آخرین خبرهای رسیده از عراق حاکی از اعدام ۱۲ عالم دینی در موصل و درخواست رئیس جماعت علمای عراق برای صدور فتوای تحریم پیوستن به داعش از سوی علمای اهل تسنن است.

[divide] به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «البوصله»، تشکیلات تروریستی داعش دیروز ۱۲ نفر از علمای دینی موصل را به دلیل ممانعت از بیعت با آنان در مسجد جامع «اسراء» این شهر اعدام کردند. داعش پیش‌تر نیز شیخ محمد المنصوری امام و خطیب مسجد جامع موصل را به خاطر بیعت‌نکردن با این گروه اعدام و جسد وی را مثله کرد.

خالد الملا: علمای اهل تسنن فتوای ضد داعش صادر کنند

روزنامه «الاستقامه» چاپ عراق نیز گزارش داد: شیخ خالد الملا، رئیس جماعت علمای عراق صدور فتوای تحریم پیوستن به داعش از سوی علمای اهل تسنن را خواستار شد و گفت: همه فرزندان عراق امروز به ندای مرجعیت دینی عالی در نجف اشرف که نماینده آن امام سیستانی است، لبیک می‌گویند و هزاران داوطلب از همه مناطق بغداد و جنوب عراق به این ندا لبیک گفته‌اند. شیخ خالد الملا فتوای آیت‌الله سیستانی را خطابه‌ای ملی برشمرد و تصریح کرد: مرجعیت این فتوا را پس از آن صادر کرد که داعش تروریستی به استان نینوا که سنی‌نشین است، یورش برد، زیرا ایشان احساس مسئولیت کرده و اعلام کرد که ما خود را در خطری بزرگ می‌بینیم و فورا فتوا را صادر کرد. الملا تأکید کرد: دارالافتاء مصر نیز فتوای تحریم پیوستن به داعش و تعامل با این تشکیلات را صادر کرده است و ما انتظار داریم که مشابه چنین فتوایی از سوی علمای اهل سنت عراق نیز صادر شود، امروز به شفافیت دیدگاه آنان در این زمینه نیازمندیم. جماعت علمای عراق، با صدور فتوایی عراقی‌ها را به مسلح‌شدن علیه داعش فراخواند و اعلام کرد: این جماعت که مقرش در بغداد قرار دارد، فتوای مسلح‌شدن عراقی‌ها در برابر داعش و مزدوران این تشکیلات را صادر کرده و از همه عراقی‌ها می‌خواهد که هویت ملی خود را حفظ کنند.

نوری مالکی: بحثشیعه و سنی را رها کنید

السومریه نیوز نیز گزارش داد: نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق از همه عراقی‌ها خواسته‌ است که به مواضع و اظهارات کسانی که از شیعه و سنی سخن می‌گویند، گوش ندهند. نوری مالکی که در دیدار با تعدادی از رهبران امنیتی سامرا سخن می‌گفت، اعلام کرد: «همه ما فرزندان یک کشور هستیم و دین واحد و مسئولیت واحدی داریم و پیروزی هم‌پیمان عراق است». وی خطاب به کسانی که مسئله شیعه و سنی را در شرایط کنونی جامعه عراق مطرح می‌کنند، گفت: این کلامی را که دائما از آن استفاده می‌کنید و این شکافی را که دائما برای شکست ما از آن بهره‌ می‌برید، رها کنید.

ائتلاف العربیه: برخی فتوای سیستانی را جهاد علیه اهل تسنن تفسیر کرده‌اند!

ائتلاف العربیة به رهبری صالح المطلک، معاون نخست‌وزیر عراق نیز دیروز با اشاره به فهم اشتباه فتوای جهادی آیت‌الله العظمی سیستانی توسط برخی گروه‌ها اعلام کرد: فراخوان جهاد علیه تروریسم که از سوی مرجعیت اعلام شد، از سوی برخی افراد نادان این گونه تفسیر شد که منظور جهاد علیه اهل تسنن است. این ائتلاف، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از مرجعیت می‌خواهیم که برای حفظ وحدت ملی و از بین‌بردن فتنه طایفه‌ای و از بین‌رفتن ابهامات، این فتوا را در محافل مختلف یا کانال‌های ارتباطی شرح داده و ابهامات را برطرف کند.

درخواست مقتدی صدر برای برگزاری رژه در عراق

بنا بر گزارش‌های رسیده، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق برگزاری رژه نظامی در استان‌های مختلف عراق با هدف نشان‌دادن قدرت خود به تروریست‌ها را خواستار شده است. مقتدی صدر اعلام کرد: این مراسم شنبه آینده، ۳۱ خرداد، برگزار خواهد شد و عراقی‌ها با حفظ وحدت و یکپارچگی در آن تشکیلات و تعداد نیروهای نظامی‌شان را به همه جانیان نشان خواهند داد.

فتوای جهادی به نفع مسلمانان شیعه و سنی، مسیحیان، عرب‌ها، کردها و ترکمان‌های عراق

عادل المهدی، معاون سابق رئیس‌جمهور عراق نیز بیان کرد: فتوای آیت‌الله العظمی سیستانی برای جهاد با داعش پس از سیطره این تشکیلات بر شهرها و مناطقی از شمال و غرب بغداد، در مصلحت مسلمانان سنی، شیعه، مسیحیان، عرب‌ها، کردها و شهروندان ترکمان عراق صادر شد. عادل عبدالمهدی در مقاله‌ای با عنوان «جهاد کفایی برای دفاع از ملت» تأکید کرد: تاریخ ثبت خواهد کرد که فتوای مرجعیت امروز به نفع اهل تسنن صادر شده، همان‌طور که به نفع شیعیان، مسیحیان، عرب‌ها، کردها و ترکمان‌های عراق صادر شده است. عبدالمهدی تصریح کرد: تشکیلات داعش و تروریسم خطری است که همه را تهدید می‌کند و اگر در برابر این خطر سکوت کنیم، همه هدف قرار خواهند گرفت.