کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که به منظور رفع اختلافات روند بازشماری و بررسی آرای انتخابات را بار دیگر از ابتدا آغاز خواهد کرد.

پس از تحریم روند بررسی و بازشماری آرای انتخابات افغانستان توسط اشرف‌غنی احمدزی و بروز اختلافات شدید در مورد ابطال مشکوک آرای جمع‌آوری شده
کمیسیون مستقل انتخابات این کشور اعلام کرد: به دنبال بروز مشکلاتی در جریان روند بررسی و بازشماری آرای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، کمیسیون انتخابات تصمیم گرفته در جهت رفع اختلافات روند بازنگری را مجددا از ابتدا اجرا کند.

به گفته مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با وجود اینکه این کمیسیون به ۷۳ نماینده تیم‌های رقیب آموزش‌هایی در خصوص رسیدگی و بررسی آرا داده است اما تاکنون نتوانسته از این افراد دوره دیده استفاده لازم را ببرد و هر لحظه روند بررسی و بازنگری آرای انتخاباتی بحرانی‌تر شده و به سمت ناپایداری پیش می‌رود.

در این میان مذاکرات میان دو تیم انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله و سازمان ملل متحد بر سر مدیریت و اجرای سالم و به دور از تقلب در روند مذکور ادامه دارد.

با این حال سازمان ملل متحد هر دو تیم انتخاباتی را متهم به کم‌کاری کرده و از آنان خواست تا با اطمینان و شفافیت بیشتری با ناظران بین‌المللی همکاری کنند.