پنتاگون در اطلاعیه‌ای در خصوص وضعیت عراق گفت که ارزیابی‌های اولیه از گروهی که به کوه سنجار اعزام شده‌اند حاکی از آن است که حال و روز مردم گرفتار در کوه‌ها بهتر از چیزی است که آمریکایی‌ها تصور می‌کردند.

به گزارش شبکه بی بی سی، وزارت دفاع آمریکا، بیانیه‌ای را صادر کرد مبنی بر اینکه یک گروه از ارتش آمریکا برای ارزیابی موقعیت شهروندان عراقی که در کوه سنجار گرفتار شده‌اند، به منطقه اعزام شدند.

بیش از ۱۰ هزار نفر از شهروندان عراقی از جمله ایزدی‌ها از ترس گروه تروریستی «داعش» به کوه سنجار پناه برده‌اند.

مقامات پنتاگون اعلام کردند که این عملیات ارزیابی صبح روز چهارشنبه آغاز شده است و حدود ۲۰ نفر از پرسنل آمریکایی در این عملیات شرکت کرده‌اند.

در این اطلاعیه وزارت دفاع آمریکا آمده که تعداد ایزدی‌های گرفتار در کوهها کمتر از چیزی است که پیشتر تخمین زده می‌شد و از جمله دلایلی که پنتاگون بر شمرده است، فرستادن کمک‌های انسان دوستانه، هدف قرار دادن گروه تکفیری داعش، عملیات پیشمرگه‌ها وفرار شبانه از کوهستان می باشد.

پنتاگون گزارش کرد که حال و روز مردم گرفتار در کوه‌ها بهتر از چیزی است که آمریکایی‌ها تصور می‌کردند و اینکه آنها به غذارسانی به این مردم ادامه می‌دهند ولی احتمالاً پنتاگون برنامه‌ای برای فراری دادن مردم از این منطقه نخواهد داشت.

وزارت دفاع آمریکا نوشته که نیروهای آمریکایی سالم به پایگاه خود در اربیل بازگشته‌اند.

هزاران مستشار نظامی آمریکایی به عراق اعزام شده‌اند تا به شهروندان عراقی در کوه سنجار کمک کنند بتوانند از این منطقه در سلامت کامل خارج شوند.

گروه تروریستی داعش در ماههای اخیر بسیاری از شهرهای شمال عراق را اشغال کرده است و به همین دلیل بسیاری از اقلیت‌های مذهبی ساکن در این مناطق مجبور شده‌اند تا از خانه‌هایشان فرار کنند.

روز چهارشنبه سازمان ملل وضعیت در عراق را اضطراری درجه سه اعلام کرد. این بالاترین درجه بحران انسانی است.

هواپیماهای انگلیسی و آمریکایی برای مردمی که در کوهستان گرفتار شده‌اند، بسته‌های آب و غذا به زمین انداختند.

آمریکا می‌گوید که این روش پایدار نیست و باید مردم را به منطقه امنی برد که بتوان مستمر به آنها آب و غذا رساند.