یک روزنامه آمریکایی از درخواست پنتاگون از کنگره برای تخصیص منابع مالی بیشتر در بودجه مالی سال ۲۰۱۵ وزارت دفاع به منظور نوسازی تسلیحات زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا خبر داد.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن اگزماینر» در گزارشی از برنامه ریزی های انجام شده برای نوسازی زرادخانه های هسته ای آمریکا خبر داد و نوشت همزمان با نزدیک شدن به زمان پایان دوره استفاده از تسلیحات عصر جنگ سرد، توان بازدارندگی هسته ای آمریکا به نوسازی پرهزینه ای نیاز دارد.

اجرای این برنامه در عین حال که حیاتی است، اما زحمت آور است زیرا بودجه دفاعی پنتاگون پیشتر تحت فشار شدید سیاسی قرار گرفته و اجرای این طرح در تضاد با سیاست محوری «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خلع سلاح هسته ای است.

این روزنامه نوشت که در بودجه مالی سال ۲۰۱۵ پنتاگون، درخواست افزایش چشمگیری برای هزینه ساخت بمب افکن های سرنشین دار جدید برای نیروی هوایی و همچنین موشک های بالستیک هسته ای برای نیروی دریایی آمریکا مطرح شده است؛ ستون سوم مجموعه هسته ای آمریکا نیز شامل موشک های بالستیک قاره پیمای سه مرحله ای حامل کلاهک اتمی است که نوسازی آنها نیز تحت بررسی قرار دارد.

بودجه سال ۲۰۱۵ پنتاگون همچنین شامل اختصاص منابع مالی جدید برای تامین کلاهک ها و موشک های جدید به منظور نوسازی کلاهک و موشک های موجود می باشد.

دفتر بودجه کنگره آمریکا برآورد کرده است که اجرای این برنامه های نوسازی زرادخانه های هسته ای تا سال ۲۰۲۳ میلادی، هزینه ای ۳۵۵ میلیارد دلاری در پی خواهد داشت و این هزینه صرفا مربوط به شروع کار نوسازی است به طوریکه انتظار می رود به کارگیری مجموعه سه گانه نوسازی شده نیروی هسته ای آمریکا در طول ۳۰ سال آینده، هزینه ای ۱ تریلیون دلاری داشته باشد.

هیئتی دو حزبی از کنگره آمریکا که وظیفه بررسی استراتژی نظامی این کشور را بر عهده دارد نیز در گزارش جولای سال جاری میلادی خود اعلام کرد که توان مالی لازم برای اجرای این برنامه ها با توجه به محدودیت های اعمال شده فعلی در بودجه پنتاگون وجود ندارد و در عین حال با هدفی که اوباما بارها آن را اعلام کرده و مربوط به مهار تسلیحات هسته ای در جهان می شود نیز در تضاد است.

بر اساس این گزارش، در حالیکه ذخایر هسته ای آمریکا در مقایسه با اوج این ذخایر در سال ۱۹۶۷ میلادی، ۸۵ درصد کاهش داشته است اما در عین حال همچنان یک نیروی توانمند محسوب می شود؛ آمریکا ۴ هزار و ۸۰۴ کلاهک هسته ای خود را روی ۱۴ زیردریایی به کار گرفته است و دارای ۸۵ بمب افکن مدل «B - ۵۲» و ۱۹ بمب افکن استراتژیک مدل «B - ۲»، ۴۵۰ موشک قاره پیمای سه مرحله ای است.

برنامه های نوسازی این زرادخانه ها بر اساس محدودیت های اعمال شده در قالب توافق «نیو استارت» بین واشنگتن و مسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی است؛ توافقی که در آن تاکید شده است که دو کشور حداکثر هزار و ۵۵۰ کلاهک هسته ای به کار گرفته شده روی ۷۰۰ سکوی پرتاب را تا فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی در اختیار داشته باشند.