به نظر می رسد که پاکسازی شهر " قصیر " در سوریه از گروه ها مسلح و تروریستی بر موضع دولت آمریکا تاثیرگذاشته است. آمریکا دیروز با ابراز نگرانی از اوضاع سوریه تأکید کرد که باید به مخالفان مسلح برای حفظ مواضع شان کمک کند.

منابع رسانه ای به نقل از دولت آمریکا اعلام کردند که مسئولان وزارت خارجه، دفاع، سازمان اطلاعات و امنیت و دیگر ارگان های این کشور برای بررسی موضوع ارائه تسلیحات نظامی به مخالفان سوریه جلسات فشرده ای را برگزار کرده اند.
خبرگزاری " اسوشیتد پرس " به نقل از این مسؤولان تأکید کرد، به علت پیشروی سریع نیروهای ارتش سوریه به ویژه در قصیر و حومه آن، دولت آمریکا این هفته تصمیم می گیرد که سلاح های کشنده به مخالفان بدهد.
همچنین دولت آمریکا قرار است موضوع ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را بررسی کند.
در همین حال، برخی منابع اعلام کردند که جان کری به علت بررسی این مسائل سفر خود به منطقه را به تعویق انداخته است.
با وجود ادعای آمریکا مبنی بر حمایت از مردم سوریه و تلاش برای پایان دادن به بحران این کشور، تصمیم های مسؤولان این کشور برای رساندن سلاح بیشتر به دست مخالفان موجب شعله‌ور تر شدن جنگ در این کشور شود.
به عقیده ناظران تلاشهای مسؤولان آمریکایی برای کمک به مخالفان مسلح با ادعاهای " جان کری " وزیر خارجه و دیگر مسؤولان این کشور مبنی بر اینکه از نشست ژنو - ۲ و رسیدن به حل و فصل سیاسی بحران سوریه حمایت می کنند، در تضاد است.