مصر تلاش دارد با حفظ پرستیش عربی که خود را شایسته رهبری جهان عرب می داند، نقش مستقلی را در خارج از دستور کار عربستان برای خود تعریف کند و نشانه های فاصله گرفتن این کشور از ریاض در تحولات منطقه ‌ای در حال نمایان شدن است.
به گزارشMuslimPress؛ موضع مصر در قبال سوریه که در آن حمایت خود را از پروسه سیاسی در این کشور اعلام کرده، نشان از مواضع متفاوت این کشور در قبال عربستان دارد که همچنان بر طبل جنگ در این کشور می کوبد و بر براندازی نظام سوریه تاکید دارد. ریاض راه حل سیاسی در سوریه را مشروط به کنار رفتن بشار اسد کرده است. این مواضع کاملا با مواضع مصر در قبال سوریه در تضاد است و مقامات قاهره حمایت خود را از راه حل سیاسی در سوریه و مبارز این کشور با تروریست ها اعلام کرده‌اند.
اگر نگاهی به تاریخ مناسبات مصر و سوریه بیاندازیم می بینیم که این دو کشور روابط دیرینه و مستحکمی داشته که حتی در برهه ای از تاریخ دو کشور با هم متحد شدند این اتحاد به فوریه سال ۱۹۵۸ برگردد که بین جمال عبدالناصر و شکری القوتلی روسای جمهور مصر و سوریه برقرار شد و با ادغام هم جمهوری متحد عربی نام گرفت.
بنابراین مناسبات دو کشور ریشه ای تاریخی و دیرینه دارد که دمشق و قاهره را به هم پیوند می دهد و این موضع گیری ناشی از نگاه استراتژیک مصر به تحولات سوریه است که همچنان خواهان سوریه ای باثبات و ارتشی قوی در این کشور است و آن را به نفع جهان عرب در قبال رژیم صهیونیستی می داند که تهدیدی برای موجودیت کشورهای منطقه است.
به عقیده مصرهای هر گونه تغییر در سوریه که به تضعیف ارتش این کشور و نقش نظام سوریه در منطقه بیانجامد، تهدیدی برای امنیت ملی کشورهای عربی از جمله مصر است که زمانی کنار هم در قبال اسرائیل به جنگ پرداخته اند. سوریه ای ضعیف موجب یکه تازی رژیم صهیونیستی در منطقه می شود که این از دید آینده نگر مقامات مصری دور نمانده است.
این نگاه مصر، رهبران سعودی را به شدت نگران کرده است و بدون شک رهبران این کشور به خوبی به تغییر موضع مصر در قبال سوریه پی برده‌اند و سفر ناگهانی عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی به قاهره در این راستا صورت گرفته است. علاوه بر این باید موضع " سرگئی لاوروف " وزیر خارجه روسیه که در آن بر نقش ایران و مصر در حل تحولات سوریه تاکید کرده بر نگرانی مقامات سعودی افزود.
در این راستا است که مقامات سعودی تلاش دارند تا دیر نشده اختلافات دو کشور را مهار کنند و حداقل سعی کنند که این اختلافات در این سطح باقی بماند و فراتر از آن نرود البته وزیر خارجه عربستان سعودی در سفر به قاهره و در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود سعی کرد بر این اختلافات سرپوش بگذارد و دیدگاه دو کشور را در قبال سوریه همسو نشان دهد.
این را هم باید به یاد آوریم که از نظر تاریخی مصر و عربستان برای رهبری جهان عرب پیوسته با هم در در رقابت بوده اند و قاهره خود را شایسته رهبری جهان عرب می داند و سعی دارد با در پیش گرفتن نقش مستقل در پرونده های منطقه ای به این مهم دست یابد. اینکه در آینده شاهد تقابل میان مصر و عربستان خواهیم بود یا نه تحولات آتی این مسئله را بیش از بیش روشن خواهد کرد.