دو سوم از نظامیان آمریکایى متهم به سوء استفاده جنسی نظامی در ژاپن زندانی نمی‌شوند". این تیتر خبر در هفته گذشته در رسانه‌ها بازتاب داشته و انتقادات فراوانی را بدنبال داشت. [divide]
دو سوم از نظامیان آمریکایى متهم به سوء استفاده جنسی نظامی در ژاپن زندانی نمی‌شوند. در این گزارش به این موضوع می‌پردازیم:
به گزارش راشا تودى، بیشتر متهمان جرایم جنسى در پایگاه‌هاى نظامى ایالات متحد در ژاپن، به خاطر تجاوزاتشان به زندان فرستاده نشده‌اند. در ازاى آن، آنها با مجازات‌هایى از قبیل کاهش درجه و جریمه نقدى روبرو شده و در مواردى فقط توبیخ کتبى دریافت کرده‌اند.
بیش از یک هزار سند به دست آمده توسط خبرگزارى اسوشیتدپرس تصویرى آزاردهنده از نحوه برخورد با این جرایم ترسیم مى‌کند. این خبرگزارى روند رسیدگى به این جرایم را هرج‌ومرج و بی‌عدالتی کامل حاکم بر ارتش ایالات متحده امریکا و قواعد حاکم بر آن توصیف کرده است. گزارش‌هاى ثبت شده درباره جرایم جنسى بین سال‌هاى ٢٠٠٥ و ٢٠١٣ میلادى نشان مى‌دهد تنها یک سوم از ٢۴۴ نظامى آمریکایى با مجازات زندان روبرو شده اند.
در ٣٠ پرونده، توبیخ کتبى تنها نتیجه این جرایم بود.
هرچند میان نیروهاى مختلف نظامى اختلافاتى وجود دارد. تناقض‌هاى آشکارى میان نحوه برخورد با اتهامات جرایم جنسى بین تفنگداران دریایی و نیروی هوایی به چشم مى‌خورد.
*** مردم ژاپن از این گستاخی به ستوه آمده‌اند
تفنگداران دریایى ٥٣ نفر از ٢٧٠ مجرم جنسى را روانه زندان کرده اند، این رقم اختلافى فاحش با نیروى دریایى دارد که تنها ١٥ نفر از میان ٢٠٣ مجرم را به حبس محکوم کرده است. ٧٠ نفر دیگر از پرسنل نیروى دریایى نیز یا به دادگاه نظامى فرخوانده شده و یا با شکلى دیگرى از مجازات مواجه شده اند.
تجاوزات جنسی سربازان امریکایی به زنان ژاپنی، علاوه بر ایجاد وحشت در مردم ژاپن، تنشهای سیاسی نیز میان این دو کشور بوجود آورده است.
نیروى هوایى فقط ٢١ نفر را از میان ١٢۴ مجرم جنسى روانه زندان کرده و در زمینه اعمال تنبیهات مناسب نام خود را به عنوان اهمال کارترین نیروى نظامى ایالات متحد مطرح کرده است.
در زمان انجام مطالعه، اسوشیتدپرس کاهشى در این موارد و افزایش شمار مختوم شدن تحقیقات را گزارش کرده است. این خبرگزارى اذعان مى‌دارد داده‌ها حاکى از نبود اعتماد به نفس در سیستم برای مقابله با تجاوزات جنسی یا عدم تمایل به صحبت با محققان بوده است.
" کرستن گیلیبراند "، سناتور دموکرات از ایالت نیویورک، رییس کمیته فرعى پرسنل نیروهاى مسلح سنا مى‌پرسد: چند تجاوز دیگر را باید تحمل کرد تا بفهمیم چه اصلاحاتى مورد نیاز است؟
کنگره براى حذف اختیار افسران ارشد در مورد تشخیص لزوم ارسال پرونده ها به دادگاه فشار مى آورد، و گیلیبراند از لایحه اى حمایت مى کند که به احتمال در هفته آتى تقدیم سنا خواهد شد.
" کلنل الن متزلر " از نیروى هوایى، معاون دفتر پیشگیرى از جرایم جنسى وزارت دفاع ایالات متحد به اسوشیتد پرس گفته است که این وزارتخانه در مورد وجود چنین مشکلاتى همواره شفاف بوده است.
هرچند برخى از رهبران ارشد نظامى آمریکا با این طرح مخالفند.
" لیندزى گراهام "، سناتور جمهورى خواه از کارولیناى جنوبى، ارشدترین عضو جمهورى‌خواه کمیته فرعى پرسنل نیروهاى مسلح سنا به اسوشیتدپرس گفت: از کار برکنار کردن یک فرمانده هرگز مشکلى را حل نکرده است. این طرح نظام قضایى نظامى فراتر از تجاوزات جنسى مى کشاند. قرار است به موجب طرح پیشنهادى، براى حل این مسئله فرماندهان را از مسئولیت شان برکنار کنند.
بر اساس داده هاى وزارت دفاع ایالات متحد شمار ارجاع موارد تجاوز جنسى به دادگاه نظامى از ۴٢ درصد در سال ٢٠٠٩ به ۶٨ درصد در سال ٢٠١٢ افزایش یافته است. اما این روند در موارد مربوط به ژاپن بازتابى نداشته است. از بین ۴٧٣ اتهام علیه ملوانان و تفنگداران دریایى آمریکایى در ژاپن بین سال هاى ٢٠٠٥ و ٢٠١٣ تنها ١١۶ مورد(٢۴ درصد) به دادگاه نظامى ارجاع داده شده است.