روزنامه اسرائیلی، صادرات سالانه هواپیماهای بدون سرنشین رژیم اسرائیل را حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد کرده است.

تارنمای روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آهارنوت» گزارش داد، بیش از ۴۹ کشور از مشتریان صنایع هوا و فضای رژیم اسرائیل هستند.

بنابر این گزارش، منابع وابسته به صنایع هوا و فضای اسرائیل بر این باورند که این هواپیماهای بدون سرنشین احتمالا در سال‌های آتی، جایگزین جنگنده‌ها و خلبانان این رژیم خواهند شد.

این گزارش می‌افزاید، «هشتاد درصد از هواپیماهای بدون سرنشین ساخت اسرائیل، صادر می‌شوند.»

رژیم اسرائیل از سال ۱۹۸۲ میلادی، زمانی که این رژیم در جنگ علیه لبنان از هواپیماهای کنترل از راه دور استفاده کرد، سرمایه گذاری بر صنایع هواپیماهای بدون سرنشین را افزایش داده است.

رژیم اسرائیل در ۲۱ اردیبهشت(۱۱ می)، یک فروند ازهواپیماهای بدون سرنشین خود را از نوع مدل «شوال» به دلیل نقص فنی بر فراز دریای مدیترانه ساقط کرد.

رژیم تل آویو، قطع ارتباط و کنترل این پهپاد را با برج مراقبت علت نقص فنی آن اعلام کرد. اما بنابر گزارش برخی رسانه‌ها، جنبش مقاومت حزب الله لبنان قبل از ساقط شدن این هواپیما، کنترل آن را به دست گرفته بود. ارزش این هواپیمای بدون سرنشین ۱۰ میلیون دلار برآورد شده بود.

بنابر این گزارش، رژیم تل آویو به منظور تحقیقات برای مشخص شدن دلیل نقص فنی این هواپیما، از پرواز تمامی هواپیماهای بدون سرنشین «شوال» جلوگیری کرد.

سال گذشته میلادی نیز یک فروند هواپیمای بدون سرنشین اسرائیل مدل «ایتان» در نزدیکی «موشاو یسودوت» واقع در بخش مرکزی اراضی اشغالی فلسطینیان سقوط کرد. خطای انسانی و نقص فنی علت سقوط این هواپیمای بدون سرنشین اعلام شد.