به گزارش خبرگزاری فرانسه، آسانژ در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در سفارت اکوادور در لندن جاییکه تقریبا یک سال است در آن پناه گرفته است، دولت آمریکا را به علت اقدامات گسترده در زمینه جاسوسی الکترونیکی که روز پنجشنبه برملا شد، به تلاش برای پولشویی فعالیت‌های خود متهم کرد.
این استرالیایی ۴۱ ساله اعلام کرد: دولت آمریکا سوابق مکالمات تلفنی هر فردی را در آمریکا دارد و در چارچوب توافقات مخفیانه، این(اطلاعات) را هر روز از آژانس امنیت ملی دریافت می کند. این چیزی است که فاش شده است.
دو روزنامه فاش کرده اند دستگاه اطلاعاتی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات شخصی از جمله تماس‌های تلفنی، رایانامه ها و بازدید از پایگاه‌های اینترنتی توسط میلیون‌ها آمریکایی و خارجی را جمع آوری می کند.
اوباما با دفاع از این اقدامات، اعلام کرده این برنامه‌ها، قانونی و برای مبارزه با تروریسم، لازم است.
آسانژ که سایتش با انتشار صدها هزار تلکس دیپلماتیک آمریکا و پرونده‌ های محرمانه در خصوص جنگ در عراق و افغانستان خشم واشنگتن را برانگیخته است، گفت دولت اوباما درگیر تلاش به منظور مجرمانه کردن هر گونه فعالیت خبرنگاری در حوزه امنیت ملی در آمریکا است.
برادلی منینگ، نظامی آمریکایی به علت ارائه تعداد زیادی از پرونده‌های دولتی به ویکی‌لیکس در دادگاهی نظامی محاکمه می شود و پس از آنکه دولت اوباما به اطلاعات تلفنی خبرنگاران اسوشیتدپرس و فاکس نیوز دسترسی پیدا کرد، رسانه های آمریکایی به انتقاد از این اقدام پرداختند.
آسانژ با اشاره به جاسوسی واشنگتن از خبرنگاران و مردم و برخورد مقامات آمریکایی با خود وی، اعلام کرد: «نظام دادگستری آمریکا در ده سال گذشته از لحاظ حاکمیت قانون دچار یک فروپاشی شده است. یک فروپاشی فاجعه بار.
وی افزود: ما این را در دیگر حوزه ها نیز می بینیم. با برادلی منینگ چگونه در زندان برخورد شده است. چگونه پهپادهای آمریکایی حتی به شهروندان آمریکایی حمله می کنند و هیچ رسیدگی قضایی مناسبی نیز صورت نمی گیرد.
محاکمه منینگ در نهایت پس از مدت‌ها روز دوشنبه در پایگاه نظامی فورت مید نزدیک واشنگتن آغاز شد.
آسانژ با انتقاد از این دادگاه نظامی به عنوان یک محاکمه نمایشی، هشدار داد به علت استدلال دادستان‌های آمریکایی در خصوص کمک منینگ ۲۵ ساله به القاعده به سبب افشای این اسناد و پرونده‌ها، آینده فعالیت خبرنگاری با خطر مواجه شده است.
مجازات کمک به دشمن در آمریکا، اعدام است هر چند که دادستان‌ها در پرونده منینگ خواستار صدور این حکم نشده اند.
آسانژ در ادامه این مصاحبه افزود: آن‌چه که در این محاکمه، به خطر افتاده، آینده رسانه ها در آمریکا و دیگر نقاط جهان است.
وی گفت: آنها، برادلی منینگ را محاکمه می کنند تا این رویه را ایجاد کنند که اگر هر فردی در دولت آمریکا با یک خبرنگار صحبت کند، انگار با القاعده صحبت کرده است.
وی افزود: آنها تلاش می کنند این رویه را ایجاد کنند که صحبت با رسانه‌ها به معنای ارتباط با دشمن است که مجازات آن اعدام است.
منتقدان می گویند دولت اوباما، جنگی بی سابقه را با مقامات دولتی که اطلاعات در اختیار رسانه‌ها قرار می دهند، راه انداخته و با استناد به قانون جاسوسی، افراد بیشتری را در مقایسه با مجموع دولت‌های قبلی، در این ارتباط تحت پیگرد قرار داده است.
آسانژ که زمانی یک هکر رایانه بوده، از نوزدهم ماه ژوئن پارسال از بیم استرداد به سوئد به علت تحت تعقیب بودن به ادعای ارتکاب تخلفات اخلاقی، از سفارت اکوادور خارج نشده است.