همایش سبک زندگی اسلامی در لندن با بررسی ظرفیت‌های فراوان بازار برای برآوردن نیازمندی‌های یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان جهان به سهم این بخش جدید از جامعه غرب در تجارت جهانی پرداخت.

به گزارشMuslimPressو به نقل از روزنامه گاردین، گرچه بسیاری از برندهای جهانی شروع به پوشش دادن نیازمندی‌های مصرف‌کنندگان مسلمان کرده‌اند، بسیاری هنوز قدرت این بازار پرسود را درنیافته‌اند.

شلینا جان‌محمد، نائب رئیس آژانس تجاری اسلامیOgilvy Noor»» گفت: فرصت‌های زیادی در بازار سبک زندگی اسلامی در حال از بین رفتن است اما خوشبختانه به تازگی جوانان مسلمانان در حال ایجاد تغییر در این بازار هستند.

او افزود: با وجود اینکه برخی برندهای مطرح نیز به تازگی به ارائه محصولات مورد نیاز در سبک زندگی اسلامی می‌پردازند، هنوز یکی از شکایت‌هایی که از مصرف‌کنندگان مسلمان شنیده می‌شود این است که بازار همچنان پاسخگوی نیازهای آنان نیست.

تابش حسن، مدیر شبکه تبلیغاتی اسلامی در آمریکا گفت: بازار سبک زندگی اسلامی، بازار بزرگی است و قدرت خرید بالایی دارد و به مرور زمان جایگاه خود را به دست خواهد آورد.

جان‌محمد می‌گوید: تحقیقات شرکتش نشان می‌دهد که ۹۰ درصد مصرف‌کنندگان مسلمان اذعان دارند که عقاید دینی آن‌ها بر خریدهای آنان از خوراک تا پوشاک تأثیر دارد.

او افزود: گرچه بازار سبک زندگی اسلامی یکی از بازارهای مورد توجه در بخش تجارت است، بسیاری از شرکت‌ها به خاطر نگرانی‌های موجود از شانس استفاده از بازار اسلامی صرف‌نظر می‌کنند.

پیش از این برخی برندهای بزرگ جهانی به دلیل ارائه محصولات و خدمات ویژه برای مسلمانان با واکنش‌های مشتریان و انتقاد دیگران مواجه شده‌اند.

چندی پیش یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای یکی از اعیاد اسلامی را تبریک گفت که با طوفانی از انتقادات مواجه شد.

از سوی دیگر، کارآفرینان جوان مسلمان توانسته‌اند در تجارت‌های کوچک به ویژه پوشاک، آرایشی و بهداشتی، وسائل شخصی و خوراک موج بزرگی را ایجاد کنند.

جان‌محمد می‌گوید: وقتی یک جوان مسلمان نمی‌تواند محصولات مورد نیاز خود را در بازار بیابد، انگیزه پیدا می‌کند که برود و خودش آن را تولید کند.

برند «آب»(Aab) یکی از شرکت‌های راه‌اندازی شده توسط جوانان مسلمان است. پیش از تأسیس آب در ۸ سال پیش، بانوان مسلمان مجبور بودند هر لباسی که در بازار پیدا می‌شد استفاده کنند اما این برند امکان استفاده از محصولات جدید و متنوعی را برای آنان فراهم آورده است.

آژانس مسافرتی سرندیپیتی دیگر تجارت اسلامی موفق در این کشور است که به ارائه خدمات مسافرتی و تورهای حلال می‌پردازد.

شرکت صاف که به ارائه محصولات نگهداری از پوست می‌پردازد، رستوران‌های زنجیره‌ای «حلال گایز» و … از نمونه‌های تجارت‌های اسلامی موفق هستند.

همایش سبک زندگی اسلامی روز ۱۹ اردیبهشت با معرفی سبک زندگی اسلامی و فرصت‌های تجاری این بازار در لندن برگزار شد و در آن ۱۰ نفر از فعالان بازار سبک زندگی اسلامی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.