مسئولان سازمان اطلاعات اتریش از طرح گروه تروریستی داعش برای سلطه بر برخی از کشورهای مهم اروپایی، براساس نقشه منتشرشده از سوی داعش خبر دادند.

به گزارش مسلم پرس به نقل از العالم، پایگاه خبری دبلیو. ان. دی آمریکا به نقل از مسئولان سازمان اطلاعات اتریش نوشت: بسیاری از چچنی ها از روسیه به اتریش آمده اند و از جمله عناصر تروریستی هستند که در درگیری های سوریه مشارکت فعال داشته یا خواهان اعزام به این کشور هستند.
این پایگاه آمریکایی افزود: اتریش به کانون اصلی توجه عناصر تروریست از اروپا تبدیل شده است که خواهان رفتن به سوریه هستند و موقعیت اتریش به علت واقع شدن در مرکز اروپا، این مساله را تسهیل می کند.
" دبلیو. ان. دی ' ' افزود: گزارش سازمان اطلاعات اتریش بر این باور است که این کشور به کانون برای جذب عناصر تروریست اروپایی تبدیل شده که قصد سفر به سوریه را دارند و از طریق بالکان غربی
به ترکیه و از آن جا به سوریه می روند و دولت ترکیه هم با وجودی که اخیراً داعش را گروهی تروریست نامیده، از ورود این افراد به سوریه هیچ ممانعتی به عمل نمی آورد.
این در حالی است که گروهک داعش حمله به مناطق جنوب ترکیه را آغاز کرده و هنگام سلطه بر شهر موصل در شمال عراق، نسبت به بازداشت دیپلمات های ترک اقدام کرد.
در همین حال، گزارش یک روزنامه اتریشی و نیز گزارش مرکز " گلادستون " حاکی از آن است که اتریش به نقطه آغازی برای حرکت عناصر " جهادی " جهانی تبدیل شده است.
به نوشته این پایگاه آمریکایی، پس از آن که اتریش به مرکزی برای صادر کردن عناصر " جهادی " اروپایی به سوریه تبدیل شد، دولت وین جمع آوری اطلاعات با هدف بررسی اوضاع کنونی را آغاز کرده و گزارش سازمان اطلاعات اتریش حاکی از آن است که عناصر جذب شده برای عضویت در داعش، از تابعیت ها و نژادهای مختلف هستند، اما به نظر می رسد که هدفشان واحد است.
نگرانی اتریش از تمایل جوانان اتریشی به افکار و گرایشات تندروانه و تبدیل شدن آنان به حامیان گروه تروریستی داعش، پس از بازداشت ۹ نفر از عناصر چچنی که قصد داشتند از این کشور و از طریق بالکان به سوریه بروند، تشدید شده است.
دراین حال، انتظار می رود که برخی از آنان به روسیه بازگردند، جایی که در آن آماده باش امنیتی اعلام شده است؛ چرا که چچنی ها طی سال های گذشته حملاتی را در داخل خاک روسیه اجرا کردند که از جمله آن می توان به حمله به مترو مسکو و فرودگاه بین المللی این شهر اشاره کرد.
منابع امنیتی در وزارت کشور اتریش نیز اعلام کرده اند که حدود ۱۳۰ نفر از عناصر اتریشی در سوریه می جنگند و آن ها بخشی از حدود ۴۰۰۰ عنصر موسوم به " جهادی " اروپایی هستند که در کنار داعش به جنگ مشغول هستند.
این پایگاه آمریکایی اعلام کرد: داعش اخیراً اعلام کرده که زمینه آموزش عناصر " جهادی " اروپایی برای بازگشت به کشورهایشان و اجرای حملات در آن جا را فراهم می کند.