارک گفت: در زمینه پاسخ دادن به درخواست‌های مردم و معترضان پیشنهاد داده بودم که انتخابات زودهنگام برگزار شود و به این ترتیب قدرت به صورت مسالمت آمیز منتقل شود.

وی همچنین مدعی شد که کناره گیری اش از قدرت برای حفظ خون مردم مصر بوده و افزود که بر اساس دیدگاه شخصی و با توجه به توانمندی های شورای نظامی قدرت را به آنها واگذار کردم.

مبارک گفت ادعای کامل بودن ندارم و من هم مانند همه انسان ها دچار خطا شده‌ام، به نظر می‌رسد در برخی از تصمیماتی که گرفتم موفق نبوده ام اما به خداوند سوگند می‌خورم که هر تصمیمی را که گرفتم با نیت کمک و خدمت به مردم بوده است.

وی همچنین افزود: محمد حسنی مبارکی که امروز در پیشگاه شما حاضر شده هیچ گاه فرمان قتل معترضان را صادر نکردم، من همواره جنگجویی برای دفاع از مردم کشورم بوده‌ام و هیچگاه دستور مرگ یک مصری را نداده‌ام.

مبارک تأکید کرد که هیچگاه دستوری در زمینه ایجاد اغشتاش در کشور نداده‌ام در حالی که تمام تلاش من در طول زمان خدمتم حفظ تمامیت کشور بوده است.

وی همچنین خود را فرزند مصر دانست و گفت همواره نگران کشورش خواهد بود و افزود که از دارایی های دولتی و یا جایگاهش سوء استفاده نکرده است.

وی افزود که حکم دادگاه هرچه باشد او با روحی راضی آن را خواهد پذیرفت و گفت: امیدوارم که مصر بار دیگر از جای خود برمی‌خیزد.

مبارک که احساساتی شده و با بغض سخن می‌گفت افزود: شاید این آخرین باری باشد که با وطن سخن می‌گویم و وجدان آرامی دارم و به مردم مصر می‌گویم که مصر امانتی در دستان شماست که باید آن را حفظ کنید.

مبارک در پایان گفت: خداوند مصر را حفظ کند.

قاضی در پایان سخنان مبارک صدور حکم در این پرونده را به ۲۷ سپتامبر موکول کرد.

هفته گذشته «علاء مبارک» پسر حسنی مبارک و یکی از متهمان این پرونده گفته بود که پدرش به دلیل اینکه اخیرا عملی جراحی بر روی پایش صورت گرفته از درون قفس اتهام از خود دفاع می‌کند.

در این پرونده «علاء و جمال مبارک» پسران مبارک، «حبیب العادلی» وزیر کشور وقت مصر و ۶ تن از معاونانش محاکمه می‌شوند.

مبارک بعد از سقوطش یک پیام ۵ دقیقه‌ای منتشر کرد و بعد از آن در جریان محاکمه یک بار در جایگاه متهمان حاضر شده و تنها یک بیت شعر خوانده بود.

کارشناسان مصری پیشتر تأکید کرده‌ بودند که مبارک سعی می‌کند بعد از گذشت ۴ سال از محاکمه در این دفاعیه احساسات مردم مصر را به نفع خود تغییر دهد.