نوری المالکی، نخست وزیر عراق در راستای ناکام گذاشتن تلاش‌ها برای افزایش تنش‌های قومی در این کشور عربی خواستار برگزاری مشترک نماز جماعت شیعه سنی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مالکی از عراقی‌ها خواست هر جمعه در یکی از مساجد بغداد نمازگزاران شیعه و سنی به منظور کاهش خشونت در این کشور به اقامه نماز جماعت بپردازند. این درخواست در پی یک سری حملات تروریستی مرگبار به اماکن عبادی شیعیان و اهل تسنن در سراسر عراق مطرح می‌شود.

مالکی در بیانیه‌ای گفت: «آنهایی که مساجد را هدف می‌گیرند دشمنان شیعه و سنی هستند و هدفشان افزایش منازعه‌های(فرقه‌ای) است.»

طی هفته‌های گذشته بمب‌گذاری‌ها در مساجد شیعیان و سنی‌ها شماری از مردم عراق را کشته و زخمی کرده است.

روز جمعه حدود ۵۰ تن در حملات به مساجد در شمال و جنوب بغداد، پایتخت عراق کشته شدند.

هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است، اما اعتقاد بر این است که القاعده عراق که به کرار بمب‌گذاری‌های هماهنگی را علیه اهداف غیر نظامی مانند مساجد، مراکز خرید و رستوران‌ها انجام داده است در پشت این حملات قرار دارد.
این گروه تروریستی در ابتدا شیعیان، نیروهای امینی و مقامات دولتی را هدف قرار می‌داد، اما در گذشته همچنین برای وارد کردن این کشور به درگیری‌های فرقه‌ای اهداف سنی‌ها را نیز هدف قرار داده است.

ماموریت کمکی سازمان ملل متحد در عراق(یونامی) ۱۲ اردیبهشت(۲ مه) اعلام کرد که به دلیل افزایش اقدام‌های تروریستی که به کشته شدن ۷۰۰ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۶۰۰ نفر در سراسر عراق منجر شد، ماه آوریل مرگبارترین ماه از سال ۲۰۰۸ تاکنون در این کشور بوده است.

یونامی همچنین اعلام کرد استان بغداد با مجموع ۲۰۱۱ کشته و نزدیک به ۵۰۰ مجروح بیشترین آسیب را از حملات تروریستی دیده است.