بلومبرگ نیوز از سرقت اطلاعات کارت اعتباری میلیون ها شهروند آمریکاییی خبر داد. [divide] به نقل از شبکه تلویزیونی بلومبرگ نیوز، غفلت یک شرکت کارت اعتباری در آمریکا، بزرگترین سرقت اطلاعات شخصی را در تاریخ این کشور رقم زد.
خبر نفوذ به سامانه شرکت کارت های اعتباری «تارگِت» آمریکا نخستین بار در هجدهم ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی منتشر شد. در آن زمان، یک وبلاگ نویس از آغاز تحقیقات درباره سرقت اطلاعاتی گسترده از این شرکت خبر داد. اما نفوذ به پایگاه اطلاعاتی این شرکت در واقع زودتر از اینها رخ داده بود.
نفوذگران رایانه ای(هکرها)، بیست و هفتم ماه نوامبر پارسال، گردآوری اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری شهروندان آمریکایی را آغاز کردند. سه روز بعد نیز ابزار امنیتی پیچیده ای که در شرکت «فایر آی» تولید شده است، بدافزاری را در پایگاه اطلاعاتی شرکت تارگِت شناسایی کرد. شرکت تارگت در واقع برای خرید نرم افزار فایرآی، که قادر است در لحظه از فعالیت نفوذگران رایانه ای مطلع شود، مبلغی معادل یک میلیون و ششصد هزار دلار پرداخته بود. اندکی بعد، یکی از کارشناسان امنیت سایبری در هند متوجه پیام هشدار نرم افزار فایرآی شد و آن را به مرکز عملیاتی تارگت در مینیاپولیس آمریکا مخابره کرد. با وجود این، مسئولان شرکت تارگت به این هشدار بی اعتنایی کردند.
در دوم ماه دسامبر پارسال، ابزارهای امنیتی، گونه تازه ای از بدافزار را در پایگاه اطلاعاتی شرکت تارگت شناسایی کردند که مسئولان دوباره به آن توجه نکردند. اگر شرکت تارگت این بار به هشدارها دقت کرده بود، می توانست از یکی از بزرگترین سرقت های اطلاعاتی در تاریخ جلوگیری کند. با وجود این، نرم افزار نفوذی برای بیش از دو هفته سرگرم جمع آوری اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری شهروندان و انتقال آن به دیگر نقاط دنیا نظیر مسکو بود.
سرانجام در تاریخ دوازدهم ماه دسامبر پارسال، پلیس فدرال آمریکا به شرکت تارگت اطلاع داد که نشانه هایی از فعالیت مشکوک را هنگام پرداخت با کارت های اعتباری در فروشگاه ها مشاهده کرده است. در این زمان، شرکت، تیم مستقلی را برای تحقیقات جنایی در این زمینه استخدام کرد و نهایتاً در پانزده ماه دسامبر، تارگت، نفوذ به پایگاه اطلاعاتی خود را تأیید و برای حذف بدافزار اقدام می کند. پنج روز بعد نیز خبر این سرقت و احتمال لو رفتن اطلاعات مربوط به چهل میلیون کارت اعتباری منتشر می شود.
همچنین در روز دهم ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی، شرکت تارگت به مشتریان خود اطلاع داد که علاوه بر سرقت داده های مربوط به کارت اعتباری، اطلاعات شخصی هفتاد میلیون نفر، یعنی حدود یک سوم از مشتریان آمریکایی این شرکت نیز به سرقت رفته است.