سازمان دیده بان حقوق بشر برای چندمین بار از ابتدای آغاز تجاوز ائتلاف عربی به یمن، طی صدور بیانیه ای با اعلام اینکه رژیم سعودی از سلاح خوشه ای علیه غیر نظامیان یمنی استفاده می کند، خواستار توقف این اقدامات شد.

به گزارشمسلم پرس، سازمان «دیده بان حقوق بشر»، امروز(۱۰ خرداد / جوزا) در بیانیه ای رژیم سعودی را به استفاده از بمب های خوشه ای در یمن متهم کرده و خواستار توقف این حملات شد.دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود به دست کم دو حمله جنگنده های سعودی به یمن اشاره کرد که در آن با استفاده از جنگ افزارهای خوشه ای ممنوعه، غیرنظامیان آسیب دیده اند.بر اساس این گزارش، دست کم دو غیرنظامی ۲۷ آوریل در بمباران خوشه ای یک فروند جنگنده در منطقه سعده در شمال یمن زخمی شدند.۲۹ آوریل نیز در روستای بقیم در منطقه مرزی یمن با عربستان سعودی، چهار غیرنظامی، از جمله یک پسر بچه ۱۰ ساله هنگام انفجار بمب های خوشه ای، زخمی شدند.این سازمان به دو حمله دیگر نیز اشاره کرد که در تاریخ ۲۳ ماه مه با استفاده از بمب های خوشه ای به منطقه سعده صورت گرفته اما تلفاتی در پی نداشته است.دیده بان حقوق بشر با ارسال آنلاین تصاویر، بقایای مهمات خوشه ای و خوشه‌بمب‌های منفجر نشده‌ای را به نمایش گذاشت که در چند منطقه از جمله نوشور و مقعاش در استان سعده کشف شده اند.

[image src = " http: / / www. fa. moslempress. com / content / uploads / ۲۰۱۵/۰۵ / ۱۰۰۹s۱. jpg " width = " ۵۰۰ " height = " ۳۵۰ " title = " بمب های خوشه ای استفاده شده توسط عربستان سعودی در یمن " lightbox = " yes " align = " center "]

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید استفاده از سه نوع بمب خوشه ای را در حملات سعودی به یمن مستندسازی کرده است.

اوله سولوانگ، محقق ارشد این نهاد در بخش پژوهش های فوریتی، به خطرات بمب های خوشه ای ممنوعه برای غیر نظامیان اشاره کرد و هشدار داد: «این جنگ افزارها قابلیت تشخیص اهداف نظامی از غیرنظامی را ندارند و خوشه‌های منفجر نشده به جا مانده از آن ها، جان غیرنظامیان به ویژه کودکان را تا مدت ها پس از پایان درگیری، تهدید می کنند.»

دیده بان حقوق بشر همچنین ماه گذشته نیز در گزارشی اعلام کرد تصاویر، ویدیوها و تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که ائتلاف سعودی در حمله به یمن مناطق غیرنظامی را با استفاده از بمب های خوشه ای ساخت آمریکا، هدف قرار داده است.استفاده از بمب های خوشه ای در سال ۲۰۰۸ و امضای پیمانی با همین موضوع توسط ۱۱۶ کشور ممنوع شد، اما عربستان، هم پیمانانش و آمریکا، این کنوانسیون را امضا نکرده اند.

آخرین اخبارشصت و ششمین روز تجاوزبه یمن را ازاینجابخوانید. منبع: PressTV