صندوق بین المللی پول در گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان که روز گذشته منتشر شد اعلام کرده است که ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان و با وجود تحریم‌ها توانسته است جایگاه خود به‌عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کند.

به گزارشمسلم پرسو به نقل از خبرگزاری تسنیم، صندوق بین المللی پول در گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان که روز گذشته منتشر شد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۴ را یک‌تریلیون و ۳۳۴میلیارد دلار اعلام کرد.
تولید ناخالص داخلی ایران در این سال نسبت به سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۵۷میلیارد دلار افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان و با وجود تحریم‌ها توانسته است جایگاه خود به‌عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کند. ایران که در سال ۲۰۱۳ در رتبه ۱۸ بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار داشت در سال ۲۰۱۴ نیز توانسته این جایگاه را حفظ کند.
در این سال برای نخستین بار چین توانسته آمریکا را به‌عنوان بزرگترین اقتصاد بزرگ دنیا کنار بزند و در جایگاه نخست دنیا از این نظر قرار گیرد. تولید ناخالص داخلی چین بر اساس قدرت خرید در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۷تریلیون و ۶۱۷میلیارد دلار بوده است. آمریکا با تولید ناخالص داخلی ۱۷تریلیون و ۴۱۸میلیارد دلاری در جایگاه دوم و هند با ۷تریلیون و ۳۷۴میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفته‌اند.
کشورهای ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، اندونزی، فرانسه، انگلیس، مکزیک، ایتالیا، کره جنوبی، عربستان، کانادا، اسپانیا و ترکیه نیز پیش از ایران و در رتبه‌های چهارم تا هفدهم قرار گرفته‌اند.
تولید ناخالص داخلی ترکیه که یک پله بالاتر از ایران قرار گرفته یک‌تریلیون و ۵۰۸میلیارد دلار گزارش شده است. استرالیا نیز با تولید ناخالص داخلی یک‌تریلیون و ۹۵میلیارد دلاری یک پله پایین‌تر از ایران در رتبه نوزدهم قرار گرفته است.
کشور توالو با تولید ناخالص داخلی ۳۵میلیون دلاری در جایگاه آخر بین ۱۸۸ کشور جای گرفته است.
همچنین صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قدرت خرید در سال ۲۰۱۵ نیز ۱۹میلیارد دلار افزایش یابد و به یک‌تریلیون و ۳۵۳‌میلیارد دلار برسد.
جایگاه ایران بین اقتصادهای بزرگ دنیا نیز همچنان حفظ خواهد شد و ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۵ باقی خواهد ماند.