سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی از حضور گسترده مردم در مراسم عاشورای حسینی تقدیر و تشکر کرد.

تقدیر از حضور گسترده مردم در مراسم عزاداری حسینی(ع) در روز عاشورا

وی در آغاز سخنانش گفت: که حضور شما از سراسر لبنان در این مراسم بدون هیچ ترس و واهمه ای بیانگر این است که قدر و عظمت امام حسین(ع) همچنان ما را به میدان های پرچالش و خطر می‌کشاند.

نصر الله اظهار داشت: در این روز که روز مصیبت عظمی است، از صمیم قلب شهادت حسین(ع) و همراهان وی اعم از اهل بیت و صحابه ایشان را به سروران خود محمد و علی و حضرت فاطمه زهرا و حسن مجتبی و نیز امت مطهر، صاحب الزمان و مراجع عظام تسلیت می گوئیم.

وی خطاب به حاضرین در این مراسم اظهار داشت: خداوند به شما اجر دهد و شب زنده داری، خستگی و راهپیمایی شما را قبول کند و شما را به خاطر این حضور پرشور که با وجود همه خطرات، تهدیدات و شرایط بارانی در اینجا حضور پیدا کرده اید، رو سفید گرداند.

حضور گسترده مردمی در مراسم عزاداری نشان دهنده عظمت، شکوه و جاودانگی امام حسین است

وی افزود: این حضور پرشور و مشارکت ده‌ها میلیونی مردم در سراسر جهان اسلام در مراسم عزاداری و تسلیت به رسول خدا، نشان‌دهنده عظمت شهید این روز، امام حسین، و حضور قدرتمند ایشان در میان ماست که همچنان باعثگریه ماست، گویی که همین دیروز شهید شده است.

سید حسن نصرالله گفت: بسیاری در جهان وقتی به عزاداری و اشک ریزی و ماتم شما می نگرند نخواهند توانست درک کنند که شما با این همه احساس برای امام خود گریه می کنید که ۱۳۵۰ سال قبل به شهادت رسیده اند و عظمت امام حسین(ع) و جاودانگی ایشان از اینجا روشن می شود.

حمله تروریستی به مراسم عزاداری ناشی از ضعف و رویکردی خشونت طلبانه است

دبیرکل حزب الله همچنین به حملات تروریستی علیه عزاداری‌های در کشورهای دیگر اشاره کرد و آن را ناشی از ضعف و رویکرد خشونت طلبانه دانست و اظهار داشت: این مراسم و آیین های عزاداری همواره مورد حمله قرار می‌گیرد و حملات روز گذشته در یکی از شهرک های منطقه الاحساء در عربستان و نیجریه و پاکستان بر تداوم این رویکرد خشونت طبانه، شکست خورده و ضعیف تاکید می‌کند.

هیچ چیزی نمی تواند بین امام حسین(ع) و عاشقان وی جدایی بیاندازد

وی افزود: وقتی به تظاهرات مسالمت آمیز حمله می کنند و افراد را به قتل می رسانند و در مناطق مختلف جهان کشتار به راه می اندازند این امر بیانگر ضعف و بزدلی آنها است. این ابزارها و راهها همانطور که شما امروز ثابت کردید و دهها میلیون نفر در امتداد جهان اسلام ثابت کردند، فایده و سودی برای آنها نخواهد داشت و بین دوستداران امام حسین(ع) و ایشان نخواهد توانست هیچ فاصله ای بیاندازد و نه قتل و نه عاملان انتحاری و نه تهدید نخواهد توانست این کار را بکند. اینها نوعی از انواع جنگ است و ما در برابر هر نوع جنگی استوار و پایدار هستیم. ‎

سید حسن نصرالله اظهار داشت: ما همواره بر اساس این پیام و فریاد امام حسین به مقابله برخاسته‌ایم: " هیات من الذله ".

مسجدالاقصی در خطر است

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنانش به تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی اشاره کرد و با بیان اینکه مسجدالاقصی در خطر است، گفت: قدس امروز با یهودی سازی و شهرک سازی و ساخت منازل برای اشغالگران به اضافه کوچ دادن اهالی اصلی آن رو به رو است و مسجد الاقصی نیز در معرض خطر قرار گرفته است، صهیونیست ها از سردرگمی جهان اسلام برای تحقق رویای خود بهره برداری می‌کنند. ‎

سید حسن نصرالله افزود: امروز اگر یکی از ما از مسجد الاقصی سخن بگوید، حق دارد و این مبالغه نیست زیرا این مکان مقدس در معرض خطر واقعی و جدی قرار گرفته و این مسئولیت همه مسلمانان است، بزرگترین مصیبت و ننگ برای امت مسلمان این است که شاهد است که به قبله نخست آن بی حرمتی شده و در معرض یهودی سازی و حتی از این فراتر مورد نابودی و محو شدن قرار گرفته است

وی خواستار موضعی قاطع از سوی چهرهای مذهبی در این خصوص شد و گفت: روحانیون و همه باید موضع تاریخی بزرگ و قاطعانه اتخاذ کند و نباید اختلافات هرچه که باشد امت مسلمان را از خطری به این بزرگی غافل کند.

