دو زن مسلمان در ایالت نیویورک امریکا در پی حملاتی که مقام‌های رسمی «جنایت ناشی از نفرت» نامیدند، مجروح شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،یک زن مسلمان شاغل در بخش حمل‌ونقل نیویورک روز دوشنبه (15 آذر) درحالی‌که ملبس به یونیفرم بود، از پله‌های پایانه گراند سانترال در محلۀ منهتن به پایین هل داده‌شده و از ناحیه زانو و مچ دچار جراحات جدی شد.

سخنگوی ادارۀ پلیس نیویورک گفت این حمله ساعت 6:20 بامداد به‌وقت محلی زمانی روی داد.

 یک مظنون مرد با نزدیک شدن به این زن مسلمان که سوار بر مترو عازم محل کارش در پایانه گراند سانترال بود، وی را تروریست خواند و گفت که وی حق کار در این شهر را ندارد.

به گفتۀ سخنگوی پلیس، فرد مظنون سپس با تعقیب این زن به داخل ایستگاه قطار وی را از پله‌های ایستگاه به پایین هل داد.

دو روز پیش هم به یک افسر پلیس زن مسلمان در بروکلین حمله شد.

این افسر مسلمان محجبه که در مرخصی به سر می‌بُرد، به همراه پسر 16 ساله خود عصر شنبه بیرون رفته بود که مورد آزار و اذیت یک مرد قرار گرفت.

اریک گونزالز، دادستان منطقۀ برو کلین گفت: «آن‌ها صرفاً به خاطر این‌که مسلمان هستند، هدف اقدامات زشت ازجمله تهدیدات خشونت قرار گرفتند.»

وی افزود: «آن‌هایی که این جنایات ناشی از نفرت را مرتکب شدند در قبال اقدامات نابخشودنی و مجرمانه‌شان مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.»

به گفتۀ دادستانان، فرد مظنون که دوشنبه به جنایت ناشی از نفرت متهم شده بود به‌قرار وثیقه 50 هزار دلاری آزاد شد.

در همین حال اندرو کومو، فرماندار نیویورک، گفت یک قطار مترو روز شنبه هدف حمله اوباش قرار گرفت و روی دیوارهای آن، صلیب شکسته کشیده شد. وی افزود هفتۀ گذشته نیز در دو ایستگاه متروی خط «لانگ آیلند»، کارت‌ها و برگه‌هایی منتشر شد که مربوط به گروه «کو کلوکس کلن» بود.

فرماندار نیویورک که از وی به‌عنوان چهره‌ای دموکراتیک یاد می‌شود، وعده داد جرائم ناشی از تنفر به شدیدترین شکل ممکن هدف پیگرد قانونی قرار گیرد.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک 

وی افزود: «فعالیت گروه ویژۀ مبارزه با جرائم ناشی از نفرت، هرگز تا این اندازه اهمیت نداشته است و ما به تلاش برای جلوگیری این‌گونه رفتارهای مجرمانه ادامه خواهیم داد.»

جنایات ناشی از نفرت در امریکا پس از اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور در 18 آبان 95 و پیروزی دونالد ترامپ نامزد، جمهوری‌خواهان، بر رقیب خود هیلاری کلینتون از حزب دموکرات افزایش‌یافته است.

ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی اظهاراتی جنجال‌برانگیزی ازجمله دربارۀ منع ورود مسلمانان به امریکا و همچنین ساختن دیواری در امتداد مرزهای امریکا – مکزیک باهدف جلوگیری از ورود مهاجران، بیان کرده بود.

به گفتۀ منتقدان اظهارات تحریک‌آمیز ترامپ به جنایات ناشی از نفرت در برخی از شهرهای امریکا دامن زده است. یک سازمان حامی حقوق مدنی در امریکا می‌گوید فقط در 10 روز اول پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، بیش از 900 مورد جنایات ناشی از نفرت در این کشور ثبت‌شده است.

منبع:پرس تی وی