هفت سال پیش که گوگل اعلام کرد تنها ارائه خدمات در زمینه جستجوی وب، این شرکت را راضی نمی‌کند و قصد دارد فعالیت خود را گسترش دهد، شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد روزی فرا رسد که خدمات و ابزارهای مختلف گوگلی تا این حد فراگیر شوند. تا به حال گوگل بیش از صد شرکت مختلف را خریداری کرده و بالغ بر پنجاه سرویس متنوع و مختلف رایگان و تجاری را به صورت تحت وب ارائه می‌کند. مجموعه‌ای از برنامه‌ها و سرویس‌هایی که برای اجرای آن‌ها نیازی به نصب نرم‌افزار نیست

اپ‌ها چگونه و چرا متولد شده‌اند؟

در گوگل همیشه خلاقیت حرف اول را می‌زند. کارکنان این شرکت، هر روز حدود ۲۰ درصد از زمان خود را آزاد هستند تا به کار بر روی پروژه و ایده‌های مورد علاقه شخصی خود بپردازند. اوقاتی که در گوگل به «ساعت استراحت ابتکاری» معروف شده است. در واقع بسیاری از اپلیکیشن‌های تحت وب و خدمات گوگل مثل جی‌میل، سرویس اخبار، تبلیغات متنی و شبکه اجتماعی اورکات از دل همین استراحت‌های ابتکاری بیرون آمده‌اند. تمامی ابزارهای گوگل اپز تنها به وسیله یک مرورگر و یک حساب کاربری گوگل قابل دسترسی هستند. گوگل بسیاری از خدمات مورد نیاز کاربران را در یک مجموعه گردآوری کرده و همه آن‌ها را توسط یک گوگل اکانت، قابل مدیریت نموده است. اکثر خدمات ارائه شده، یا ارتباطی هستند و یا کاربردی. یعنی منابعی که هر کاربر در هنگام کار با اینترنت به آن‌ها نیاز پیدا می‌کند. می‌خواهیم تعدادی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای گوگل را با هم بررسی کرده و کمی درباره تاریخچه آن‌ها و خدماتی که ارائه می‌کنند صحبت کنیم. سرویس اصلی ارائه خدمات ایمیل گوگل برای نخستین بار در آوریل ۲۰۰۴ به صورت آزمایشی و محدود با امکان ثبت‌نام تنها از طریق دریافت دعوت‌نامه آغاز به کار کرد. در طی این سال‌ها، کاربران زیادی به جی‌میل پیوسته‌اند. جی‌میل محیطی کاربر پسند و ساده دارد، از سرعت مطلوبی برای نمایش صفحات برخوردار است و فضای بسیار مناسبی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می‌دهد تا کاربران دیگر دغدغه کمبود فضا نداشته‌ باشند و یا مجبور نشوند نامه‌ای را از صندوق الکترونیک خود حذف کنند. علاوه بر این‌ها، جی‌میل سیر تکاملی خوبی را در این سال‌ها طی کرده و امکانات جانبی دیگری هم به این سرویس افزوده شده است. امکان قرار دادن فیلتر بر روی نامه‌ها و دسته‌بندی آن‌ها، پشتیبانی از زبان‌های گوناگون، استفاده از فناوری ای‌جکس که محتوای جدید را بدون نیاز به به‌روز‌آوری صفحات نمایش می‌دهد و ده‌ها افزونه دلخواه جهت شخصی سازی و ساده کردن فرآیند مدیریت صندوق پستی الکترونیک، جی‌میل را به یکی از محبوب‌ترین سرویس‌ها نزد کاربران تبدیل کرده است.(نشانی:https: / / mail. google. com)

یک مایکروسافت آفیس به صورت آن‌لاین! این سرویس در ابتدا Writely نام‌ داشت، اما گوگل آن را در ۹ مارس ۲۰۰۶ خریداری کرد و سپس با توسعه و بهینه‌سازی، سرویس جدیدی را به عنوان گوگل داکز ارائه کرد. به این ترتیب، می‌توان اسناد گوناگون را بدون نرم‌افزار خاصی و تنها از طریق مرورگر اینترنتی ایجاد و یا ویرایش کرد. همچنین می‌توان اسناد را ذخیره و نگهداری نمود و از آنجایی که این اطلاعات روی سرور گوگل قرار گرفته‌اند، همیشه و همه‌جا قابل دسترسی هستند و احتیاجی به حافظه‌های جانبی وجود نخواهد داشت. خصوصیت دیگر اسناد گوگل قابلیت اشتراک گذاشتن محتویات و از جمله اسناد آن با دیگر کاربران است. چندین نفر می‌توانند هم زمان روی یک سند که در یک پوشه قرار داده شده دسترسی و حتی ویراستاری داشته باشند. امکان اسکن اسناد PDF و مشاهده ساده و بی‌دردسر آن‌ها و پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ مثل فارسی و عربی از دیگر خصوصیات مثبت این سرویس مفید به شمار می‌روند.(نشانی:https: / / docs. google. com)

سرویس محبوب وبلاگ‌نویس‌ها و وبلاگ‌خوان‌ها که در وبلاگستان فارسی نامش کمی کوتاه شده و به «گودر» مشهور گشته است. فلسفه گوگل ریدر، جمع‌آوری سرتیتر و متن اخبار و یا مطالب سایت‌ها و وبلاگ‌های گوناگون در صفحه شخصی کاربر است تا او را از مراجعه به تک تک وب‌سایت‌ها و تماشای تبلیغات و مطالب غیر مرتبط بی‌نیاز کند. در گودر از تکنولوژی وب ۲ استفاده شده و عمل جمع‌آوری مطالب با استفاده از خروجی RSS انجام می‌گیرد. این خبر خوان از محبوب‌ترین و در عین حال اعتیادآورترین اپلیکیشن‌های گوگل است. سرویسی که در ۷ اکتبر ۲۰۰۵ توسط آزمایشگاه گوگل عرضه و سپتامبر ۲۰۰۷ به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.(نشانی:https: / / reader. google. com)