روزنامه گاردین در گزارشی از افزایش آمار اعدام در عربستان سعودی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، بر اساس آمار گروه‌ بین‌المللی مدافع حقوق بشرموسوم به رپریو، عربستان سعودی برای دومین سال با اعدام دست‌کم 150 نفر، در صدر فهرست کشورهایی قرار گرفته است که حکم اعدام را اجرا می‌کند.

بر اساس این گزارش، بیشتر معدومان در عربستان در دادگاه‌های مخفیانه محاکمه شدند و شامل معترضان سیاسی، نوجوانان و زندانیانی بودند که زیر شکنجه اعتراف کردند.

بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز از مجازات اعدام استفاده می‌کنند و این نگرانی وجود دارد که اعدام‌ به «یک امر عادی» در این کشورها تبدیل شود.

هرچند عربستان در بین کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بیشترین موارد استفاده از مجازات اعدام را داشته، اما دولت‌های دیگری نظیر کویت نیز سن مجاز استفاده از حکم اعدام را کاهش داده‌اند.

عربستان در ماه ژانویۀ 2016 فقط در یک روز 47 نفر را اعدام کرد.

محکومان به اعدام در عربستان شامل نوجوانانی همچون علی محمد النمر، داوود المرهون، و عبدالله الظاهر هستند که به علت شرکت در اعتراضات دستگیر شدند.

المرهون سال 2002 در سن 17 سالگی دستگیر شد. علی محمد النمر نیز هفته آینده 22 ساله می‌شود.

علی نمر برادرزادۀ آیت‌الله باقر النمر، از روحانیون شیعه عربستان سعودی است. شیخ نمر سال گذشته از سوی نیروهای عربستان سعودی اعدام شد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق انگلیس پارسال به‌صراحت از مقامات عربستان خواست اعدام برنامه‌ریزی‌شده این سه نوجوان را اجرا نکنند.

همچنین، بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس ماه سپتامبر موضوع اعدام این نوجوانان را با همتای سعودی خود در میان گذاشت.

به نوشته پرس تی وی، حامیان حقوق بشر همچنین در گزارش‌های مختلف از بدرفتاری شدید عربستان با زندانیان کم سن و سال و حبس آن‌ها در سلول‌های انفرادی خبر داده و گفته‌اند با داوود المرهون در زندان به‌شدت بدرفتاری شده است.

دیده بان حقوق بشر نیز در گزارش خود از تخلفات حقوق بشری عربستان شامل سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز، تبعیض علیه زنان، بدرفتاری با کارگران مهاجر و حملات هوایی غیرقانونی در یمن انتقاد کرده است.

عربستان از فروردین 1394 به‌منظور بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و تضعیف جنبش انصار الله حمله‌های هوایی خود را به این کشور عربی فقیر آغاز کرده است.

در جریان این تجاوز تاکنون بیش از 11 هزار و 400 یمنی که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشته‌ شده‌اند.

منبع: رسا