جشن میلاد حضرت محمد(صلی الله علیه وآله)، به دلیل نفوذ وهابیت در ایالت «دلاوِر» آمریکا به صورت عمومی در این ایالت برگزار نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، در حالی‌که اکثر مسلمانان جهان آماده می‌شوند که در آستانه سالروز میلاد حضرت محمد (صلی الله علیه وآله)، این مناسبت را جشن بگیرند، برخی از این کار اجتناب کرده و با سکوت، این مناسبت بزرگ را نادیده می‌گیرند.

در ایالت دلاوِر آمریکا نیز امسال برای اولین‌بار، مسلمانان مانند سال‌های قبل جشن‌های عمومی در مساجد و مراکز اسلامی برگزار نمی‌کنند.

برخی از آن‌ها مساله تدارکات را به عنوان دلیل عنوان می‌کنند؛ اما برخی دیگر می‌گویند که فشارهای افراط‌گرایان آنان را مجبور به ترک این جشن کرده است.

گرچه اکثر مسلمانان در سراسر جهان میلاد پیامبر (صلی الله علیه وآله) را فرصتی برای شرکت در مراسم‌های معنوی و لذت بردن از جشن و همنشینی می‌دانند، گروه‌هایی مانند وهابیون عربستان و سلفی‌های قطر این کار را «بدعت» می‌نامند.

آنان ادعا می‌کنند که جشن‌های میلاد پیامبر (صلی الله علیه وآله) کارهایی انحرافی بوده و اعمال جدیدی است که نه در قرآن ذکر شده و نه از سوی حضرت محمد (صلی الله علیه وآله)، یاران و خانواده‌اش انجام می‌شده است. برخی حتی آن را مستوجب عذاب و آتش جهنم نیز می‌دانند.

به نوشته ایکنا، مقتدر خان، استاد روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دانشگاه دلاوِر که یکی از سخنران‌های ثابت جشن‌های میلاد پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده است و در مورد شخصیت و ابعاد مختلف زندگی پیامبر (صلی الله علیه وآله) سخنرانی می‌کند، امسال به دلیل نبود برنامه در دلاوِر به پنسیلوانیا می‌رود تا در مسجدی در شهر لانکستر سخنرانی کند.

وی که رییس شورای امور مسلمانان دلاوِر است، در سخنرانی‌های خود با تأکید بر لزوم شناخت پیروان ادیان در مورد تعهد حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) به صلح، دیدگاه مثبتی را نسبت به اسلام به وجود می‌آورد.

وی می‌گوید: میلاد پیامبر (صلی الله علیه وآله) برای من فرصتی است که به آموزش در مورد زندگی حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) می‌پردازم و معتقدم که باید به صورت عمومی جشن گرفته شود.

در سراسر دلاوِر حدود 10 مسجد و 10 هزار خانوار مسلمان وجود دارد که به گفته نوید باقر، از بنیانگذاران شورای امور مسلمانان دلاوِر، آیین‌هایی که به مناسبت میلاد برگزار می‌شود، خصوصی بوده و در منزل افراد برگزار می‌شود و عمومی نیستند.

منبع: رسا