تحلیلگر سابق سازمان سیا می‌گوید فساد در میان مقام‌های دولت امریکا شایع است و اعضای کنگره نیز وجوه اختصاص یافته به بازسازی افغانستان را اختلاس می‌کنند.

ری مک گاورن روز شنبه(۲۴ فروردین) تاکید کرد: «پیمانکاران و شرکت‌ها تا زمانی که سهم خود را برمی‌دارند و کنگره نیز به نوبه خود در این زمینه مشارکت می‌کند اهمیتی نمی‌دهند که این پول‌ها به دست طالبان یا شبه‌نظامیان مشکوک بیفتد.»

مک گاورن در پاسخ به سوالی درباره این‌که چه کسی از این مساله سود می‌برد گفت: «اگر کنگره و پیمانکاران و شرکت‌ها و ارتش، که البته تداوم جنگ به بهترین نحو در راستای منافع آن است، اگر همه از این مساله سود ببرند یک توضیح بسیار بدبینانه برای همه این‌مسائل وجود دارد که ارتش از پایان یافتن شبه نظامیان بیمناک است.»

این سخنان همزمان با آن مطرح شد که بر اساس نتیجه یک تحقیق جدید که «اداره بازرسی کل ویژه نظارت بر روند بازسازی افغانستان» منتشر کرد فاش شد که تروریست‌ها و کسانی که از نزاع طلبی در افغانستان حمایت می‌کنند قراردادهایی که مبلغ آن با پول‌های پرداختی مالیات دهندگان به دولت امریکا تامین می‌شد را دریافت کرده‌اند.

این تحقیق که «انعقاد قرارداد با دشمن» نام دارد موارد چشمگیری از نارسایی و ضعف در نظارت بر این روند که با هدف جلوگیری از اعطای قراردادها به طالبان و سایر شبکه‌های شبه نظامی در افغانستان از سوی پنتاگون صورت گرفته بود را فاش کرد.

تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۲ میلیارد دلار در قالب قراردادهایی به بازسازی افغانستان اختصاص یافت هر چند مشخص نیست که چه مبلغی از آن ممکن است در اختیار شبه نظامیان افغان قرار گرفته باشد.

امریکا و هم‌پیمانان این کشور اکتبر ۲۰۰۱ میلادی، به بهانه مبارزه با تروریسم به کشور افغانستان حمله کردند. گرچه این حمله در ابتدا به سرنگونی رژیم طالبان انجامید اما با گذشت بیش از ۱۱ سال از این جنگ، نیروهای خارجی نتوانسته‌اند امنیت را در این کشور برقرار کنند.

طبق اعلام سازمان ملل در اثر تهاجم تحت امر امریکا با افغانستان تاکنون هزاران شهروند افغان کشته و صدها هزار نفر دیگر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.