دادگاه جنایی الجیزه مصر «احمد الأخرس» متهم اصلی پرونده که به قتل عمد شیخ حسن شحاته و سه تن از نزدیکانش و همچنین دعوت به قتل و تشجیع مردم برای ارتکاب قتل، متهم شده بود، را تنها به ۱۴ سال حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس دادگاه جنایی جیزه، «احمد الأخرس» قاتل «شیخ حسن شحاته» از شیعیان برجسته مصر را به ۱۴ سال حبس محکوم کرد.

این دادگاه همچنین ۲۳ متهم این پرونده را به ۱۴ سال حبس و ۸ تن دیگر را تبرئه کرد.

دادستانی کل این ۳۱ نفر را به برنامه‌ریزی برای ارتکاب جنایت و قتل عمد با نیت قبلی، و قتل عمد شیخ حسن محمد شحاته، برادرش و دو تن از همراهانش متهم کرده بود.

حوادث این پرونده به مراسم میلاد امام زمان(عج) در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ باز می‌گردد که طی آن صدها نفر از جوانان روستای زاویه ابومسلم در استان الجیزه واقع در غرب قاهره به حسن شحاته ۵۵ ساله روحانی شیعه شده مصری و برادرش محمد شحاته ۳۵ ساله و دو تن دیگر از پیروان اهل‌بیت(ع) حمله کردند و آنها را کشتند و اجسادشان را مثله کردند.

در ویدیوئی که از این حادثه دلخراش منتشر شده، شماری از افرادی که در قتل مستبصر بزرگ مصری و سه تن دیگر مشارکت داشتند، در اقدامی غیر انسانی با بستن طناب به جنازه های آنان، آنها را در خیابان بر روی زمین کشیدند.

این حادثه در آن زمان با محکومیت گسترده داخلی و خارجی به ویژه از طرف سازمان های حقوقی و سازمان های مدافع آزادی ادیان مواجه شد و پیروان مذهب تشیع در شماری از کشورهای عربی این حادثه را محکوم کردند و ایران آن را هدف قرار دادن سازمان یافته شیعیان در مصر توصیف کرد.

شیخ حسن شحاته در سال ۱۹۴۶ در خانواده‌ای حنفی مذهب در استان الشرقیه مصر به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۶ در سن ۳۰ سالگی به مذهب تشیع درآمد. وی فارغ التحصیل مرکز القراءات بود و مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته علوم قرآنی را از این مرکز دریافت کرد.

اولین خطبه نماز جمعه خود را در حالی‌که بیش از ۱۳ سال نداشت، در مسجد روستایش خواند و خواندن خطبه‌های نماز را هنگام ادای خدمت سربازی در نیروهای مسلح مصر نیز ادامه داد و مسئول توجیه و بالا بردن روحیه نیروهای یگان مهندسی ارتش مصر در سال ۱۹۷۳ و گوینده رادیو و تلویزیون بود. به این ترتیب شیخ شحاته در خانواده‌ای دوستدار اهل‌بیت(ع) رشد یافت.

آنگونه که خود شحاته می‌گفت، پدرش درباره شخصیت امیرالمؤمنین على بن ابى‌طالب(ع) برای وی بسیار سخن می‌گفت و به شیخ حسن می‌گفت: فرزندم، امیرالمؤمنین(ع) مهمترین حامى اسلام بود. هنگامی‌که حضرت علی(ع) در کنار پیامبر(ص) بود، هیچ‌گاه کسی جرأت نمی‌کرد، به آن حضرت آزاری برساند.

شحاته خود می‌گوید: بیست سال را با اهل تصوف سپری کرده و تنها نتیجه‌ای که از آنها گرفته این بوده که آنها در میان خود به شاخه‌های متعددی تقسیم شدند که وهابی‌ها یکی از آنها هستند که چهره اسلام را تحریف کرده و مبانی اعتقادی خود را براین اندیشه باطل بنا کردند که هیچ یک از ائمه را به رسمیت نمی‌شناسند و تنها فرد مورد قبول نزد آنها «ابن تیمیه» است که حتی بیش از پیامبر(ص) او را گرامی می‌دارند.

شیخ حسن شحاته طی سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ به مذهب تشیع گروید، با این حال در این مدت نیز همواره مدافع اهل تسنن بود. وی در دوره حکومت سه دهه‌ای حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر سه سال در زندان به سرمی‌برد و از سفر به خارج از مصر منع شده بود.

مطبوعات و رسانه‌های مصر وی را از بزرگ‌ترین شیوخ این کشور و بحث برانگیزترین آنها در مصر می‌دانستند و او را علامه شیخ حسن احمد شحاته می‌نامیدند که از شیوخ و علمای الازهر و امام جماعت یکی از بزرگ‌ترین مساجد قاهره و برگزار کننده مجموعه برنامه‌های العلم در رادیو و تلویزیون و مساجد مصر بود.

مردم مصر او را به عنوان امام جماعت مسجدی می‌شناختند که در نزدیکی سفارت اسرائیل در قاهره قرار داشت و روزهای جمعه برای شنیدن خطبه‌های نماز جمعه و سخنرانی‌هایش به این مسجد هجوم می‌آوردند تا سخنان وی درباره برحق بودن اهل بیت(ع) و وفاداریش به ولایت آنها را بشنوند و شیخ را همواره منادی حق و حقیقت می‌دانستند و از آنجا که وی همواره رسوا کننده رژیم صهیونیستی بود و علیه آنها سخن می‌گفت، نماز جمعه وی همواره با اتخاذ تدابیر شدید همراه بود.

دانش آموزان بسیاری توسط شیخ شحادته در الازهر پرورش یافتند که از جمله آنها می‌توان به شیخ طنطاوی اشاره کرد.

گفته شده که وی پیامبر(ص) را در خواب دیده که از وی خواستار ولایت حضرت علی(ع) و دفاع از اهل بیت(ع) بر پای منابر و در تمام رسانه‌ها شده و به همین دلیل گفته می‌شود، چون سخن وی از دل برمی‌آمده لاجرم بر دل هم می‌نشسته و بسیاری را پای منبر خطابه‌هایش می‌کشیده است.

مؤلفات شیخ حسن شحاته آنگونه که خود می‌گوید، کتاب «إحیاء علوم الدین» بوده و اشعار و رساله‌هایی نیز به رشته تحریر درآورده که باید از میان آنها به رساله «سراج الأمة فی خصائص السادة الأئمه» اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری اهل بیت