تهدیدات اسرائیل ناشی از ترس است

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنانش به تهدیدات رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: در ارتباط با تهدیدات اسرائیل و صحبت های مطرح شده و متوالی خصوصا بعد از تجاوزگری به غزه و سخنها درباره جنگ سومی علیه لبنان، تاکید می کنم که این سخنان از قدرت سرچشمه نمی گیرد بلکه ناشی از ترس است و آنها از برآورده نشدن آرزوهای خود و همچنین از ترس خود سخن می‌گویند و تصور می کنند که تحولات و حوادثباعثتضعیف مقاومت خواهد شد و آن را از آمادگی خود غافل خواهد کرد. آنها(اسرائیلی ها) اطلاعات و داده‌ها را جمع آوری می‌کنند و به مطالب منتشر شده در برخی مطبوعات لبنان و رسانه‌های عربی و لبنانی توجهی نمی‌کنند که می‌گوید حزب الله درحال ضعیف شدن است. اینها(مطبوعات و رسانه‌ها) جنگی روانی به راه می اندازند و از چیزی صحبت می‌کنند که خلاف واقع است اما اسرائیلی ها داده‌های واقعی را مدنظر قرار می دهند. ‬‎

سراسر فلسطین اشغالی در تیررس موشک‌های مقاومت لبنان قرار دارد

وی که سخنانش به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی المنار پخش می شد، تصریح کرد: همه مطالب و گفته هایی که بعد از جنگ اخیر غزه تا امروز شنیده ایم نه تنها ما را ضعیف نمی کند بلکه برای ما نگرانی دشمن را روشن می کند. وقتی یک افسر بلندپایه اسرائیلی می گویند اگر از همین امروز جنگ دیگری با لبنان روی دهد باید فرودگاه بن گوریون بسته شود، دشمن باید هم نگران شود. به شما می گویم که هیچ جایی در امتداد سرزمین فلسطین پیدا نخواهید کرد که برد موشک های مقاومت لبنان به آنجا نرسد.

مقاومت در اوج آمادگی قرار دارد و از تهدیدات نمی هراسد

دبیرکل حزب الله خطاب به صهیونیست ها افزود: هرچه به ذهن شما می آید باید بارها درباره آن محاسبه کنید و درنتیجه وقتی آنها از نگرانی و محاسبات سخن می گویند، این امر واقعیت دارد اما ما همه چیزهایی را که می شنویم در چارچوب نگرانی اسرائیل و ارعاب ایجاد کردن تعبیر می‌کنیم و ما از ارعاب نمی ترسیم و هراسی نداریم.

مقاومت لبنان یک روز هم از مرز با فلسطین اشغالی غافل نشده است

سید حسن نصرالله گفت: آنچه مانع اسرائیل از تجاوزگری به لبنان و به راه انداختن جنگ و سوء استفاده از حوادثسوریه می باشد، این است که اسرائیلی ها به خوبی می دانند که نگاه مقاومت در لبنان یک روز از مرز با فلسطین غافل نشده است و مقاومت آماده و فعال است و دربالاترین میزان آمادگی به سرمی برد.

مقاومت لبنان امروز قویتر از گذشته آماده مقابله با همه خطرات است

وی خطاب به صهیونیست‌ها تاکید کرد: مقاومت امروز قویتر، باعزم و اراده راسخ تر و دارای یقین بیشتر(از هر زمان دیگری) برای مقابله با همه خطرات و همه جنگ ها است و باید در سطح بالایی از اطمینان و اعتماد باشیم.

سوریه پس از چهار سال استوار مانده و سقوط نکرد

نصر الله در بخش دیگری از سخنانش به تحولات سوریه نیز اشاره و تاکید کرد: اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می دهد، درستی گزینه ما را تائید می کند، در سوریه در ابتدای حوادثهمه جهانیان جمع شده و گفتند که سوریه ظرف چند ماه سقوط می کند، اکنون چهار سال از حوادثسوریه می گذرد، هدف دشمنان یک شهر نبود بلکه تصرف کل سوریه بود، اما امروز دمشق پا برجاست و سوریه سقوط نکرده است، تکفیری ها هدفشان سلطه بر سوریه و ضربه زدن به پیروان دیگر ادیان و حتی اهل سنتی بود که موافق عقاید آنها نیستند، سوریه منتظر بود تا ببیند داعش در الرقه و دیر الزور و امروز در الانبار چه می کند، اما تکفیری ها نتوانستند بر سوریه سلطه پیدا کنند و این پیروزی بزرگی است و بهتر آن است که به پیروزی نهایی دست یابیم، اما آنچه تا به امروز رخ داده است، پیروزی بزرگ برای کسانی است که مبارزه می کنند تا سوریه به دست کسانی که قتل عام می کنند، نیافتد و این دستاوردی است که ما به آن افتخار می کنیم. ‎

اوضاع در قلمون عالی است

وی تصریح کرد: برخی ها از رویای عقب نشینی حزب الله از سوریه و اوضاع قلمون سخن می رانند اما اوضاع در قلمون واقعا عالی است و ماه هاست که جنگجویان در حال جنگ برای بازپس گیری حتی یک روستا هستند و تا کنون موفق نشده اند و ان شاء الله هرگز موفق نخواهند شد.

تکفیری‌ها آینده ای ندارند

نصر الله همچنین تاکید کرد: ما احساس می کنیم که بخشی از رویارویی و پیروزی بزودی محقق خواهد شد، این تکفیری ها آینده ای ندارند و طرح های آنها ممکن نیست که باقی بماند و ادامه حیات داشته باشد، آنها در تمامی مناطق و کشورها شکست خواهند خورد و بزودی افتخار وارد آوردن شکست به آنها نصیب ما خواهد شد.

تجمع عظیم مردمی لبنان برای بزرگداشت عاشورا از این روز و در پی فراخوان سید حسن نصرالله در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد.

سید حسن نصرالله شب عاشورا در سخنرانی خود در مجتمع سیدالشهدا از مردم لبنان خواسته بود بدون توجه به تهدیدات امنیتی در مراسم روز عاشورا حضور گسترده و پرشوری داشته باشند.

منبع: المنار