موفقیت نیروهای ارتش سوریه در حال افزایش است و در پی آن پیشروی چشمگیری را در منطقه «جمعیت الزهراء» در محور غربی شهر حلب، ‌ واقع در شمال سوریه محقق کرده اند.
به گزارشمسلم پرسو به نقل از خبرگزاری فارس، یگان‌های ارتش سوریه موفق شدند، با پیشروی در محور غربی شهر حلب و به طور مشخص از جبهه مسجد «الرسول الاعظم»، واقع در کوی «جمعیت الزهراء» ۳ مجتمع در این منطقه را آزاد کنند و کنترل آن را در دست گیرند.

آزادسازی این ۳ نقطه پس از درگیری‌های شدید با گروه‌های مسلح تروریستی رخ داد که به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از تروریست‌ها و انهدام مواضع و تجهیزات نظامی‌اشان منتهی شد تا در کنار آن نیروی هوایی ارتش سوریه نیز تجمعات گروه‌های مسلح در بخش قدیمی شهر حلب را هدف قرار دهد.

مسجد جامع «الرسول الاعظم» کانون جدید درگیری ارتش سوریه با گروه‌های مسلح تروریستی است که تلاش دارند، دایره اطلاعات هوایی ارتش سوریه واقع در کوی «جمعیت الزهراء» را تصرف کنند.

آوریل سال گذشته بود که عناصر مسلحی که اغلب آنها چچنی بودند، سعی کردند به میدان «النعناعی» نفوذ کنند که اولین نقطه ورود به کوی الزهراء شمرده می‌شود، پس از آن بود که گروه‌های تروریستی تا مسجد جامع الرسول الاعظم در این کوی پیشروی کردند تا این مسجد به خط مقدم درگیری و تماس بین ۲ گروه تبدیل شود.

در کنار نیروهای ارتش سوریه، نیروهای دفاع مردمی متشکل از اهالی این کوی نیز درحال مبارزه با گروه‌های تروریستی هستند که مهمترین آنها گروهی موسوم به «گردان فلسطینی القدس» است که تاکنون ضربات مهلکی به گروه‌های مسلحی که درصدد نفوذ به کوی الزهراء و تصرف دایره اطلاعات هوایی ارتش سوریه در این منطقه شده‌اند، وارد کرده‌اند.

تصرف کوی جمعیت الزهراء به این جهت برای گروه‌های تروریستی حائز اهمیت است که دایره اطلاعات هوایی ارتش سوریه در آن واقع شده است و با مساحتی بالغ بر ۲ و نیم هکتار یکی از بزرگترین دوایر اطلاعاتی ارتش سوریه به شمار می‌آید.

با اینکه خط مقدم درگیری‌ها هم اکنون محور غربی حلب عنوان شده، ولی دایره «اطلاعات هوایی» خط اول دفاع از منطقه غرب حلب که در کنترل ارتش است، به شمار می‌آید و از یک سو حفظ آن برای ارتش سوریه و از سوی دیگر تصرف آن برای گروه‌های تروریستی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

گروه‌های مسلح به خوبی می‌دانند، با تصرف دایره اطلاعات هوایی؛ ارتش سوریه مجبور خواهد شد، تعدادی از محله‌های اطراف آن را تخلیه کند که به معنای تصرف آن توسط تروریست‌هاست.

اما هدف مهم‌تر از تصرف دایره اطلاعات هوایی برای گروه‌های مسلح از کار انداختن آتش توپخانه ارتش سوریه علیه این گروه‌هاست از این نقطه همه روزه مواضع آنها در ریف حلب را گلوله باران می‌کند. تروریست‌ها تلاش دارند، از این نقطه به عنوان مرکز ثقل و نقطه‌ای استراتژیک برای برهم زدن موازنه قوا در غرب حلب استفاده کنند.

یگان توپخانه ارتش سوریه نیز مقرها و مواضع تروریست‌ها در «صالات الصناعیه» در منطقه «اللیرمون» را هدف قرار داد تا در این عملیات نیز شماری از عناصر مسلح کشته و زخمی شوند.

این درحالی است که نیروهای مستقر در کوی «الراشدین» شهر حلب حمله گسترده گروه‌های مسلح از محور «مدرسه الحکمه» را دفع کردند.

در ریف حلب درگیری بین گروه‌های مسلح همچنان ادامه دارد و از اطراف شهرک «مارع» درگیری‌های شدیدی بین گروه‌های «جیش الشام» و «گردان توحید» با گروه تروریستی تکفیری «داعش» گزارش شده که منتهی به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از آنها شده است.

از محور اردوگاه آوارگان فلسطینی «حندرات» در حلب نیز درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح گزارش شده است.