رسانه های خبری جهان، همزمان با برگزاری مراسم پیاده روی میلیونی زائران اربعین حسینی، ضمن تشریح ماجرای عاشورا برای جهانیان، به پوشش خبری این رویداد بزرگ اسلامی پرداختند.

هافینگتون پست
روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» با تیتری با عنوان «بزرگترین سفر زیارتی در راه است، چرا تا حال از آن نشنیده‌اید؟» به ظلم هایی که به خاندان پیامبر اسلام از سوی خلفای فاسد در روز عاشورا انجام شده اشاره کرده و به پوشش خبری این رویداد عظیم(پیاده روی میلیونی اربعین حسینی) پرداخت.
این روزنامه با معرفی امام حسین(ع) و سرگذشت ایشان در روز عاشورا نوشت:(امام حسین(ع)) پس از امتناع از بیعت با خلیفه فاسد و مستبد «یزید» در کربلا کشته شد. او، ‌ خانواده و همراهیانش که از گرسنگی و تشنگی رنج می‌کشیدند توسط ارتشی ۳۰ هزار نفری محاصره شدند و سپس سرهایشان به وحشیانه‌ترین شکل از تن جدا شد. داستان تصویری این رخداد هر سال از زمان کشته شدن ایشان، در منبرها بازگو می‌شود. شیعیان از آن زمان برای شهادت(امام) حسین به ویژه در روزهای عاشورا و چهل روز بعد، در اربعین، عزاداری می‌کنند.
«هافینگتون پست» همچنین با اشاره به مراسم پیاده روی اربعین نوشت: وایدترین(عریض ترین) لنز دوربین هم برای ثبت روح آشفته اما پر از صلح این تجمع عظیم در کربلا ناتوان است. طوفانی از مردان، زنان و کودکان که بیش از همه زنان سیاهپوششان به چشم می‌آیند، افق تا افق دیدرس را پر می‌کنند. جمعیت آنقدر زیاد است که تا صدها مایل راه را بند آورده است. فاصله ۴۲۵ مایلی بین بصره و کربلا با ماشین هم راهی دراز است، اما با پای پیاده به طور غیرقابل تصوری طاقت‌فرساست.

ایندیپندنت
روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» نیز در گزارشی به معرفی مراسم اربعین حسینی پرداخت و آن را " بزرگترین مراسم مذهبی جهان " توصیف کرد.
«ایندیپندنت» مراسم اربعین را به لحاظ تعداد شرکت کنندگان با مراسم حج ابراهیمی مقایسه کرده با اشاره به احتمال اقدامات تروریستی ای که توسط تروریست ها برضد مسلمانان انجام می شود، نوشته است:(با این وجود) اما بسیاری(از مسلمانان) ترجیح می‌دهند که فاصله ۹۰ کیلومتری نجف تا کربلا را که نزدیک مناطق تحت کنترل داعش است، در روز اربعین پیاده طی کنند.
خبرگزاری «رویترز» هم در این باره گفت: میلیون ها نفر از زائران شیعه از سراسر عراق و کشورهای همسایه، به کربلا می روند تا در این مراسم مذهبی شرکت کنند.

رویترز
«رویترز» افرود: در حال حاضر صدها هزار نفر از مؤمنان شیعه ی بسیاری از کشور همسایه عراق برای انجام مراسم پیاده روی اربعین حسینی، به کربلا سفر کرده اند. اربعین آخرین روز از ۴۰ روز عزاداری برای امام حسین است که ۱۳ قرن پیش به شهادت رسید.
جاده ها و بزرگراه های سراسر عراق مملو از زائران سیاه پوشی است که با پای پیاده به کربلا می روند، سفری که ممکن است چند روز به طول انجامد.

یورو نیوز
شیکه تلویزیونی یورو نیوز اعلام کرد که بیش از ۲۰ میلیون نفر از مسلمانان شیعه در روزی که آن را اربعین می خوانند با وجود تهدیدات داعش به زیارت پیشوای سوم مذهبی خود رفتند.

بی بی سی
بی بی سی در گزارش خود با اذعان به این نکته که امسال یکی ازشلوغ ترین اربعین هایی بود که کربلا به خود دید، افزود: میلیون ها زائر شیعه با وجود تهدیدهایی که از ناحیه گروه های تندرو وجود دارد، برای شرکت در مراسم اربعین به شهر کربلا سرازیر شده اند.
بسیاری ازاین زائران چندین روز پیاده روی کرده اند تا به عزاداری امروز برسند؛ مسافت حدود ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا مسیر اصلی راهپیمایی زائران بوده است.
بی بی سی گفت: چه برای یک باور مذهبی و چه برای اعلام یک پیام سیاسی، حضور میلیونی عزاداران درکربلا همه نگاه ها را به خود جلب کرده است؛ ناظرانی که ممکن است سوال کنند پیام عاشورا که گفته شده تن ندادن به ذلت است، درزندگی امروز این عزاداران چه تاثیری گذاشته است.
این رسانه گفت که غیر از شیعیان عراق، مسلمانانی از کشورهایی همچون ایران، پاکستان، افغانستان، بحرین و هند در این آینی با شکوه مذهبی حضور داشتند.

رادیو فرانسه
رادیو فرانسه گزارش داد: ۵/۱۳ میلیون شیعه عراقی و چهار میلیون نفر از شیعیان ۶٠ کشور جهان، مراسم اربعین حسینی را به نشانه مقاومت علیه گروه تروریستی داعش در کربلا برگزار کردند.
مراسم ' اربعین ' امسال به دلیل حضور گروه(تروریستی) داعش در عراق از رنگ و معنای سیاسی بیشتری نسبت به گذشته برخوردار بوده است.

صدای امریکا
پایگاه اینترنتی صدای آمریکا نیز سعی کرد گروه تروریستی داعش را پیروان اهل تسنن جلوه دهد، تا مثل همیشه به اختلافات میان شیعیان و اهل تسنن دامن بزند.
این رسانه آمریکایی با اشاره به اینکه مراسم اربعین در کربلا بدون خشونت پایان یافت، افزود: در حالی عراق در چند ماه گذشته با تحرکات پیکارجویان افراطی سنی مذهب گروه موسوم به داعش روبه رو بوده است، میلیون ها مسلمان شیعه برای شرکت در مراسم امسال اربعین، در شهر کربلای عراق جمع شدند.

خبرگزاری فرانسه
خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی با اشاره به این که امسال مراسم اربعین ازنظر شمار زائران رکورد شکست، افزود: ۱۷.۵ میلیون نفر شمار افرادی که امسال برای شرکت در مراسم به کربلا رفتند؛ از این تعداد، ۴.۵ میلیون نفر خارجی و دستکم یک میلیون نفر از آنان ایرانی بودند.
این خبرگزاری افزود: برخی از آنها بیش از ۱۲ روز با پای پیاده از منتهی الیه جنوبی عراق یا امتداد مرز ایران خود را به کربلا رسانده و برخی دیگر سوار بر اتوبوس و کامیونهای پر ازدحام به این شهر آمده بودند.