امروز(یکشنبه) بیش از ۵۳ میلیون نفر از واجدین شرایط در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه شرکت خواهند کرد تا برای اولین بار در تاریخ این کشور رئیس‌جمهور را به صورت مستقیم انتخاب کنند.

امروز(یکشنبه) بیش از ۵۳ میلیون نفر از واجدین شرایط در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه شرکت خواهند کرد تا برای اولین بار در تاریخ این کشور رئیس‌جمهور را به صورت مستقیم انتخاب کنند. رؤسای جمهور پیشتر توسط پارلمان انتخاب می‌شدند - به غیر از ژنرال کنان اورن، ژنرال سابق، که دو سال پس از کودتا و طی رفراندومی در سال ۱۹۸۲ به قدرت رسید.

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهند که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر فعلی ترکیه، با کسب بیش از ۵۰ درصد آراء جانشین عبدالله گل خواهد شد. پس از وی اکمل‌الدین احسان‌اوغلو، کاندیدای احزاب مخالف جمهوری خلق و حرکت ملی، با در حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد قرار خواهد داشت. صلاح‌الدین دمیرتاش، کاندیدایی که بخش‌ اعظمی از آراء خود را در منطقه کردنشین ترکیه کسب خواهد کرد، نیز احتمالا در حدود ۱۰ درصد آراء را کسب خواهد کرد.

علی‌رغم حضور بسیار پایین ترک‌های خارج نشین در انتخابات، بسیاری از ناظرین پیش‌بینی کرده‌اند که در انتخابات فردا(یکشنبه) شاهد حضور گسترده حائزین شرایط خواهیم بود. رئیس‌جمهور جدید برای پنج سال ساکل کاخ چانکایا در آنکارا خواهد بود و این حق را دارد که برای یک دوره پنج ساله دیگر نیز کاندیدا شود.

بر روی برگه‌ها تصویر و نام سه کاندیدا درج شده است و انتظار می‌رود که انتخابات از هشت صبح تا پنج بعد از ظهر ادامه یابد.

حزب جمهوری خلق برنامه گسترده‌‌ای را برای نظارت بر انتخابات با استفاده از شبکه‌ پیامکی ایجاد کرده است. مقامات حزب نتایج را با استفاده از سیستم آنلاین cb۲۰۱۴. chp. org. tr مقایسه کرده و می‌توانند مجموع آراء تمام جعبه‌های اخذ رأی را به صورت رایگان به ۲۹۷۷ نفر ارسال کنند. این حزب همچنین یک سیستم آنلاین دیگر با عنوان sts. chp. org. tr ایجاد کرده تا تمام شهروندان بتوانند نتایج حوزه‌های رأی‌گیری خود را مشاهده کنند.

نظرسنجی‌ها اردوغان را پیشتاز رقابت می‌دانند

تنها یک روز تا انتخابات باقی است و اکمل‌الدین احسان‌اوغلو هنوز احساس می‌کند که در برابر رجب طیب اردوغان، کسی که طی یازده سال گذشته در قله سیاسی ترکیه قرار داشت، شانس موفقیت دارد.

وی در مصاحبه با " وورلد‌پست " گفت: " ما امیدوار هستیم. به کشورم خدمت خواهم کرد تا پلی بر فاصله بین مردمی که از هم جدا شده‌اند بزنم و جامعه‌ای هماهنگ‌تر ایجاد کنم. "

اما نظرسنجی‌هایی که توسط مؤسسات و نهادهای مختلف طی چند ماه گذشته انجامه شده‌ان نشان می‌دهند که به احتمال بسیار زیاد اردوغان خواهد توانست بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب کند و حتی انتخابات به دور بعدی نیز نخواهد رسید. در این میان آراء احسان‌اوغلو ۳۵ الی ۴۰ درصد برآورده شده است و دمیرتاش نیز که عمدتا از حمایت کردها برخوردار است اما سعی کرده پشتیبانی آنچه " اقلیت‌ها محروم " می‌خواند، از همجنس‌بازها گرفته تا اقلیت ارمنی، به دست آورد، نیز حداکثر ۱۰ درصد آراء را به دست خواهد آورد. باور بر این است که بیش از نیمی از کردها رأی خود را به اردوغان خواهند داد