ژانایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه میگوید این کشور برای افزایش توان نظامی خود در حال گفتوگو با امریکا و اسرائیل برای خرید هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی است.

لودریان روز یکشنبه(۲۹ اردیبهشت، ۱۹ مه) گفت فرانسه باید برای افزایش توان نظامی خود هواپیماهای بدون سرنشین تولید کند، اما «به این ظرفیت در کوتاه مدت نیازمند هستیم.»

نشریه تخصصص «ایر ات کازموس» فرانسه ۲۷ اردیبهشت(۱۷ مه) فاش کرد که در پی توافق بین پاریس و واشنگتن، فرانسه دو هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت پرواز در ارتفاع متوسط خواهد خرید تا از عملیات نظامی خود علیه شورشیان در مالی پشتیبانی و تقویت کند.

در این گزارش آمده است که نیروی هوایی فرانسه که اکنون پهپهادهای ساخت رژیم اسرائیل را در مالی مستقر کرده است، قصد دارد هر چه سریع‌تر به هواپیماهای بدون سرنشین مدرن‌تری دست یابد.

روزنامه لوموند فرانسه هم ۲۸ اردیبهشت(۱۸ مه) گزارش داد که پاریس در حال بررسی خرید پنج یا هفت فروند هواپیمایی جاسوسی ساخت امریکا به قیمت ۳۰۰ میلیون یورو(۳۸۴.۷۲ میلیون دلار) است.

روزنامه امریکایی وورلد تریبیون ماه فوریه گزارش داد ارتش فرانسه از هواپیمای بدون سرنشین «هرفنگ» ساخت اسرائیل در مالی استفاده کرده است.

جنگ مالی به رهبری فرانسه تا کنون بحران‌های جدی انسانی در مناطق شمالی آن کشور در پی داشته و هزاران نفر از مردم مالی را بی‌خانمان کرده است که اکنون در شرایط بدی زندگی میکنند.

فرانسه از ماه آوریل خروج نزدیک به ۴ هزار تن از نیروهای خود را آغاز کرد. با این حال وزارت دفاع فرانسه ماه آوریل بار دیگر تاکید کرد که این کشور حتی پس از رسیدن بیش از ۱۲ هزار نیروی صلحبان سازمان ملل به مالی، ۱۰۰۰ تن از نظامیان خود را در این کشور آفریقایی حفظ خواهد کرد.