وزارت دفاع آلمان طرح خرید و اصلاح پهپادهایِ گلوبال هاوکِ ساخت امریکا با هزینه‌ای به مبلغ یک میلیارد یورو را لغو کرده است.

این طرح روز سه‌شنبه(۲۴ اردیبهشت) در حالی لغو شد که بیش از نیم میلیون دلار روی آن سرمایه‌گذاری شده بود. گفته می‌شود این بزرگترین پروژه نظامی آلمان است که به کلی رها شده است.

بر پایه گزارش‌ها، مالیات دهندگان آلمانی ۲۵۰ میلیون یورو از این مبلغِ از دست رفته را پرداخت کردند و تامین باقی مانده آن بر عهده شرکت دفاع هوایی و فضایی اروپا(EADS) بوده است.

به گفته یکی از مقامات دولتی، تصمیم این سازمان برای لغوِ طرح خرید پس از آن بود که مشخص شد هزینه کسب مجوز لازم برای پرواز این پهپادها بر فراز حریم هوایی اروپا بسیار گران و مبلغی بیش از ۶۰۰ میلیون یورو خواهد بود.

قرار بود این پهپادها که ساختِ شرکت اروپایی نورتروپ گرومن هستند، به دستگاه‌های ویژه‌ی رهگیری سیگنال مجهز شوند و پس از آن به «یورو هاوک» تغییر نام یابند.

اگرچه پهپادی که در حال حاضر خریداری شده است به منظور اهداف آزمایشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما طرحِ خرید چهار پهپاد دیگر لغو شده است.

گفته می‌شود ارتش آلمان در نظر دارد پهپادهای مسلحِ بیشتری به مهمات جنگی خود بیافزاید.

هفته نامه «در اشپیگل» ماه آوریل گزارش کرد که آلمان در حال مذاکره با رژیم اسرائیل برای خرید پهپادهای ترورکننده است و ظاهرا این پهپادها از رقبای ِساخت امریکای خود کیفیت بهتری داشته و به لحاظ فنی نیز پیشرفته‌تر هستند.