بعد از گذشت سه ماه از تجاوز ۵۱ روزه رژیم صهیونیستی به نوار غزه، وزیر مسکن دولت وحدت فلسطین اعلام کرد که بازسازی غزه بیش از ۳۰ سال به طول خواهد انجامید.

صادق ناصر(یک شهروند فلسطینی ۶۰ ساله) هنوز در ویرانی های خانه دوطبقه خود زندگی می کند که در حملات هوایی این رژیم با خاک یکسان شده است. ۳۵ نفر در این مکان پناه گرفته اند، مکانی که دیوارهایش به وسیله خمپاره های تانک سوراخ شده و به منظور جلوگیری از سرمای زمستان با پلاستیک پوشانده شده اند.
یک شهروند فلسطینی دیگر با سیم کشی تنها برای یک یخچال و تنها لامپ موجود این پناهگاه برق مهیا کرده است ولی با تمام این موارد، هیچ سیمانی برای بازسازی ویرانه ها وجود ندارد و هیچ بولدوزری برای تخلیه و پاکسازی ویرانی ها نیست.
صادق ناصر که هیچ کمکی نه از سازمان ملل و نه از هیچ سازمان دیگری به دستش نرسیده است می پرسد چه کسی می تواند در این مکان زندگی کند؟!، ۳۵ نفر در شرایط غیرقابل تحمل زندگی می کنند، ما می خواهیم قبل از اینکه از سرما و مریضی بمیریم خانه ی ما زودتر بازسازی شود.
مقامات فلسطینی و منتقدان ضد اسراییلی می گویند که رژیم صهیونیستی شرایط را برای بازسازی غزه غیرممکن کرده است، ۴۰ هزار نفر از ساکنان نوار غزه از پایان حملات این رژیم تاکنون هنوز در پناهگاه های موقف زندگی می کنند و همه آنها باید در این ویرانی های غیرقابل سکنی با سرمای زمستان روبرو شوند.
" مفید الحسینا " وزیر مسکن دولت وحدت فلسطین درباره این شرایط می گوید که غزه روزانه به ۸۰۰۰ تن سیمان نیاز دارد تا مشکلات این چنینی حل گردد در حالی که تنها ۲۰۰۰ تن سیمان روزانه وارد غزه می شود.
وی تاکید کرد با این نرخ انتقال، بازسازی غزه بیش از ۳۰ سال به طول خواهد انجامید، ما در حال حاضر ۱۸ هزار خانه ویرانه و ۵۰ هزار خانه که خسارت دیده اند داریم، تا پیش از حملات رژیم صهیونیستی ما در غزه به ۷۰ هزار آپارتمان جدید نیاز داشتیم تا جوابگوی رشد جمعیت این منطقه باشد ولی اکنون و پس از حملات صهیونیست ها، غزه به ۱۵۰ هزار آپارتمان جدید نیازمند است.
یکی از مشکلات بزرگ دیگر انتقال مصالح و ماشین آلات ساختمانی به غزه است. مصر اخیرا مرز خود را با نوار غزه بسته است از همین رو همه اجناسی که باید به نوار غزه وارد شود باید از طریق سرزمین های اشغالی به نوار غزه برسد.
گفتنی است در پی حملات تابستان گذشته رژیم صهیونیستی به نوار غزه، بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی شهید و بیش از ۱۱ هزار فلسطینی دیگر مجروح شدند، علاوه بر خسارت های جانی، با تخریب کامل بسیاری از خانه های فلسطینیان و زیر ساخت های نوار غزه میلیون ها دلار به فلسطینیان خسارت وارد شد.