عبدالحلیم الرهیمی روز سه شنبه اظهارداشت: این انفجارها تا زمان برگزاری انتخابات برای مرعوب کردن مردم و جلوگیری از مشارکت آنها روی خواهد داد و یک نوع اقدامات تحریک آمیز رسانه ای و سیاسی نیز در داخل و خارج از عراق برای انجام این انفجارها وجود دارد.
وی به وحدت گروه های تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و جبهه النصره در سوریه اشاره کرد و گفت: جبهه النصره وابسته به القاعده عناصر زیادی را به مناطقی که در استان الانبار شاهد تحصن است، گسیل کرده تا اهالی را علیه دولت تحریک کنند.
الرهیمی تصریح کرد: هدف گروه های تروریستی در عراق از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون به شکست کشاندن روند سیاسی از جمله انتخابات و سوق دادن مردم به شرکت نکردن در انتخابات و به راه انداختن فتنه طائفه ای بین مسلمانان شیعه و سنی و سرنگونی دولت است.
وی گفت: برخی گروه های مسلح اعلام کردند که از اقدامات مسلحانه دست خواهند کشید و در مقابل دولت نیز فضایی برای گفتگو با آنها به منظور برقراری آشتی ملی گشود و دولت از گفتگو با همه طرف های خواهان حفظ منافع کشور و شهروندان استقبال می کند.
الرهیمی افزود: گفتگو نمی تواند با اشخاصی باشد که خواهان گفتگو نیستند بلکه هدف آنها سرنگونی دولت و پارلمان و از بین بردن روند سیاسی از طریق اقدامات تروریستی است.
وی تصریح کرد: اقدامات تروریستی اخیر هرگز بر انتخابات شوراهای استان تاثیر نخواهد گذاشت و ملت عراق گسترده در آن شرکت خواهد کرد.

شمار تلفات انفجارهای متعدد تروریستی روز دوشنبه(۲۶فروردین ماه ۱۳۹۲) در عراق ۲۰ کشته و بیش از ۲۰۰ مجروح بوده است.